Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wiertarka Bosch PSB18 li-2 nie działa po naładowaniu, migające diody

krzychu198503 09 Feb 2013 20:08 8373 9
Bosch
 • #1
  krzychu198503
  Level 1  
  Witam. Mam wiertarko-wkrętarkę Bosch PSB 18 li-2 ok. 2 lata i b. mało używana.
  Niespodziewanie przestała działać. Bateria naładowana na full, po wciśnięciu spustu migają 3 diody baterii i dioda lampy roboczej naraz. Instrukcja mówi, że temp. akumulatora znajduje się poza dopuszczalnym zakresem temp. roboczej i urządzenie zostaje wyłączone przez elektroniczny układ do momentu , aż zostanie osiągnięty optymalny zakres temp. roboczej. 2 dni wkrętarka w domu i nic.. nadal mijają diody.
  Ktoś miał podobny problem i wie czy da się to tanio naprawić??
 • Bosch
 • #2
  akopczyk
  Level 2  
  Poszła elektronika (koszt ok 250zł za samą część). Ja osobiście mam ten sam problem, ale spróbuję wymienić tranzystory, które się spaliły i zobaczymy.
 • #3
  Przemo13435
  Level 9  
  Odświeżam temat bo mam ten sam problem.
  Może ma ktoś dostęp do schematu lub części?
 • Bosch
 • #6
  gumis1984
  Level 10  
  Witam dołącze się do tematu ponieważ mam dosłownie taki sam problem a chciałbym go w miarę możliwości sam naprawić czy jest to dosyć łatwe czy skąplikowane skąd wziąść spalone czy zepsute elementy. nie jestem elektrykiem zawodowo ale tylko od czasu do czasu jak jest potrzeba będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi w tym temacie POzdrawiam
 • #7
  krakarak
  Level 41  
  Temat może i kotlet, ale uzupełnię go o własne spostrzeżenia przy naprawie elektroniki w tej wiertarce.
  Objaw nie działania elektroniki jak w opisie powyżej - po naciśnięciu przycisku przez chwile diody świecą a po 2 sekundach rytmicznie migają.
  Najczęściej dostają zwarcia 2 tranzystory MOSFET w oryginale NTD4804N N-Chanel, 30V, 117A, Rds 4mΩ, Ciss 4490pF. Czasami dostają przerwy lub zmieniają wartość oporniki w ich bramkach - 33 Ω (nadruk smd 330).
  Wymieniłem uszkodzone MOSFETy na IRLR8743PbF (nota dostępna w sieci) oraz 2 oporniki smd 33 Ω i wkrętarka działa bez problemu.
  Jak zauważyłem powodem uszkodzenia tranzystorów MOSFET było przetarcie izolacji 2 przewodów doprowadzające zasilanie do silnika i zwarcie ich do obudowy silnika (na zgięciu, o krawędź silnika). Ktoś źle złożył, nie do tej połówki obudowy wkładał elementy wkrętarki, przewody nie leżały w wyżłobieniach obudowy, lecz mocno przywierały do ostrej krawędzi silnika, wskutek czego ich izolacja uległa przetarciu.

  Nowy moduł kosztuje 260,- zł. Naprawa jak wyżej = 10,- zł, chyba że jest coś więcej uszkodzone. Diagnostyka wyjątkowo utrudniona z uwagi na pokrycie lakierem całej płytki łącznie z elementami.
 • #8
  gumis_1984
  Level 10  
  Witam dzieki za odpowiedz a czy mogę jeszcze uzyskac podpowiedzi co do tego gdzie mogę kupic te tranzystorki ? Z góry dzięki
 • #9
  krakarak
  Level 41  
  Żartujesz? Wpisz w wyszukiwarkę "IRLR8743", wybierz sklep i kup!
 • #10
  gumis_1984
  Level 10  
  Witam no ok kupie tylko teraz jeszcze te smd 33 ohm jakie wymiary wielkość?

  Moderated By Łukasz-O:

  Może trochę własnej inicjatywy.
  3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.