Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rower treningowy - montaż generatora prądu oraz jego wykorzystanie

sm950 10 Feb 2013 10:12 8421 16
 • #1
  sm950
  Level 9  
  Witan

  Mam takie pytanie w piwnicy mam nieuzywany rower treningowy. Czy dalo by sie z niego zrobic uzytek i zaczac wytwarzac prad ? tylko co bym potrzebowal pradnice ? bo ogolnie chcialbym tym zasilic mp4 bo mam wejscie na usb. do tego roweru tez by sie dalo jakies usb kupic bo do czegos musi byc mp4 podpieta zeby ladowac.
  z gory dzieki za wszelkie informacje.
 • #2
  krzysiek3443
  Level 15  
  Wszytsko można. prądnicą może być nawet dynamo rowerowe. Pamiętaj ze prąd z dynama jest zmienny. Musisz go "wyprostować" na prąd stały np mostkiem gretza i jakiś kondensator wygładzający przebieg prądu myślę ze tak 1000uF spokojnie wystarczy. Po wyprostowaniu prądu trzeba zastosować stabilizator napięcia np. LM7805 i z takiego układu możesz już zasilić mp4 kablem z odpowiednim wejściem USB które pasuje do Twojej MP4-ki. jak czegoś nie wiesz to pisz bo możesz uszkodzić MP4 postaram się pomóc.
 • #3
  sm950
  Level 9  
  a jakis akumulator zeby zachowac ladowanie na potem ? wieczorem napisze do ciebie na pw
 • #4
  jdubowski
  Tube devices specialist
  sm950 wrote:
  a jakis akumulator zeby zachowac ladowanie na potem ?


  Bez problemu - dynamo - mostek prostowniczy na diodach Schottky'ego - akumulator z 4 połączonych szeregowo ogniw - równolegle do ogniw stabilizator w układzie równoległym zabezpieczajacy przed przeładowaniem.
 • #5
  krzysiek3443
  Level 15  
  Teraz w większości MP4 jest wbudowany akumulator wiec on sie będzie ładował chyba że Twoja MP4 jest na zwykłe akumulatorki:) wtedy tak możesz kilka ładować je na zapas a potem je zmieniać.
 • #6
  yogi009
  Level 43  
  Gdybyś chciał zadbać o żywotność takiego ogniwa, możesz pomyśleć o jakimś dedykowanym układzie kontrolującym, np. od Maxim'a lub Microchip'a. Taki układ zadba o optymalny proces ładowania, dodatkowo potrafi wyciągnąć zaniedbane z "dołka".
 • #7
  jarek_lnx
  Level 43  
  Ciekaw jestem dlaczego chcesz wytwarzać ten prąd z roweru, jedyne sensowne uzasadnienie jest takie, że nie masz wyboru, czy tak?
 • #8
  sm950
  Level 9  
  nie mam wyboru ?
  o co ci chodzi ?
  chciałbym po prostu sam coś skonstruować
 • #9
  jarek_lnx
  Level 43  
  Quote:
  chciałbym po prostu sam coś skonstruować

  To dobry powód.

  Bo jeśli chodzi o samą energię, to nie ma to wiele sensu, za prąd z sieci za 1kWh zapłacisz poniżej 50gr wyprodukowanie takiej ilości energii to kilka (10) godzin "jazdy" z dużym obciążeniem.

  Chyba że nie będzie prądu z sieci, wtedy nie masz wyboru i własny prąd może być cenny, nawet jeśli będzie go mało i będziesz musiał na niego ciężko zapracować.
 • #10
  sm950
  Level 9  
  z tym sie zgadzam. a czy oprocz dynama jest jakas inna mozliwosc budowy pradnicy
 • #11
  jarek_lnx
  Level 43  
  Silnik prądu stałego, albo krokowy z magnesem trwałym, może być prądnicą, jest ich duży wybór.
 • #12
  sm950
  Level 9  
  dobra ok to już mnij więcej ogarnąłem.
  teraz jak z okablowaniem będzie ?
 • #13
  wieswas
  Level 33  
  Stosując silnik prądu stałego lub dynamo rowerowe musisz jeszcze pamiętać o odpowiednich obrotach. Przy małych obrotach wydajność jest śladowa.
  Potrzebne będzie odpowiednia przekładnia. Z przekładni zębatej zrezygnuj, ze względu na głośna pracę. Najlepsza i najłatwiej do zrobienia jest przekładnia na pasku klinowym. Duże kółko (10-15cm) zakładasz na osi koła zamachowego a małe (ok.3cm) na osi silniczka. Długość paska jaki będzie potrzebny zmierz kawałkiem sznurka. Jeżeli będziesz miał kłopoty z kupnem gotowego paska klinowego, to są w sprzedaży (nie wiem jak to dokładnie nazwać) sznury z okrągłej samowulkanizującej się gumy. Kupujesz np. metr takiej gumy, ucinasz ostrym nożem wymaganą długość . Oba końce dotykasz do gorącej powierzchni (piec, rozgrzana nad gazem blacha) na kilka sekund i stykasz razem. Takiego połączenia już nie rozerwiesz.
 • #14
  sm950
  Level 9  
  dobra dzieki.
  A jeszcze mam takie pytanie mam w domu ladowarke do akumulatorkow nie dalo by sie zrobic tak, ze np akumulatorki sa ladowane z energii wytworzonej a potem np zamontowac port usb z czego byla by ladowana mp4 ?
 • #15
  wieswas
  Level 33  
  Akumulatorki zależnie od pojemności ładowane są przez kilka godzin.
  Nie sądzę, że jesteś w stanie pedałować na rowerku treningowym przez kilka godzin.
  Najlepiej ładuj duży akumulator np. zużyty z samochodu, który już nie ma pełnej pojemności i ma za słaby prąd dla rozrusznika, ale do tych celów będzie bardzo dobry. Ładujesz go prądnicą zrobioną z silnika prądu stałego lub dynamem z potrajaczem napięcia, a dalej korzystaj z tego prądu jak chcesz. Masz typowe 12V, więc pasuje do niego większość urządzeń samochodowych.
  Pedałujesz , kiedy zechcesz i ile chcesz i pobierasz prąd wtedy, kiedy potrzebujesz.
  Dobrze jest podłączyć na stałe miernik ze wskaźnika wysterowania magnetofonu, z szeregowym opornikiem. Wyskaluj go na min-12V-max i staraj się utrzymywać bilans mocy w pobliżu max.
 • #16
  sm950
  Level 9  
  sorry trochę źle ci powiedziałem. miało być tak samo usb bez akumulatorków i ładowarki. mp4 mogła by być bezpośrednio podłączona do usb ?
 • #17
  wieswas
  Level 33  
  Ze złącza USB wykorzystujesz jedynie stabilizowane +5V napięcia stałego.
  Nieekonomiczne byłoby takie zastosowanie. Wahania wytworzonego napięcia i wydajności prądowej prądnicy napędzanej rowerkiem treningowym są bardzo duże.
  Albo braknie ci prądu, albo będzie za dużo i go nie wykorzystasz.
  Konieczne więc jest zastosowanie akumulatora (niekoniecznie 12V).
  Będzie on rezerwuarem gromadzącym nadwyżki prądu i oddającym go w chwili zwiększonego zapotrzebowania. Będzie też pełnił rolę stabilizatora.
  Np. 4 akumulatorki AA połączone szeregowo ustabilizują napięcie na 4,8-5V bez strat. Zastosowany stabilizator liniowy wprowadzi straty conajmniej 30%.