Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa

faziil 09 Feb 2013 22:49 3606 5
 • #1
  faziil
  Level 15  
  Witam. Wpadł mi w ręce ciekawej konstrukcji budzik, pochodzenia rosyjskiego. Prawdopodobnie ma kilkadziesiąt lat na karku. Chciałbym go naprawić ale nie wiem jaka jest przyczyna tego problemu. Mianowicie podczas ustawiania czasu niektóre segmenty są jakby "upośledzone" bo czasami palą się wszystkie po lewej stronie(i z delikatną różnicą te które wskazują godzinę) zaś wszystkie segmenty w tym czasie po lewej działają w porządku. Nie znam rosyjskiego dlatego nawet nie wiem co to są za tryby pracy przy przesuwaniu suwaka. Właśnie dzięki suwakowi, w pozycji najniższej zegar jakby pokazuje "demo" czyli jakoś sekwencyjnie pokazują się liczby, chociaż trudno mi powiedzieć w jaki sposób się zmieniają, bo na pewno nie jest to co 1.

  Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa
  Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa
  Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa
  Stary rosyjski zegaro-budzik z wyświetlaczem alfanumerycznym - naprawa
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Mariusz Raczek
  Level 28  
  Wymień wszystkie kondensatory elektrolityczne na nowe, zwracając uwagę na prawidłową polaryzację. W kilku przypadkach pomogło to i zegarek działał jak nowy. Jeśli zaś padł scalak sterujący segmentami to na wyświetlaczu będą nadal błędy i bez wymiany nic się nie da zrobić.
  Pozdrawiam
 • #4
  Błażej
  VIP Meritorious for electroda.pl
  To zegar z serii Elektronika. Jak pogrzebiesz, to pewnie znajdziesz schemat. Jak wyżej wspomniano - wymień kondensatory, popraw luty i popsikaj przełączniki jakimś kontaktem.
  Wrzuć zdjęcie opisów tego przełącznika/suwaka. Wrzuć zdjęcie, gdzie będzie można odczytać ich typy.
  Jest trochę materiałów o tym zegarku:
  http://www.chipinfo.ru/literature/radio/200311/p44.html
 • #5
  faziil
  Level 15  
  Kondensatory nalezy wymienic wszystkie? co z tymi ktore nie sa oznaczone, np te foliowe, ceramiczne. Niestety link wyzej nic mi nie pomogl, slabo orientuje sie na tej stronie.
  Czy tylko na podstawie dokladnych zdjec dalo by sie rozpoznac te kondensaory? jezeli tak to postaram sie wrzucic zdjecia w ciagu kilku minut. Zdjecie przelacznika tez.