Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PAFAL 16EC3gr - Odczyt liczydeł energii elektrycznej

10 Lut 2013 11:29 7023 7
  • Poziom 27  
    Założyłem nowy temat, ponieważ podobne zostały zamknięte.
    Panowie, mam wątpliwości dotyczące odczytu licznika energii elektrycznej.
    Mam następujące wskazania na wyświetlaczu licznika:

I. 15.8.1 – 003229.6
    II. 15.8.1 – 003188.3
    III. 15.8.2 – 000971.9
    IV. 15.8.2 – 000658.0

Do końca roku 2012 przychodził inkasent i sczytywał stan licznika za pomocą przyrządu korzystając z portu IRDA (wydaje mi się, że jest to port podczerwieni) na liczniku. Nie dam głowy, ale zawsze byłem przekonany, że odczytywane było liczydło z pozycji II (strefa A) oraz liczydło z pozycji IV (strefa B) W styczniu był inkasent i „na piechotę” na kartce zapisał sobie i podał wskazania z pozycji I i III.
    Czy pozycja I i III jest prawidłowym wskazaniem zużytej energii ?
  • e-miernikie-mierniki
  • Moderator - Elektryka
    Zamkniętych tematów nie można przeczytać? ;)
    Link
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    Dziękuję za wskazanie linku (nie wiem dlaczego nie potrafiłem akurat tego tematu wyszukać) i możliwość zadania jeszcze jednego pytania.
    Bardzo przejrzyście Kolega =Grzegorz= opisał. Jutro w firmie sprawdzę przy którym wskazaniu jest znacznik DA. Martwi mnie tylko to, czy jeśli ostatnio zostały odczytane inne pozycje niż poprzednio, to czy przy kolejnych odczytach to się zrównoważy. Nie bardzo rozumiem pojęcia „zatrzaśnięcia stanów”. Czy dzieje się to automatycznie w programowo zapisanych okresach, czy dokonuje tego inkasent
  • Moderator - Elektryka
    Mogę się mylić bo nie wiem jaki jest stan obecny, może coś się zmieniło, ale zawsze inkasent odczytywał wskazania bieżące czyli te które licznik wskazuje w momencie jego wizyty.

"Zatrzaśnięcie" stanów to określenie slangowe. Znaczy to tyle, że w określonym dniu i czasie (zaprogramowanym wcześniej) licznik wskazania bieżące zapisuje do rejestru, po czym nadal nalicza zużycia energii na liczydłach (rejestrach) bieżących.

Czy ta funkcja jest wykorzystywana przez dostawcę? Wystarczy go zapytać... ;)
  • Poziom 14  
    zbich70 napisał:
    Mogę się mylić bo nie wiem jaki jest stan obecny, może coś się zmieniło, ale zawsze inkasent odczytywał wskazania bieżące czyli te które licznik wskazuje w momencie jego wizyty

To zależy od taryfy w której jest rozliczane zużycie. W taryfach A, B i C2x do rozliczeń brane są stany z dnia zamknięcia okresu rozliczeniowego. W taryfach C1x i G rozliczane są stany z dnia odczytu.
  • Pomocny post
    Moderator - Elektryka
    tom_bart1 napisał:
    To zależy od taryfy w której jest rozliczane zużycie. W taryfach A, B i C2x do rozliczeń brane są stany z dnia zamknięcia okresu rozliczeniowego.

Tylko że 16EC3gr do tych taryf raczej się nie nadaje. ;)
  • Poziom 27  
    Symbol DA jest przy pozycji II i IV (nie zwróciłem nigdy na ten szczegół uwagi). Czyli wygląda na to, że inkasent powinien odczytywać i podawać do rozliczenia wartości z pozycji I i III.
    Nie zamykajmy jeszcze tego tematu. Być może pojawią się jakieś inne wątpliwości dotyczące wskazań licznika.