Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze mieszkania i tablica - Wykonanie tablicy i przyłącza w mieszkaniu.

Hapamasta 10 Lut 2013 13:32 3579 17
  • #1 10 Lut 2013 13:32
    Hapamasta
    Poziom 10  

Witam,

Jestem początkującym elektrykiem. I Stoję przed problemem przyłącza do mieszkania, które zaadaptowałem z wcześniejszej pralni. Całą elektrykę w pomieszczeniu wykonałem zgodnie ze sztuką. Ale teraz trzeba mi podłączyć się do WLZ i wykonać przyłącze no i powalczyć z ENERGĄ. Nigdy tego nie robiłem nie mam też znajomych bardziej doświadczonych w tych sprawach elektryków więc postanowiłem się dowiedzieć od Was. Wiem, że muszę wystosować pismo o warunki przyłączeniowe. Teraz pytania:
    1. Czy ja muszę wyposażyć tablice licznikową w zabezpieczenia i wykonać instalacje z pomieszczenia do tablicy i z tablicy do WLZtu czy wykonuje to operator?

2. Jak ja mam to wykonać to jakie zabezpieczenia wybrać by była selektywność. Bezpieczniki selektywne są drogie. Czytałem artykuł i ponoć może stosować topiki z zabezpieczeniami przeciążeniowymi typu S. ETI ma takie rozwiązania i oni pisali właśnie ten artykuł. Czy tak można?

3. Czy ktoś ma jakieś informacje jak należy taką tablicę złożyć do kupy i co należy wyprowadzić i jak do miejsca gdzie ma być licznik. Nie chciałbym, by ktoś z energi przyszedł i powiedział, że jest źle wyprowadzone i nie podłączy mi licznika.

Dziękuję za pomoc. Mam nadzieje, że pytania się nie powtórzyły, bo trochę szukałem tych informacji i nie znalazłem.

Pozdrawiam i proszę o szybką podpowiedź.

0 17
  • #2 10 Lut 2013 13:51
    elektryk83
    Poziom 14  

Najprościej udaj się do ZE i tam wszystkiego się dowiesz. W warunkach jeśli dadzą to będziesz miał napisane jakie zab przedlicznikowe . Potrzebne będzie jeszcze oświadczenie o gotowości instalacji przyłączanej która musi być podbita przez elektryka z pomiarami lub dozorem.Tak bynajmniej jest w ENERGA OPERATOR

0
  • #3 10 Lut 2013 14:29
    bartekfigura
    Poziom 26  

Ad. 1 W warunkach będziesz miał określoną granicę własności sieci więc do granicy własności robi ZE dalej (w stronę mieszkania) robisz Ty.
    Ad. 2 Zabezpieczenie przedlicznikowe jest adekwatne do zamówionej mocy, więc będzie takie aby odpowiadało mocy zamówionej. Zabezpieczenie to jest plombowane.
    Ad. 3 Do miejsca montażu licznika doprowadź przewód zasilający z tablicy rozdzielczej z mieszkania i to wszystko.
    Tak więc podstawa to udaj się do ZE na początek i wszystkiego się dowiesz, ale powinno być podobnie jak napisałem.

0
  • #4 10 Lut 2013 14:47
    zbich70
    Specjalista elektryk

Z racji iż Kolega sam się przyznał, że jest początkującym elektrykiem (co po poziomie zadanych pytań również można stwierdzić), sugeruję by Kolega nawiązał współpracę z elektrykiem bardziej doświadczonym, zwłaszcza w kontaktach z dostawcą energii.

0
  • #5 10 Lut 2013 15:10
    Hapamasta
    Poziom 10  

Chętnie bym się skontaktował z doświadczonym elektrykiem ale wszystko kosztuje a ja ostatni grosz wydaję na tą adaptację. Sam się nauczyłem szpachlować, kłaść kafelki, malować szlifować i zrobiłem to dobrze. A z racji zawodu jako elektrotechnik zrobiłem tez instalacje elektryczną. Studia skończyłem niedawno i to co umiałem to zrobiłem. Niestety na studiach nie uczą jak wykonać przyłącze, co do kogo należy i jak kontaktować się z operatorem. Podbić instalację mogę sam bo mam D i E.

