Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG UPC telewizor dekoder - Dekoder UPC oraz TV 3D LG 42" i spalone HDMI-pon

10 Lut 2013 11:52 4725 4
  • Poziom 2  
    Witam Serdecznie,

Mieszkam w bloku - budownictwo 15-letnie, osiedle w Krakowie.
    Problem powtórzył się dzisiaj - ostatnio wystąpił w listopadzie 2012.
    W narożniku w salonie posiadam trzy kontakty sieciowe. Do każdego z nich podpięta jest osobna listwa antyprzepięciowa Ever Premium, a do każdej z nich tylko jedno urządzenie:
    1. telewizor LG 3D 42"
    2. dekoder UPC z nagrywarką
    3. laptop z zasilaczem 120W

Dzisiaj rano po podłączeniu laptopa wyskoczyły korki i...
    Stało się to samo co 3 mies. wcześniej (wtedy posiadałem jednak słabsze listwy antyprzepięciowe - wymieniłem je na wszelki wypadek po ostatniej awarii).
    Dekoder przestał odtwarzać sygnał, a w telewizorze przestały działać wszystkie cztery wejścia HDMI - wejścia USB, antenowe i audio działają OK.
    Nie było smrodu spalenizny, nie ma też śladów przepięcia.
    Mieszkanie jest ubezpieczone od przepięć, listwy posiadają własne osobne ubezpieczenia. Po ostatniej awarii serwisant LG uprzedził mnie, że mimo iż nie ma śladów spalenizny na TV kolejna naprawa może mnie kosztować, ponieważ podejrzenie pada na dekoder UPC - wymiana płyty głównej w tym TV to kosz blisko 1000,- PLN.
    Co sugerujecie zrobić? Najpierw uderzać do UPC?
    Podczas ostatniej rozmowy z konsultantem UPC dowiedziałem się, że tego typu przepięcie wywołujące spalenie gniazd HDMI w TV nie ma wiele wspólnego z listwami antyprzepięciowymi, ponieważ wywołane jest wskutek nagłego skoku napięcia w dekoderze, a on daje strzała w telewizor po HDMI. W jakiej kolejności sugerujecie to załatwić?
    Czy sens jest przenieść laptopa w inną lokalizację w mieszkaniu?
    Dodam jeszcze, że w czasie zwarcia nie chodziły żadne dodatkowe urządzenia wymagające dużej mocy tj. kuchenka, odkurzacz, pralka, suszarka, czajnik itp.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Specjalista AGD
    Laptop jest w jakiś sposób połączony z TV / dekoderem (oprócz zasilania)?
    Ciekawi mnie, że podłączenie laptopa (domyślam się, że do prądu) spowodowało zadziałanie zabezpieczenia.
    Mieszkanie ma 1 fazę czy 3 fazy?
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 2  
    Dzięki za szybki odzew Marcin.
    Laptop był podłączony do prądu i w momencie wybiło korki.
    Natomiast z telewizorem czy dekoderem w żaden sposób nie jest podłączony na stałe.
    Wyjątkowo tylko po dzisiejszej awarii na moment podłączyłem laptopa po kablu HDMI do TV aby zweryfikować, że gniazda HDMI w TV nie działają.
    Mieszkanie posiada 1 fazę. Elektryk i zarząd wspólnoty powiadomili mnie 2 lata temu, że nie mogę zrobić w mieszkaniu siły i tym samym zrezygnować z gazu, aby podłączyć kuchenkę elektryczną.
    W momencie dzisiejszego zwarcia włączony był tylko laptop i światło w łazience :)
    Co ciekawe pierwsza awaria też przebiegła w podobny sposób(!)
    Ten sam laptop podpięty do gniazda listwy antyprzepięciowej przy tym samym kontakcie. Dodam tylko, że listwa była wtedy inna. Kupiłem 5 nowych Everów, jestem zwolennikiem LED i energooszczędności, a tu takie hece się dzieją...
  • Specjalista AGD
    Czyli zwarcie nie nastąpiło w chwili włączenia laptopa, tylko gdy już on był włączony do prądu.
    Najlepiej TV jak i dekoder UPC oddać do dobrego serwisu i niech ubezpieczyciel pokryje koszty. Dobrze byłoby, gdyby serwis określił, co spowodowało zwarcie i pozostałe uszkodzenia.
  • Poziom 2  
    Zwarcie nastąpiło w chwili podłączenia laptopa do prądu. Dekoder i TV były w tym czasie wyłączone (dekoder w stanie czuwania) i podpięte do listw przeciwprzepięciowych z dwóch osobnych kontaktów.
    Zarówno dekoder jak i telewizor są jeszcze na gwarancji do końca października 2013.
    Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Korzystam ze zwykłego kabla HDMI feryt Gembird. Czy np. warto inwestować w kable HDMI z podwójnymi filtrami przeciwzakłóceniowymi? Taki filtr chyba i tak mnie nie zabezpieczy przed takim przepięciem?