Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Smart-UPS 1000VA XL SU1000XLINET dioda sygnalizuje uszkodzone AKU

RsNeo 10 Lut 2013 20:41 4683 29
  • #1 10 Lut 2013 20:41
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Pacjent to APC Smart-UPS 1000VA XL 230V (SU1000XLINET).
    Oryginalne akumulatory spuchły i wylały się, UPS sygnalizował uszkodzone baterie poprzez miganie dolnej diody akumulatorów. Wyjąłem stare akumulatory, a UPS'a zostawiłem w takim stanie na około 3 miesiące.

Dziś zamontowałem do niego dwa akumulatory lecz o pojemności 7,2Ah każdy (naładowane maksymalnie). Małe ale powinien na nich działać i działa lecz cały czas miga dioda, że akumulatory są rozładowane lub uszkodzone. Miga najniższa dioda stanu naładowania akumulatora. Jak to naprawić?

Pozdrawiam.

0 29
  • #2 10 Lut 2013 21:27
    1945138
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Lut 2013 21:40
    RsNeo
    Poziom 19  

Niestety ani kabelka ani portu COM w komputerze nie posiadam. Czyli pozostaje mi praca z migającą kontrolką? Tylko czy UPS nie uszkodzi siebie albo akumulatorów? Czas pracy na tych małych akumulatorach to około 20 minut podtrzymania.

Edit:
    Wieczorem rozladowalem akumalotory do konca i wlaczylem na noc samo ladowanie. Wentylator w Ups pracowal okolo godziny, pozniej poszedlem spac. Dzis rano po uruchomieniu Upsa wskaznik akumulatorow pokazal juz pelne naladowanie. Wiec chyba wszystko samo wrocilo do normy.

P.S.
    Przepraczam za brak polskich znakow pisze z telefonu.

0
  • #4 11 Lut 2013 11:07
    SLAL
    Poziom 25  

Prawdopodobnie wszystko wróciło do normy.
    Warto sprawdzić napięcie końca ładowania oraz rozkład napięć na akumulatorach.
    Te 7Ah to rzeczywiście trochę zbyt mało do tego modelu.

0
  • #5 11 Lut 2013 20:00
    RsNeo
    Poziom 19  

I czar prysł... Jak wróciłem po pracy do domu znów mruga kontrolka o rozładowanych akumulatorach. Oczywiście na zasilaniu z tych małych 7Ah akumulatorów UPS trzyma prawie 20 minut dość mocny komputer, a akumulatory są nowe i dwa takie same.

Może ta elektronika się tak mocno przyzwyczaiła się do tych starych zepsutych akumulatorów, że teraz nie wykrywa nowych sprawnych? Ktoś ma jakiś pomysł co jeszcze można zrobić bez kabelka by UPS wykrył sam nowe akumulatory?

0
  • #6 11 Lut 2013 20:12
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

UPS najprawdopodobniej wykonał self test i wykrył, że akumulatory są za małej pojemności. Trzeba zainstalować akumulatory o właściwej dla tego modelu pojemności, a następnie przeprowadzić procedurę kalibracji. Inaczej się nie da.

Pozdrawiam

Krystian

0
  • #7 11 Lut 2013 20:17
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam, to co Pan mówi jest pewniakiem?
    I jak UPS wykonał self test w kilka sekund bez żadnego obciążenia? Inni pisali, że ten test należy wywołać samemu. Chyba, że czegoś nie wiem.

Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

0
  • #8 11 Lut 2013 20:30
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

Mylisz kolego selftest z kalibracją - to są dwa różne zachowania. Selftest UPS wykonuje cyklicznie, co pewien zadany czas (chociaż też można wywołać go samemu z poziomu oprogramowania). Testuje on wówczas podłączonym obciążeniem stan akumulatorów. Jest to kilkunastosekundowy proces przejścia na tryb pracy akumulatorowej, dzięki czemu UPS jest w stanie określić, czy przy zadanych parametrach krzywa rozładowania akumulatorów mieści się w ustawieniach fabrycznych. Jeśli nie, to wówczas jest alarm.

Kalibracja jest natomiast nieco bardziej złożona. Są trzy metody jej wykonywania: rozładowanie UPS-a pod obciążeniem co najmniej 80% do zera bez oprogramowania. Inicjacja kalibracji z oprogramowania, ale też pod obciążeniem co najmniej 80%. I wreszcie ostatnia metoda, polegająca na wpisaniu stałych kalibracyjnych w określone miejsce pamięci UPS-a.

Wszystkie te trzy metody kalibracji wykonuje się dla akumulatorów o określonej przez producenta pojemności.

