Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

metody diagnozowania usterek kart graficznych

Calineczka* 06 Mar 2005 19:36 9477 51
    MluMlu
    Poziom 18  
    Ja mam ATI Radeon 7000 HiS 64MB DDR + tv-out
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12185

Karta słaba ale wystarcza mi .
    Mam z nią problem a mianowicie na początku było wszystko ok.; od pewnego czasu zaczęły pokazywać się tkz artefakty.
    Sprawdziłem wszystkie sterowniki nawet omegi i dna . Zasilacz dobry, sprawdzone wszystkie napięcia miernikiem; ostatnio kupiłem nową płytę główną po przełożeniu tej samej grafiki na inną płytę dzieje się to samo . Oglądając grafikę nie widać zewnętrznych uszkodzeń , dotykając radiator wyczuwa się około 50 stopni C . Co tu mogę jeszcze zrobić ?? Czy wgranie na nowo bios'u coś mi da (jeżeli to możliwe w tej karcie) ?? Dodam że grafika nie była taktowana .

Dodam jeszcze screen shota.
  • Testo
    oplen1
    Poziom 10  
    Przypadkowo znalazłem jeszcze jedną grafike gf2 mx200, uszkodzenie polega na tym ze brakuje koloru czerwonego. Styki i dojscia ze scalaka do złacza VGA sa sprawne. Co mogło sie uszkodzić?
    Pozdrawiam
  • Testo
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda
    podepne sie do tematu.

kiedys udalo mi sie naprawic GF2MX400 64MB (PixelView) ktora wczesniej sam popsulem :lol:

na karcie siedzial BIOS w OTP-EPROMie HT27C512-70 (Holtek w obudowie PLCC32), byl przylutowany i go wycialem nozyczkami a w to miejsce ladnie przylutowalem podstawke SMD PLCC32. Chcialem zastapic to Flashem ale niestety zawsze wlozenie karty konczylo sie sygnalem z pc-speakera o jej braku. Testowalem rozne kosci FLASH: AM28F010-70 , AT29C512 , AT29C020 -70, -90 i inne ; zwracajac uwage na czas dostepu (w wersjach kart z Flashem spotykalem wolniejsze z czasem 120ns). Rozne takze byly zawartosci kostek (wlacznie z ta odzyskana z wycietej, prawie bez nozek kostki 8-) )
    Skonczylo sie wstawieniem spowrotem OTP : tym razem zaprogramowanego na zewnatrz Atmela AT27C512-70 i ruszylo. (pozniej spotykalem fabryczne karty MX400 z montowanym wlasnie w roli BIOSu takim Atmelem)
    Poswiecilem tez ze dwie kostki OTP ale z inna zawartoscia (nowsze wersje zwracajac uwage na obecnosc ukladu do obslugi TV-outu na karcie) i karta sie uruchamiala ale z artefaktami (jakby pozamieniane ze soba pionowe partie obrazu). Jak widac przejscie z EPROMu na Flasha nie jest takie proste.
    Maxiuk
    Poziom 11  
    Witajcie!Mam RADEONa 9200SE 128M DDR TVO wlasciwie mialem :( Ostatnio wylaczylem kompa po chwili wlaczylem bo chcialem cos sprawdzic!I nic system wogole sie nie laduje obrazu brak?Na innym kompie to samo losniczek piszczy!!!Jak myslicie co moze byc przyczyna???Pozdrawiam Wszystkich!!! :bye:
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Oplen, odpowiedni zasilacz sie nie spali, kwestia zabezpieczen, kabli...radiatorow etc.Wiem bo tak robie i jeszcze nie spalilem...a temat diagnozowania kart pozostaje otwarty ;-) .Wciaz licze na wypowiedz jednego kolegi ktory obiecal diagnoze i...milczy.Pozdrawiam.Arek
    Slawkoa
    Poziom 14  
    Witam wszystkich specjalistów

