Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak przewodu N - a jest niezbędny :-(

09 Lut 2013 22:08 3021 12
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,

W mieszkaniu otworzyłem puszkę z przyciskami do 3 żaluzji aby podłączyć sterowniki, które wymagają:
    - Przewodu liniowego (L)
    - Przewodu neutralnego (N)
    - Przwodu do sterowania silnikiem (Góra)
    - Przwodu do sterowania silnikiem (Dół)

W puszce są tylko 3 żyły na każdy z przycisków do żaluzji!!! (brakuje neutralnego N):
    - Przewodu liniowego (L)
    - Przwodu do sterowania silnikiem (Góra)
    - Przwodu do sterowania silnikiem (Dół)

Czyli ktoś kto to wcześniej robił generalnie był mocno niekompetentny. Niestety wcześniej nie miałem okazji/potrzeby aby tam zajrzeć i tak już jest.

Pytanie:
    Ponieważ niedaleko tej puszki z przełącznikami jest inna puszka z gniazdkami elektrycznymi, w której są przewody L, N oraz PE, czy mogę użyć przewodu N z tej innej puszki - pomiędzy nimi jest połączenie, więc nic nie muszę kuć, natomiast oba obwody są na innych bezpiecznikach?

Instrukcja do sterownika:
    http://materialy.fibaro.com/instrukcje/instrukcja%20Roleta%20FGR221%20v11PL.pdf
  • Specjalista elektryk
    Ilu żyłowy jest przewód biegnący od puszki do żaluzji ?
  • Poziom 9  
    Od puszki do żaluzji - 3 żyły, natomiast silnik też jest 3 żyłowy (wczoraj wymieniłem z 4 żyłowego).

Wymiana opisana na:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2490441&highlight=

Więc nowy silnik jest fabrycznie przystosowany do 3 żył.

Dodano po 17 [minuty]:

Aby uzupełnić moją wypowiedź i być bardziej szczegółowym (ponieważ wcześniejsza wypowiedź mogła nie być precyzyjna):

- do silnika rolety idą 3 przewody:
    N, oraz 2 od puszki z włącznikiem

- do puszki z włącznikiem idą 3 przewody:
    L, oraz 2 idące od włącznika do silnika rolety

Dokładnie tak jak na rysunku do silnika PICO:
    http://automatykarolet.pl/attachment.php?id_attachment=6

To czego brakuje do nowego sterownika, to w puszce z włącznikiem dodatkowego przewodu N (tego który idzie do silnika). Więc pytanie, czy mogę "pożyczyć" N z innego obwodu.
  • Poziom 21  
    sq8ijk napisał:
    Pytanie:
    Ponieważ niedaleko tej puszki z przełącznikami jest inna puszka z gniazdkami elektrycznymi, w której są przewody L, N oraz PE, czy mogę użyć przewodu N z tej innej puszki - pomiędzy nimi jest połączenie, więc nic nie muszę kuć, natomiast oba obwody są na innych bezpiecznikach?

Normalnie nie powinno się czegoś takiego robić. Powinieneś podciągnąć żyłę neutralną z puszki rozgałęziającej zasilającej obwód żaluzji.

Pomijając już fakt, że jeżeli jeden obwód wisi na jednym RCD, a drugi na drugim, to praktycznie każde załączenie sterownika żaluzji będzie skutkowało wyłączeniem wyłącznika różnicowo-prądowego z powodu różnych upływów prądów między przewodem fazowym a neutralnym danego RCD. Oczywiście mowa o sieci TN-C-S i nadzieja że RCD zamontowano, bo z Twoich wypowiedzi wywnioskowałem, że najprawdopodobniej z taką siecią mamy do czynienia (przewód trójżyłowy L, N, PE), no chyba że jest to TT.

Ja osobiście jestem przeciwny mieszaniu przewodów N dwóch obwodów, jak pisałem wcześniej, powinieneś podpiąć się do rozgałęzienia przewodu neutralnego w puszcze rozgałęziającej danego obwodu.
  • Specjalista elektryk
    sq8ijk napisał:
    Jeśli są również na różnych wyłącznikach różnicowo-prądowych to taka instalacja nie będzie działać (wyłączenia RCD). Natomiast nie należy łączyć przewodów z różnych obwodów ze sobą. Dlaczego? Przykład z życia: uszkodzenie przewodu N, wyłączamy obwód, a z jakiegoś innego obwodu jest podawane napięcie na uszkodzony przewód, co powoduje sytuację niebezpieczną,
  • Poziom 9  
    Ok, czyli rozwiązaniem jest podciągnięcie z puszki rozdzielającej przewodu N do włącznika rolet.

To też jest do zrobienia, tylko żona może trochę narzekać, że sciana znowu rozbabrana ;)

Ale lepiej zrobić coś porządnie, niż potem mieć takie niespodzianki jak ja teraz.
  • Specjalista elektryk
    Najpierw robota człowieka-orkiestry, później ratunek na elektrodzie.
    Dziwny jest ten kraj elektryków.
  • Poziom 9  
    elpapiotr napisał:
    Najpierw robota człowieka-orkiestry, później ratunek na elektrodzie.

Nie rozumiem, czy mógłbyś rozwinąć?
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    sq8ijk napisał:
    Czyli ktoś kto to wcześniej robił generalnie był mocno niekompetentny. Niestety wcześniej nie miałem okazji/potrzeby aby tam zajrzeć i tak już jest.
    Jako elektryk trzeba było wcześniej sprawdzić wykonawstwo lub samemu zrobić.
    Teraz trochę późno, prawda ?
  • Poziom 35  
    Spotkał kolega "fachowców", którzy wszystko potrafią?
    Kafelki, dywaniki, kraniki i kawałek elektryki :D .
  • Poziom 9  
    elpapiotr napisał:
    Jako elektryk

Nie jestem nim.

elpapiotr napisał:

trzeba było wcześniej sprawdzić wykonawstwo lub samemu zrobić.

Zleciłem prace elektrykowi 5 lat temu, wszystko działało, więc uznałem, że jest ok.

elpapiotr napisał:

Teraz trochę późno, prawda ?

Tak, jest już 23:32 ;-), zabiore się za to jutro.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Po co w ogóle się bierze, nie będąc elektrykiem ?

Dlatego napisałem - dziwny ten kraj z jedną połową lekarzy. druga połowa - wiadomo.

Jutro pewnie kolega będzie już elektrykiem, bo dzisiaj za późno nim być, jak widać. :twisted:
  • Poziom 9  
    Zamykam temat.
    Odpowiedź jest jasna.

Dziękuję.