Jest jeszcze kilka innych przyczyn, dla których ten UPS zachowuje się tak a nie inaczej:
    1. - ma ustawiony parametr Low battery condition (Low battery signal time) na wysoką wartość, np. 12 minut
    2. - jako, że jest to wersja XL, to może mieć doprogramowany zewnętrzny moduł bateryjny, którego brak fizyczny przekłamuje informację o stanie akumulatorów

Reasumując: warto postarać się o właściwe akumulatory i kabel do komunikacji i ustalić rzeczywisty stan UPS-a.
    Pozdrawiam

Krystian

0
  • #9 11 Lut 2013 20:38
    RsNeo
    Poziom 19  

krisxxl napisał:
    - jako, że jest to wersja XL, to może mieć doprogramowany zewnętrzny moduł bateryjny, którego brak fizyczny przekłamuje informację o stanie akumulatorów

Tak w takiej konfiguracji pracował w firmie, miał dwa takie moduły podłączone. Czyli już wiemy o co chodzi. Muszę zakupić dwa akumulatory i oddać komuś do zaprogramowania albo po prostu oddać go komuś na serwis. Sam nie posiadam kabelka ani potrzebnej wiedzy by to zaprogramować.

0
  • #10 11 Lut 2013 20:48
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

Nie popadajmy w paranoję - wszystko można zrobić samemu, a schemat kabelka 940-0024 można znaleźć na sieci i można go zrobić samemu.

Akumulatory też można kupić, a moduły akumulatorowe można samemu zaprogramować. Najpierw proponuję zacząć od kabla i właściwych akumulatorów do środka UPS-a, i sprawdź jeszcze to napięcie ładowania.

Pozdrawiam

Krystian

0
  • #11 11 Lut 2013 21:01
    RsNeo
    Poziom 19  

Aktualne napięcie ładowania to 27.5V / 27.6V (chiński miernik ;/ ).

Oryginalny kabelek właśnie zakupiłem za 18zł na znanym portalu, w takiej cenie nie opłaca mi się robić go samemu. Natomiast komputer załatwiłem od teścia ma starego gruchota z Windowsem XP i portem COM.

To pozostaje zakup akumulatorów, ale wolałbym na tych go skonfigurować - skoro już są nowe.

0
  • #12 11 Lut 2013 21:49
    SLAL
    Poziom 25  

Ale są "troszkę" zbyt małe i zasilacz może dostawać "głupoty".

0
  • #13 11 Lut 2013 21:50
    RsNeo
    Poziom 19  

Jednak teraz UPS nagle pokazał, że akumulatory są naładowane 90% - świecą wszystkie diody naładowania prócz ostatniej. Dziwne to jest.

0
  • #14 11 Lut 2013 21:51
    SLAL
    Poziom 25  

Ale są "troszkę" zbyt małe i zasilacz może dostawać "głupoty".

0
  • #15 11 Lut 2013 22:10
    RsNeo
    Poziom 19  

Teraz słyszę buczenie transformatora w UPS-ie (wcześniej tego nie było).
    Wskaźnik naładowania pokazuje 90% i co jakiś czas mruga 10x tymi diodami od naładowania akumulatorów. Czyżby przeprowadzał jakiś test, a może się uczy nowych akumulatorów, i może go jednak jak najszybciej wyłączyć? :)

0
  • Pomocny post
    #16 11 Lut 2013 22:20
    SLAL
    Poziom 25  

Proponuję jednak dokonać "wylogowania" zewnętrznych baterii przed eksploatacją.
    Jeżeli były 2 zestawy zewnętrzne, to sumaryczna pojemność była o rząd większa.

0
  • #17 11 Lut 2013 22:29
    RsNeo
    Poziom 19  

Przestał buczeć i teraz świecą wszystkie diody naładowania. Jak tylko dostanę kabelek zaczniemy działać dalej.

Zauważyłem taką zależność:
    Do UPS-a podpięty jest komputer jak nic na nim nie robię to na UPS-ie świecą się wszystkie diody naładowania akumulatora. Jak obciążę trochę komputer to wszystkie te diody od naładowania zaczynają mrugać.

0
  • Pomocny post
    #18 12 Lut 2013 08:21
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam

Opisany objaw jest jak najbardziej normalny. UPS sygnalizuje, że przy zadanym obciążeniu, przewidywany czas pracy na akumulatorach jest krótszy niż ustawiona wartość Low battery condition. Jednak znowu obracamy się w kręgu ustawień UPS-a i wartości akumulatorów.
    Pozdrawiam

Krystian

0
  • #19 12 Lut 2013 09:42
    RsNeo
    Poziom 19  

Dokładnie, dlatego poczekamy aż przyjdzie kabelek i komputer. Wtedy wszystko ustawimy prawidłowo i będzie działać tak jak trzeba.
    Napisane z LG P880.
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #20 15 Lut 2013 19:56
    RsNeo
    Poziom 19  

Jeszcze jedno pytanie odnośnie tego UPS-a. Komputer pobiera maksymalnie wg. tabliczki znamionowej 6A przy 240V oczywiście nie korzystam z pełnej mocy zasilacza, który to dysponuje mocą 850Wat. Wykorzystuje około 250Wat z gniazdka czyli z UPS-a + monitor 96Wat co daje około 340Wat Podczas grania na UPS-ie zapalają się trzy diody (te co wskazują obciążenie).