Karta Gigabyte R9550 128/128 dwumiesięczna. M/B Gigabyta GA-7N400Pro2 ver 2.0 (nforce 2 Ultra). Od samego początku problem z uruchomieniem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic225313.html
    Po przebojach udało się odpalić kompa na poczciwym GF4MX400. W pewnym momencie wpadłem na pomysł obniżenia AGP na 50 MHz i Radek wstał. Pochodził czas jakiś na tym taktowaniu i postanowiłam wrócić na 66, o dziwo było wszystko OK do momentu wyłącznia kompa (w biosie, dosie obraz czysty). A potem znowu się zaczęło (co widać na zrzutach) W grafie zmieniłem BIOS, ale sytuacja bez zmian. M.in. z tego powodu odpada serwisowanie karty, niestety. Co to może być i czy moge z tym w miare bezpiecznie żyć (ale zarymowałem :wink: ). Tak na codzień karta zachowuje się zupełnie normalnie, żadnych artefaktów czy innych awarii. Nadmienie jeszcze że grafa na starusieńkim ECS K7S5A chodziła bez problemu.
    [/img]
    Calineczka*
    Poziom 31  
    ...do Mlumlu ale nie tylko....dziwne masz te smuzenia. Jak nie boisz sie lutownicy to dplutuj rownolegle do kazdetgo kondensatora elektrolitycznego drugi, o mniej wiecej takiej samej pojemniosci, zwlaszcza do tych duzych-rzedu 1000uF. Obejrzyj, czy cos Ci sie nie wykruszylo na karcie...moze jakas przetwornica Ci sieje..Nie mam wielkiego doswiadczenia ale pare kart juz mi sie udalo postawic-moze cos pomoge.Dwa-sprobuj zainstalowac jakis progaram-sterownik do regulacji czestotliwosci taktowania pamieci i proca-moze obnizenie taktowania cos pomoze.Mialem podobny objaw...jak czestotliwosc byla za wysoka.
    Ten sposob z kondensatorami generalnie polecam do zastosowania wszystkim-nie zabiera wiele czasu a eliminuje ta mozliwosc. Inna sprawa-obraz jak u Slawko-wydaje mi sie, ze przyczyna moga byc mikropekniecia, zimne luty...kosci smd raczej nie maja zimnych lutow ale BGA zdarza sie. Kilka kart uratowalo przegrzanie procesora, az do rozpuszczenia cyny-z pasta lutownicza oczywiscie...zwlaszcza pomagalo to GeForcom MX i ze 3em FX...jak do tej pory. Potrzebna stacja hot air i...co najmniej opalarka do drewna.Jak beda zainteresowani-opisze jak...
    Moze ktos jeszcze sie podzieli swoimi sposobami wyszukiwania usterek??Wciaz czekam na bardziej doswiadczonych!!Panowie, piszmy....widze, ze temat cieszy sie zainteresowaniem....

--do MAxiuk-najpierw wstaw jakas karte PCI, ta uszk. agp zostaw w kompie i sprawdz programem do flashowania-w dosie-czy wykrywa Ci ta uszkodzona karte.

--do Oplen1- brak jednego koloru...najczesciej uszkodzone cos przy wyjsciu z karty, czesto dlawik smd...obejrzyj ja dokladnie-moze cos sie wykruszylo...w razie potrzeby pozamieszczam fotki....
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Vincenzo, dokladnie tak. DOlutuj drugi rownolegle, tzn. + do +, - do - to bardzo wazne-polaryzacja musi byc taka sama...najlepiej dolutuj go do wyprowadzen tamtego kondensatora...moga byc dwa jednoczesnie w ukladzie, a to ze jest na 105C nawet lepiej.A objawy jakie opisujesz moga byc spowodowane wylanem owego kondensatorka...powodzenia;-).
    TONI_2003
    Moderator
    ... jest, tylko jedno ale ! Niech kolega nie robi tego sam i raczej nie tą lutownicą!
    Pozdrawiam i życzę rozsądku w działaniu !
    colocokta
    Poziom 10  
    Witam Panowie
    Mam taki problem z GeForce 4 mx 440.
    Zmieniałem płyte z MSi 6380v3 na Asusa A7V600-F. Wyciągnąłem sobie grafike z Msi (tam działała) włożyłem do asusa i na tym koniec. Ekran wogóle nie startuje.Komputer wygląda że odpala normalnie. Wyciągłem ją i spowrotem włożyłem do Msi ale nic nie pomogło. Próbowałem też na płycie Gigabajt i na Kobian i nic. nie rusza wogóle.
    Czy da się z nią jeszcze coś zrobić czy raczej już w kosz.
    Proszę o jakieś porady co mogę ewentualnie sam popróbować z nią podziałac.
    Od razu napiszę że nie jestem wielkim znawcą elektroniki, choć coś kiedyś udało mi się naprawić.
    Pozdrawiam i dziękuję za rady
    Calineczka*
    Poziom 31  
    ...czym te plyty sie roznia?Jakie agp, chipset...moze masz za wysokie taktowanie ...sprobuj zrobic reset biosu, sprwdzic na jakiejs innej karcie....nie podkrecales plyty?Karta powinna dzialac...zobacz jakims programem do flashowania karty (nvflash) czy Ci wykrywa ta uszkodzona karte( wsadz jakas PCI i na niej odpal kompa...z ta agp uszkodzona w slocie ...
    colocokta
    Poziom 10  
    Przede wszystkim dziękuję za zainteresowanie
    Płyty nie podkręcałem. Włozyłem do niej innego Geforca (GF 2 mx 400) na próbę i ruszyło od razu. Na tej płycie też próbowałem radeona 9200 i nie było żadnego problemu. Brat ma płyte KOB kt266a fdsx i działa mu na gf2 mx 400. Po włożeniu mojej karty w jego płytę był identyczny objaw jak u mnie tzn. komputer ruszył a monitor nawet nie drgnął.
    Calineczka*
    Poziom 31  
    obejrzyj dokladnie karte, czy nic nie zostalo przy przenoszeniu wykruszone. Doloz karte PCI i sprawdz programem flashujacym czy karta jest widziana, ta agp-uszkodzona.Jak tak, zczytaj bios, wgraj nowy i sprobuj.Jak nie pomoze, trzeba by juz ingerencji fizycznej....hot air..lutownica....
    dobap
    Poziom 12  
    Witam.
    Mam Radeona GigaByta 9550, i mam z nim maly problem. Po wlaczeniu komputera na ekranie pojawiaja sie poziome czarno-biale paski, grubsze, ciensze, rozmyte. To co mnie dziwi to to, ze raz sie to pojawia w miejscu w ktorym jest testowana pamiec, raz w przed BOOTmenadzerem, raz po nim, raz w chwili kiedy Windows XP wyswietla "zapraszamy", generalnie robi to kiedy chce.
    Dodam ze karta jest nic nie ruszana, mam na mysli oryginalny(sklepowy) Bios, nigdy nie podkrecana.
    Bede wdzieczny za ocene.