Bardzo dziękuję bartekfigura. Dużo mi to pomogło wyprowadzenie z mieszkania zrobiłem tablice wraz ze skrzynką kupiłem wykułem miejsce na klatce i obsadzę skrzynię i doprowadzę pod tynkiem przewód z mieszkania. A resztę zostawię operatorowi. Mam jeszcze jedno pytanie. Żeby złożyć podanie o warunki przyłączeniowe trzeba posiadać szkic pionowy usytuowania lokalu względem WLZtu. Skąd mam wziąć ten szkic i jak on wygląda? Czy zarządca budynku taki szkic posiada?

0
  • #6 10 Lut 2013 15:23
    bartekfigura
    Poziom 26  

Co ZE to inne wymagania. Przejdź się do zarządcy może będzie miał taki szkic. Swoją drogą to przypomina mi się mój remont który skończyłem rok temu, i podczas wymiany okna zarządca żądał mapki sytuacyjno-wysokościowej z zaznaczonym budynkiem. Taką mapkę dostałem za 30 zł w wydziale geodezji i kartografii starostwa powiatowego. Tak więc nic mnie już nie zdziwi.

0
  • #7 10 Lut 2013 17:27
    TWK
    Specjalista elektryk

bartekfigura napisał:
    Ad. 1 W warunkach będziesz miał określoną granicę własności sieci więc do granicy własności robi ZE dalej (w stronę mieszkania) robisz Ty.
    Trzeba też uwzględnić warunki wydane przez zarządcę budynku. Może wyrazić zgodę na wykorzystanie istniejącej WLZ i wtedy jest mniej roboty. Może też nie wyrazić i wtedy ciągnie się od granicy własności (zwykle zaciski w złączu) aż do samiutkiego mieszkania. Poza tym zdecydowanie sugeruję zapoznanie się z wytycznymi budowy układów pomiarowych albo sieci nn (różnie się to nazywa) odpowiedniego ZE.

0
  • #8 10 Lut 2013 18:49
    Hapamasta
    Poziom 10  

TWK napisał:
    Trzeba też uwzględnić warunki wydane przez zarządcę budynku. Może wyrazić zgodę na wykorzystanie istniejącej WLZ i wtedy jest mniej roboty. Może też nie wyrazić i wtedy ciągnie się od granicy własności (zwykle zaciski w złączu) aż do samiutkiego mieszkania. Poza tym zdecydowanie sugeruję zapoznanie się z wytycznymi budowy układów pomiarowych albo sieci nn (różnie się to nazywa) odpowiedniego ZE.

No ja innej opcji nie widzę jak przyłączenie sie do istniejącego i czynnego WLZtu, który mam piętro niżej. Zarządca wyda zgodę na 90% a i lokatorzy nie będą robili problemu, bo wspólnota planuje modernizację WLZtu. Da się większy przekrój przewodu i po problemie. Mi to też jest na rękę, bo jestem ostatnim odbiorcą więc będę miał największe spadki. Robienie przyłącza do granicy wspólnocie nie będzie na rękę, bo wiąże się to z uszkodzeniem klatki.

0
  • #9 10 Lut 2013 19:09
    TWK
    Specjalista elektryk

Hapamasta napisał:
    No ja innej opcji nie widzę jak przyłączenie sie do istniejącego i czynnego WLZtu, który mam piętro niżej.
    Moje doświadczenia ze spółdzielniami są takie, że nawet przy zwiększeniu mocy przyłączeniowej o 1 kW nakazują ciągnięcie od złącza.
    Hapamasta napisał:
    Zarządca wyda zgodę na 90% a i lokatorzy nie będą robili problemu, bo wspólnota planuje modernizację WLZtu.
    A kiedy jest planowana ta modernizacja? Żeby Ci nie powiedzieli, że tak, dajemy zgodę, ale pobór możesz rozpocząć za 3 lata.
    Hapamasta napisał:
    Robienie przyłącza do granicy wspólnocie nie będzie na rękę, bo wiąże się to z uszkodzeniem klatki.
    Nie, to Tobie nie jest na rękę. W razie prowadzenia prac będziesz musiał przywrócić klatkę do stanu pierwotnego po takiej robocie.