Do UPS-a podpinam sobie także projektor, który pobiera maksymalnie 2A. Zaokrąglijmy do 400W i wtedy na UPS-e zapalają się często wszystkie diody obciążenia oraz włącza się też wentylator. Ponieważ suma obciążenia przez komputer, monitor i projektor daje 740W.

Niby się mieszczę w normie UPS-a, ale nasuwa się pytanie czy mogę aż tak mocno obciążać UPS-a bez szkody dla niego? Oczywiście po wyciągnięciu wtyczki z gniazdka UPS normalnie podtrzymuje prace urządzeń z akumulatorów i nie wskazuje przeciążenia, tylko czy się nie uszkodzi w końcu pracuje na granicy mocy?

0
  • #21 15 Lut 2013 22:00
    krisxxl
    Poziom 27  

Witam
    Możesz obciążać UPS do 100% mocy znamionowej, a jedyne ryzyko to skrócony wówczas czas pracy na akumulatorach według krzywej rozładowania.
    Pozdrawiam Krystian

0
  • #22 02 Mar 2013 21:57
    SLAL
    Poziom 25  

krisxxl napisał:
    Witam

Mylisz kolego selftest z kalibracją - to są dwa różne zachowania. Selftest UPS wykonuje cyklicznie, co pewien zadany czas (chociaż też można wywołać go samemu z poziomu oprogramowania). Testuje on wówczas podłączonym obciążeniem stan akumulatorów. Jest to kilkunastosekundowy proces przejścia na tryb pracy akumulatorowej, dzięki czemu UPS jest w stanie określić, czy przy zadanych parametrach krzywa rozładowania akumulatorów mieści się w ustawieniach fabrycznych. Jeśli nie, to wówczas jest alarm.

Kalibracja jest natomiast nieco bardziej złożona. Są trzy metody jej wykonywania: rozładowanie UPS-a pod obciążeniem co najmniej 80% do zera bez oprogramowania. Inicjacja kalibracji z oprogramowania, ale też pod obciążeniem co najmniej 80%. I wreszcie ostatnia metoda, polegająca na wpisaniu stałych kalibracyjnych w określone miejsce pamięci UPS-a.

Wszystkie te trzy metody kalibracji wykonuje się dla akumulatorów o określonej przez producenta pojemności.

Jest jeszcze kilka innych przyczyn, dla których ten UPS zachowuje się tak a nie inaczej:
    1. - ma ustawiony parametr Low battery condition (Low battery signal time) na wysoką wartość, np. 12 minut
    2. - jako, że jest to wersja XL, to może mieć doprogramowany zewnętrzny moduł bateryjny, którego brak fizyczny przekłamuje informację o stanie akumulatorów

Reasumując: warto postarać się o właściwe akumulatory i kabel do komunikacji i ustalić rzeczywisty stan UPS-a.
    Pozdrawiam

Krystian

Z pełnym szacunkiem.
    Pojemność akumulatora jest dobra na "tabliczce" (zwłaszcza 20 godzinna). Interesują nas stałomocowe charakterystyki rozładowania (kilku minutowe). Przy czym "kabelkiem" nie jesteśmy w stanie zmienić tych charakterystyk.

0
  • #23 03 Mar 2013 18:25
    warsztat-ele
    Poziom 17  

@krisxx
    UPS nie ma możliwości wykrycia zainstalowania akumulatorów o mniejszej pojemności, a to z prostej przyczyny: zmniejszanie się pojemności to normalna sprawa w trakcie użytkownia każdego akumulatora i takie sprawdzanie niczemu by nie służyło.

krisxxl napisał:
    ... Selftest UPS wykonuje cyklicznie, co pewien zadany czas (chociaż też można wywołać go samemu z poziomu oprogramowania). Testuje on wówczas podłączonym obciążeniem stan akumulatorów. Jest to kilkunastosekundowy proces przejścia na tryb pracy akumulatorowej, dzięki czemu UPS jest w stanie określić, czy przy zadanych parametrach krzywa rozładowania akumulatorów mieści się w ustawieniach fabrycznych. Jeśli nie, to wówczas jest alarm.

Krzywa rozładowywania nie jest sprawdzana przy SELF-TEST.
    Samo rozładowanie tego UPS-a nie będzie jego kalibracją, tak kalibrują się tylko prostsze UPS-y z serii Back. Nie trzeba obciążać aż 80%, producent zaleca bodajże 50% czy 1/3 - sprawdź dokładnie na stronie APC.

