Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie trafo za pomocą triaka

15 Lut 2005 13:20 2396 3
 • Poziom 10  
  Witam!

  Mam mały problem dotyczący sterowania transformatora za pomocą triaka.
  A mianowicie: Jestem w posiadaniu elektronicznego regulatora mocy, którego elementem regulującym jest triak, a urządzenie, do którego chce wykorzystać wspomniany regulator, wymaga zastosowania transformatora. Moje zapytanie dotyczy możliwości sterowania transformatorem za pomocą takiego regulatora od strony pierwotnej. Np. czy zjawisko samoindukcji w transformatorze ma jakiś znaczący wpływ na działanie sterownika; jak ewentualnie zabezpieczyć element regulujący; czy prąd załączania transformatora w kolejnych półokresach również będzie zwiększony; jaki to ma wpływ na element regulujący i powstające z tego tytułu straty; jak ograniczyć to zjawisko; ipt.

  Jeśli spotkałeś się z podobnym problemem lub masz jakieś informacje na powyższy temat proszę o Twoją opinię (na forum lub adres mailowy).

  Pozdrawiam i dziękuję za wszelko pomoc
 • Poziom 29  
  Witam.

  Niedawno skończyłem dość długą walkę (naszczęście powodzeniem) w temacie regolacji trafo po stronie pierwotnej. Trafo 250W 5V/50A po stronie wtórnej - regulator temp. noża z blaszki nierdzewnej.

  Sprawdził się (działa już ok.tygodnia 24godz/h) najprostszy regulator fazowy (potencjometr+rezystor+kondensator+diak+triak)
  - to wszystkie elementy regulatora - musiałem wyrzycić dławik bo z nim grzał się mocno triak a teraz się wcale nie grzeje.
  dodałem jeszcze równojegle do regulatora :
  opornik 10om szeregowo z kondensatorem 330nF/250V AC jako "tłumik zakłuceń"

  napisz do czego to chcesz stosować, bo nie wszędzie wolno !!!

  Pozdrawiam
  PROKOPCIO
 • Poziom 39  
  Mogę tylko powiedzieć, że zanim się połapałem o co chodzi spałiłem trzy transformatory. Generalnie sprawa trudna szczególnie przy dużych zakresach regulacji. Stosowałem układy podobne do przedmówcy.
 • Poziom 10  
  Witam

  Zrezygnowałem z tego sposobu regulacji i zastosowałem standardowy regulator po stronie wtórnej.

  Pozdrawiam