0
  • #10 10 Lut 2013 19:27
    Hapamasta
    Poziom 10  

TWK napisał:
    Hapamasta napisał:

No ja innej opcji nie widzę jak przyłączenie sie do istniejącego i czynnego WLZtu, który mam piętro niżej.

Moje doświadczenia ze spółdzielniami są takie, że nawet przy zwiększeniu mocy przyłączeniowej o 1 kW nakazują ciągnięcie od złącza.

Hapamasta napisał:

Zarządca wyda zgodę na 90% a i lokatorzy nie będą robili problemu, bo wspólnota planuje modernizację WLZtu.

A kiedy jest planowana ta modernizacja? Żeby Ci nie powiedzieli, że tak, dajemy zgodę, ale pobór możesz rozpocząć za 3 lata.

Hapamasta napisał:

Robienie przyłącza do granicy wspólnocie nie będzie na rękę, bo wiąże się to z uszkodzeniem klatki.

Nie, to Tobie nie jest na rękę. W razie prowadzenia prac będziesz musiał przywrócić klatkę do stanu pierwotnego po takiej robocie.

Co do 1. Kto to nakazuje? Zarządca, który opiekuje się wspólnotą? czyli inż. z uprawnieniami czy kto?
    2. Planowana to duże słowo, a właściwie słowo mieszkańca, który rzucił pomysł no i dobry poniekąd, bo chcą wszystkie liczniki przenieść na klatkę, a nie jak do tej pory są w mieszkaniach. Ale kiedy nie mam pojęcia.
    3. Masz rację ale i ludziom nie podoba się to, że na dobrze wyglądającej i odświeżonej będę coś dłubał.

Ale ogólnie nie widzę przeciwwskazań, bo powiedzmy na 15 lokami używanych jest z 7. Więc WLZ nie jest obciążony nawet w połowie mocy. Chętnie bym wykonał rejestrację na 3 fazach przyłączeniowych do budynku w celu określenia, która jest mniej obciążona i tam się wpiął. mam do dyspozycji analizator jakości energii, ale nie wiem czy będę miał gdzieś dostęp. Druga sprawa, to bezpieczne pozostawienie go na dwie doby. Raczej to odpada.

0
  • #11 10 Lut 2013 19:37
    TWK
    Specjalista elektryk

Hapamasta napisał:
    Co do 1. Kto to nakazuje? Zarządca, który opiekuje się wspólnotą? czyli inż. z uprawnieniami czy kto?
    Zarządca. Aby złożyć wniosek o warunki przyłączenia trzeba mieć oświadczenie o liczbie lokali (podpisane przez zarządcę) oraz (potem) pisemną zgodę na wykonanie prac związanych z ich realizacją określające sposób ich wykonania. Czy masz taką zgodę?
    Hapamasta napisał:
    3. Masz rację ale i ludziom nie podoba się to, że na dobrze wyglądającej i odświeżonej będę coś dłubał.
    Tu nie ma słowa podoba się albo nie. Jak masz zgodę administracji i prace wykonujesz ściśle według tej zgody, to nie ma problemów. Potem odtwarzasz wszystko tak, żeby nie było śladu na klatce - tynkowanie, zacieranie, malowanie itp.
    Hapamasta napisał:
    Ale ogólnie nie widzę przeciwwskazań, bo powiedzmy na 15 lokami urzywanych jest z 7. Więc WLZ nie jest obciążony nawet w połowie mocy. Chętnie bym wykonał rejestrację na 3 fazach przyłączeniowych do budynku w celu określenia, która jest mniej obciążona i tam się wpiął. mam do dyspozycji analizator jakości energii, ale nie wiem czy będę miał gdzieś dostęp. Druga sprawa, to bezpieczne pozostawienie go na dwie doby. Raczej to odpada.
    W projektowaniu nie można uwzględnić, że w połowie mieszkań nikt nie mieszka. Projektuje się instalację na lata. A jak chcesz rejestrować to zrób to 23.12 albo 30.03.2013. Nie chcę być złym prorokiem, ale stawiam, że konieczne będzie pociągnięcie przewodu od złącza. Szczególnie, że jak mówi się o remoncie WLZ, to jest ona pewnie stara i liczona na mniejsze obciążenia niż współcześnie.