@ RsNeo
    W Twoim przypadku miagających diod, sama kalibracja nie pomoże ponieważ trzeba usunąć jeszcze zapis o uszkodzonych akumulatorach. Użyj programu APCfix, zaznaczając opcję "fix 3nd generation", a następnie wywołaj z poziomu tego lub innego programu kalibrację. Potrzebne będzie podłączenie do komputera przewodem typu "smart".

0
  • #24 04 Mar 2013 20:23
    RsNeo
    Poziom 19  

Witam.
    Dzięki pomocy kolegi SLAL zaprogramowałem dodatkowe moduły baterii.
    Aktualnie w UPS-ie są zamontowane cztery akumulatory 7Ah czyli jakby dwa po 14Ah.
    W programie APC FIX nie mogę kliknąć żadnej opcji (są przyciski ale jakby nie aktywne). Uruchomiłem natomiast program PowerChute Plus i tam wykonałem kalibracje akumulatorów, która trwała około 40 minut. Po tym zabiegu diody wskazują poprawnie stan naładowania akumulatorów i UPS nie piszczy już sygnałem ciągłym przy zasilaniu bateryjnym, a zachowuje się normalnie.
    Za to mam inny problem który przedstawia log z programu PowerChute:

Cytat:
    100300 2013-02-21 06:12:23 Normal power restored: UPS on line
    200004 2013-02-21 06:12:28 UPS on battery: Small momentary sag
    100300 2013-02-21 06:12:28 Normal power restored: UPS on line
    200002 2013-02-21 06:12:46 UPS on battery: Brownout
    100300 2013-02-21 06:12:46 Normal power restored: UPS on line
    200004 2013-02-21 06:12:51 UPS on battery: Small momentary sag
    100300 2013-02-21 06:12:56 Normal power restored: UPS on line
    200004 2013-02-21 06:13:10 UPS on battery: Small momentary sag
    100300 2013-02-21 06:13:10 Normal power restored: UPS on line
    200002 2013-02-21 06:13:15 UPS on battery: Brownout
    100300 2013-02-21 06:13:15 Normal power restored: UPS on line

Jak zmniejszę czułość UPS-a to problem ustaje. Miernik wpięty w gniazdko sieciowe nie wskazuje żadnych anomalii w napięciu. Czy elektronika tego UPS-a jest aż tak czuła na zmiany napięcia w sieci?
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #25 05 Mar 2013 06:59
    warsztat-ele
    Poziom 17  

Jak uruchamiasz APCfix, to w jednej z jego kart jest zaznaczone "fix 3nd generation"? (nazwa może być zbliżona, piszę z pamięci)

0
  • #26 05 Mar 2013 09:14
    RsNeo
    Poziom 19  

Czy chodzi o tę opcję zaznaczoną na obrazku?
    APC Smart-UPS 1000VA XL SU1000XLINET dioda sygnalizuje uszkodzone AKU

0
  • #27 05 Mar 2013 17:07
    warsztat-ele
    Poziom 17  

Tak, ta opcja. Teraz nie będą Cię męczyły migające diody i chyba to koniec "grzebania" w tym UPS-ie.

0
  • #28 06 Mar 2013 18:58
    SLAL
    Poziom 25  

Ten UPS jest bardzo "czuły" na zakłócenia w sieci. Warto zwrócić uwagę w jakim czasie reaguje przejściem na zasilanie bateryjne.

0
  • #29 07 Mar 2013 21:58
    RsNeo
    Poziom 19  

SLAL napisał:
    Warto zwrócić uwagę w jakim czasie reaguje przejściem na zasilanie bateryjne.

To znaczy? Jak odpinam kabel z sieci to momentalnie się przełącza nawet nie przygaśnie nic co jest do niego podłączone. Miernik po prostu z 221V wskakuje od razu na 232V.

Wiem 221V mam w gniazdku niestety, ale w nie najmłodszych blokach tak już jest szczególnie wieczorem.
    Zauważyłem że jak włączę piekarnik w kuchni to jak załącza się grzałka to wtedy UPS na chwile przeskakuje na AVR (chyba tak to się nazywa), ale działa poprawnie. Aktualnie czekam na oryginalne akumulatory + zestaw dodatkowych.

0
  • #30 08 Mar 2013 19:11
    SLAL
    Poziom 25  

Jeżeli normalnie w sieci jest ok. 220V warto sprawdzić poziom załączania trybu smart-boost (podczas przełączania może chwilowo przechodzić na pracę bateryjną). Jeżeli ustawiony jest próg 208V warto popróbować przestawić na 196V.
    Elektronika dobrego UPS-a musi być czuła. Podczas próbkowania wartości napięcia napotkał wartość chwilową inną od oczekiwanej.

1
  Szukaj w 5mln produktów