P.S.
    Z tego co zauwazylem pomimo opinii, ze Gigabyte zrobil dobra 9550 to calkiem problematyczna karta.

Pozdrawiam
    Slawkoa
    Poziom 14  
    Sorki że jestem namolny ale prosiłbym o jakąś podpowiedź
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Slawko, sam widzisz-wszyscy chca wiedziec co maja uszkodzone-nikt prawie nie dorzuca swojej wiedzy-widac nie ma tu specjalistow albo nie chca dzielic sie wiedza,ehh...dlatego prosze o wypowiedzi kazdego kto cokolwiek z grafikami kombinowal...Szkoda.Ja doswiadczenie mam niewielkie-sprobuj moze wyedytowac sobie bios swojej karty, obnizyc czestotl.pracy pamieci, moze dalo by sie agp obnizyc(krotnosc), ja od tego bym zaczal.Potem dolaczyl bym rownolegle elektrolity w zasilanie do przetwornicy, chociaz raczej nie wyglada to na problemy z napieciem.Potem...coz, wygrzanie procka, do rozpuszczenia cyny.Nie wiem tylko czy masz narzedzia...to tyle....
    Slawkoa
    Poziom 14  
    Dzięki Calineczka*, sorki że tak bezczelnie ale masz zupełną rację. Ja sam nie wiele moge pomóc gdyż moją domeną są raczej problemy programowo-systemowo-sprzętowe. Co do praktyki elektronicznej to moje doświadczenia są raczej niewielkie. Pojdę ze Twoją radą i zaniosę kartę do znajomego elektronika. Później postaram się zdać relację z przebiegu naprawy.

Pozdrawiam
    Calineczka*
    Poziom 31  
    ..dzieki Slawko za zaiteresowanie i zaangazowanie;-). Gdybym mogl w czyms pomoc-pytaj, pisz...jak bede potrafil tak pomoge....gdybys stracil nadzieje i chcial spisac karte na straty-przyslij ja do mnie zanim wyrzucisz do kosza...moze uda mi sie ja reanimowac....pozdrawiam.Arek
    p.s. no i poza tym cisza.....szkoda...
    K!lleR
    Poziom 39  
    Ja mam kłopoty z oryginalnym ATI Radeon 9700 Pro. Po włączeniu komputera wyświetla same artefakty czasami pyłgające. Czy warto się tym zajmować ?? Fakt, że karta jest wypaśna. Z góry dzięki za pomoc. Można też napisać do mnie na GG

Update.

Dodam jeszcze, że na reversie karty widoczne są ślady własnoręcznego lutowania ( poprawiane luty ).
    Adixc
    Poziom 12  
    Witam! Na poczatek mam male info do uzytkownika: remzibi - musisz zdac sobie sprawe z tego ze Twoje wnioski co do uszkodzen GPU sa bardzo bledne.. Uwierz mi ze wcale nie tak latwo jest go uszkodzic.. Jesli karta swieci a ma artefakty to w 90% przypadkow da sie to naprawic.. Teraz juz do wszystkich: Bledem jest ze w przypadku artefaktow zajmujecie sie tylko pamieciami lup GPU. A przeciez lacznikamui pomiedzy nimi sa rezystorki oraz pull up'y! Sugeruje wam zwrocic na nie wieksza uwage a wjasni sie dlaczego po wymianie kosci karty dalej krzacza :D
    p.s. Jesli nie dajecie rady z jakas karta a koniecznie chcecie zeby ja naprawic mozna ja przyslac do mnie - ja to zrobie :]
    moj email - adixc(malpa)o2.pl
    Calineczka*
    Poziom 31  
    Adixc, zainteresowales mnie, czesto Ci sie zdarza spotkac padniete rezystorki??Mowisz o tych niskoomowych?Druka sprawa-co to sa te pull-upy??