0
  • #12 10 Lut 2013 19:50
    Hapamasta
    Poziom 10  

TWK napisał:
    Zarządca. Aby złożyć wniosek o warunki przyłączenia trzeba mieć oświadczenie o liczbie lokali (podpisane przez zarządcę) oraz (potem) pisemną zgodę na wykonanie prac związanych z ich realizacją określające sposób ich wykonania. Czy masz taką zgodę?

Hymm. Ale w warunkach przyłączenia przez ZE nie ma mowy o takich zgodach i wnioskach.Trzeba dostarczyć akt własności albo pokrewny i usytuowanie lokalu. Nie ma mowy o projekcie itp. Nie patrzmy na modernizację WLZtu, bo to na zasadzie fajnie by było, ale problemów z WLZtem i elektryką nikt nie zgłasza i nie ma, wiem, bo jestem mieszkańce tej wspólnoty i poniekąd drugim w zarządzie.

Dodano po 2 [minuty]:

Na marginesie czy można dogadać się ze wspólnotą na zasadzie instaluje sobie podlicznik i zgłaszam stan licznika co miesiąc oni odejmują ze stanu ogólnego i płacę za energię wslnocie a nie energii?

0
  • #13 10 Lut 2013 20:02
    TWK
    Specjalista elektryk

Hapamasta napisał:
    Ale w warunkach przyłączenia przez ZE nie ma mowy o takich zgodach i wnioskach.
    To wrzuć skan tych warunków. Ja czytam sobie właśnie warunki wydane co prawda przez inny ZE i jest w nich zapis: "należy uzyskać zgodę właścicieli budynku na wykonanie ww. prac ze wskazaniem miejsca przyłączenia wlz". Nie bardzo mi się chce wierzyć, żeby jakiś ZE wydał warunki bez tego zapisu. W moim bloku sąsiad robił remont. Wyciął instalację gazową i złożył wniosek o zwiększenie mocy przyłączeniowej. Przydział uzyskał, ale odpowiedź z administracji była krótka: własna WLZ ze złącza 2 klatki dalej - łącznie ok. 100 mb instalacji, żadnych włączeń w istniejącą WLZ. Niestety po oszacowaniu kosztów odbudował instalację gazową w mieszkaniu.
    Hapamasta napisał:
    Na marginesie czy można dogadać się ze wspólnotą na zasadzie instaluje sobie podlicznik i zgłaszam stan licznika co miesiąc oni odejmują ze stanu ogólnego i płacę za energię wslnocie a nie energii?
    To już zależy od wpólnoty.

0
  • #14 10 Lut 2013 20:22
    Hapamasta
    Poziom 10  

Ale podsumowując. Idę do ZE tam daję składam wniosek i daje papier, że mogę dysponować lokalem, np uchwała o adaptacji, bo ponoć tak można jak kiedyś do nich pisałem. Daje im szkic, który wyciągnę od wspólnoty. ZE daje mi warunki i postępuję według nich? Tam jest napisane jakie prace mam wykonać co dostarczyć itp? Jak je wszystko zrobię to składam papier i oni mnie przyłączają? I ile to może potrwać?

0
  • #15 10 Lut 2013 20:36
    TWK
    Specjalista elektryk

Hapamasta napisał:
    Ale w warunkach przyłączenia przez ZE nie ma mowy o takich zgodach i wnioskach.
    Hapamasta napisał:
    ZE daje mi warunki i postępuję według nich?
    To są te warunki, że wiadomo, że nie ma mowy, czy jeszcze o nie nie wystąpiono?

1. Wniosek o warunki przyłączenia - zwykle załącznikiem jest prawo do dysponowania lokalem oraz oświadczenie zarządcy o liczbie lokali w budynku.

