Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EPSON EMP-74 3LCD - Spalony pryzmat i filtry koloru niebieskiego

10 Lut 2013 17:12 2958 8
  • Poziom 10  
    Witam. Szukałem dość długo tematu, który dał by mi odpowiedzi, ale niczego konkretnego nie znalazłem. Mam problem z projektorem LCD Epson EMP-74. Podczas czyszczenia zauważyłem że przypalone w nim są dwa filtry (jeśli to nie jest prawidłowe określenie to prośba o prawidłową nazwę) umieszczone jeden za drugim od strony LCD koloru niebieskiego, oraz pryzmat (też nieznam nazwy prawidłowej) znajdujący się od strony lampy jako trzeci element. Na zdjęciach widać wspominane elementy, oraz miejsca ich umiejscowienia. I teraz pytanie gdzie tego szukać? Może ktoś z forumowiczów posiada takie elementy i odstąpił by za rozsądną cenę? Wolał bym uniknąć kupowania w ciemno innego egzemplarza, bo to samo może być rozwalone:/ Wymiary tego pryzmatu to 53mm x 45mm x 8mm. Na filtrach (dokładniej na plastikowych ramkach) oznaczenie, że pasuje do emp 54 i emp 74. Uszkodzenia widać na foto. Tak przyjaranego pryzmatu nigdzie dotąd nie zauważyłem. PS. Pryzmat ma jeszcze jakieś wewnętrzne uszkodzenia, plamy, itp. Czy w razie gdybym zdobył takie elementy jest jakiś sposób na uniknięcie takich uszkodzeń, czy też jest to nieuniknione za jakiś czas?

EPSON EMP-74 3LCD - Spalony pryzmat i filtry koloru niebieskiego
  • Poziom 15  
    Weż śrubokręt w rękę i zdrap przypalenie na pryzmacie, tam jest folia powinna zejść, co do polaryzatorów będzie ciężko, zazwyczaj występują w zestawie z całą optyką, a używane rzadko kiedy są w lepszym stanie.
  • Poziom 10  
    Problem w tym że to przypalenie jest również wewnątrz tego pryzmatu. W grę wchodzi jedynie jego wymiana, bo nie ma jak się dostać do przypalenia. Poza tym jak wspominałem są inne wewnętrzne uszkodzenia widoczne pod światło. Szkoda było by ten projektor wywalać, bo poza tymi uszkodzeniami wszystko pozostałe jeszcze działa.
  • Poziom 13  
    Witam
    Ten element w "paski" różne ma nazwy ,jego zadaniem jest rozczepienie światła białego na trzy barwy podstawowe R,G,B ( więc można go nazwać pryzmatem) jeśli zdrapiesz paski foli polaryzacyjnej to automatycznie wyblakną ci kolory a co za tym idzie zniknie czerń na obrazie , nie ruszaj tego elementu a zajmij się tylko tymi kwadratowymi polaryzatorami, krótko mówiąc należy je wymienić podaj wymiary to sprawdzę czy taki mam , i pomierz pryzmat bo też kilka posiadam w bardzo dobrym stanie.

Proszę poprawić pisownię/ raport!
    [_P_]
  • Poziom 10  
    Kolory nawet po usunięciu tego pryzmatu specjalnie się nie zmieniły, co raczej źle świadczy o obrazie jaki urządzenie daje (ale na upartego filmy się daje oglądać). Głównie psują go filtry umieszczone od strony lcd odpowiadającego za kolor niebieski (na jednym coś co porównał bym do bąbla po oparzeniu, a na drugim widać coś jakby zmarszczki). Po złożeniu obu i spoglądaniu na biały ekran lcd komputera pod pewnym kątem mają kolor czerwony.

Wymiary samego szkła 27,8 x 21,8 x 0,76 mm (z ramką 31,9 x 28,9 x 2,8mm)

Wymiary pryzmatu 43,9 x 52,20 x 7,75 mm. Pomiary suwmiarką.
  • Poziom 13  
    Tak najszybciej pali się niebieski polaryzator ponieważ jest pierwszym polaryzatorem w optyce więc światło jest najmocniejsze , w większości jest to właśnie tor niebieski , bywa że czasami zamieniony jest z czerwonym, natomiast zielony zawsze na środku pryzmatu skupiającego.
    Nie widzisz różnicy ale ona na pewno jest każdy polaryzator w torze ma wzmocnić tonację koloru, a może ich trochę być :
    1-2 pomiędzy matrycą a pryzmatem
    1 przed matrycą
    Każdy daję małą zmianę w tonacji , im więcej usuniesz tym większy efekt.
    Bo w tym rzecz właśnie aby czarny był czarny, a nie uzyskasz tego bez odpowiednich tonacji kolorów podstawowych R,G,B.

Sprawdzę jutro czy takie mam , dam ci znać.
  • Poziom 10  
    Ok. Nawet jeśli nie to dzięki za chęć pomocy :))
  • Poziom 13  
    Niestety nie mam takich jak potrzebujesz , albo mniejsze albo większe .
  • Poziom 10  
    No to lipa :/ Zaryzykuję i ściągam inny egzemplarz. Może w lepszym stanie wnętrzności będzie posiadać, a ten zostanie wykorzystany jako poligon doświadczalny do testowania jak i czym da sie lampę oryginalną zastąpić.. Tak czy inaczej dzięki za próbę pomocy. PS. Orientujesz się może, czy wydobycie polaryzatora np. z matrycy rozbitej, dobranie folii podobnego koloru do tego co ma oryginalny polaryzator i założenie takiego czegoś na szybkę da zbliżony efekt do tego jaki być powinien, czy też nie warto się w to bawić?