2. Operator ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. W odpowiedzi dostajesz warunki oraz umowę o przyłączenie.

3. Podpisujesz umowę o przyłączenie.

4. Uzgadniasz projekt instalacji. Podpisujesz umowę z umowę z dostawcą energii.

5. Realizujesz warunki czyli po prostu budujesz instalację - jak już zaznaczyłem wcześniej z uwzględnieniem wymagań właściciela budynku.

6. Następuje sprawdzenie wlz, przyłączenie do sieci, oplombowanie licznika.

7. Możesz pobierać energię elektryczną.

0
  • #16 10 Lut 2013 22:43
    Hapamasta
    Poziom 10  

TWK napisał:
    4. Uzgadniasz projekt instalacji. Podpisujesz umowę z umowę z dostawcą energii.

Z kim uwzględniam projekt i kto go wykonuje i realizuje.
    TWK napisał:
    5. Realizujesz warunki czyli po prostu budujesz instalację - jak już zaznaczyłem wcześniej z uwzględnieniem wymagań właściciela budynku.

Kiedy właściciel mi daje wymagania?

TWK napisał:
    6. Następuje sprawdzenie wlz, przyłączenie do sieci, oplombowanie licznika.

Co się kryje pod sprawdzeniem WLZtu?

No nic widzę, że muszę się czym prędzej do ZE wybrać, bo miesiąc to dużo jak ja chce się wprowadzać za 3-4 tygodnie.

Dziękuję za pomoc wiem już jak postepować i na jakie ewentualności się uzbroić.

0
  • #17 11 Lut 2013 07:06
    TWK
    Specjalista elektryk

Hapamasta napisał:
    Z kim uwzględniam projekt i kto go wykonuje i realizuje.
    W moim rejonie ta komórka w ZE nazywa się serwis techniczny. Projekt wykonuje i realizuje Inwestor (a dokładniej uprawniona osoba na jego zlecenie).

Hapamasta napisał:
    Kiedy właściciel mi daje wymagania?
    Jak o nie wystąpisz. Opisałem wyżej jakie są przykładowe konsekwencje wykonania robót bez wystąpienia.

Hapamasta napisał:
    Co się kryje pod sprawdzeniem WLZtu?
    Sprawdzenie przez wspomniany wcześniej serwis techniczny zgodności wykonania z przytoczonymi wcześniej zasadami / standardami danego ZE. Warto znać również zwyczaje panujące w miejscowym ZE.

Hapamasta napisał:
    No nic widzę, że muszę się czym prędzej do ZE wybrać, bo miesiąc to dużo jak ja chce się wprowadzać za 3-4 tygodnie.
    Jak dla mnie to jest nierealny termin. Miesiąc to się zwykle czeka na samo wydanie warunków przyłączenia.

Zapytaj może jeszcze jak jest w Twojej okolicy (może być nieco inaczej) i czy nic nie pokręciłem.

0
  • #18 16 Maj 2014 09:53
    Hapamasta
    Poziom 10  

Więc tak sprawa rozwiązana już dawno, ale na prośbę elektrody napiszę. Do mnie należało wszystko od przyłączenia do WLZtu po zabudowę tablicy licznikowej. Zabezpieczenie przedlicznikowe określają warunki przyłączeniowe cała reszta wyglądała następująco. Dałem zabezpieczenie 3 fazowe po mimo przyłącza 1 fazowego. Topikowe z możliwością plombowania (warunek konieczny). następnie wyprowadza się przewody pod licznik tak by wystawały z dolnego okienka tablicy. z tego wyprowadza się przewody z powrotem do góry tablicy na zabezpieczenie, które możemy sami bez zrywania plomby wyłączyć no i z tego dalej do mieszkania. Instalator licznik czepiał się zabezpieczenia 3-fazowego, ale jak mu telefonicznie powiedziałem, że do WLZtu jest tylko wpięta jedna faza z przewodu 5x4mm2 i powiedziałem jak zamknąć zabezpieczenie, bo wyciągnąłem wkładki dla bezpieczeństwa to w ten czas zamknął zaplombował i przyjął wszystko.

0