Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC Back-UPS ES700 BE700-CP (640-0689B-Z rev 09) - Za niskie napięcie z AKU.

efekt 10 Lut 2013 21:09 3342 10
  • #1 10 Lut 2013 21:09
    efekt
    Poziom 21  

UPS APC Back-UPS ES700 BE700-CP (640-0689B-Z rev 09) - Za niskie napięcie z AKU.
    Witam
    Z sieci jest ok. zasilanie dochodzi do komputera, a w momencie zaniku zasilania przełącza się na AKU i komputer wyłącza się. Zmierzyłem zasilanie i jest tylko 165V zmiennego. Wymieniłem wszystkie kondensatory elektrolityczne, nic to nie zmieniło. Przemierzyłem to co się dało, nie znalazłem uszkodzeń. Nie posiadam schematu do tego UPS-a, może on naprowadziłby na usterkę.
    Proszę o jakieś wsparcie.

Pozdrawiam Sławek
    Poprawiłem TONI_2003.

0 10
  • Elmark
  • #2 11 Lut 2013 11:09
    SLAL
    Poziom 25  

Dołącz żarówkę i porównaj intensywność świecenia z sieci i baterii.

0
  • Elmark
  • #3 11 Lut 2013 13:52
    efekt
    Poziom 21  

Tak, sprawdzałem intensywność spada.

0
  • #4 11 Lut 2013 14:25
    SLAL
    Poziom 25  

Ale.. czy spada "mocno". Jaki jest P/N płyty (640.XXXX).

0
  • #5 11 Lut 2013 17:28
    efekt
    Poziom 21  

Czy jest obciążenie czy nie napięcie ok.165V.
    640-0689B-Z REV09

1
  • #6 11 Lut 2013 19:52
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Czy miernik, którym mierzysz napięcie wyjściowe z UPS-a jest miernikiem True RMS?
    2. Czy UPS który posiadasz jest typu TrueSine?
    3. Czy zasilacz w Twoim komputerze wyposażony jest w PFC?

0
  • #7 11 Lut 2013 21:38
    SLAL
    Poziom 25  

1. Temat wałkowany wielokrotnie - problem z narzędziem pomiarowym.
    2. Zasilacz generuje w "przybliżeniu" prostokąt.
    3. Nie widzę związku napięcia z PFC w zasilaczu komputera. Kolega twierdzi, że z obciążeniem i bez obciążenia napięcie wynosi.

0
  • #8 11 Lut 2013 22:09
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

SLAL napisał:
    3. Nie widzę związku napięcia z PFC w zasilaczu komputera. Kolega twierdzi, że z obciążeniem i bez obciążenia napięcie wynosi.

To nie jest problem wartości napięcia tylko tego, że napięcie nie ma przebiegu sinusoidalnego, czego nie lubi aktywne PFC w zasilaczu.

0
  • #9 11 Lut 2013 23:02
    SLAL
    Poziom 25  

Może z innej "beczki". Czy UPS działał kiedykolwiek poprawnie zasilając "rzeczony" komputer. UPS-em generującym "prostokąt" można zasilić zasilacz z PFC, tylko źródło musi być odpowiednio "przewymiarowane".
    Myślę, że autor powinien dokładnie opisać "śmierć" UPS-a. UPS posiada sygnalizację błędu.
    Jeżeli sygnalizuje przeciążenie, to może być związane z PFC, jeżeli "wymień baterię"...... .

0
  • #10 11 Lut 2013 23:06
    efekt
    Poziom 21  

1. Wiem, że miernik może oszukiwać, ale taka różnica?
    2. Nie wiem w instrukcji nic o tym nie wspomnieli.
    :arrow:

Spoiler:

Dane techniczne zasilacza awaryjnego APC Back UPS ES 700VA [BE700G-CP]
    •Moc wyjściowa 405W / 700 VA
    •Napięcie wyjściow 230V
    •Współczynnik szczytu 3:1
    •Zniekształcenia napięcia wyj. mniej niż 5% przy pełnym obciążeniu
    •Typ przebiegu Schodkowa aproksymacja sinusiody
    •Gniazda wyjściowe 4 x PL (zasilanie awaryjne), 4 x PL (ochrona)
    •Gniazda wejściowe kabel z wtykiem PL
    •Zakres napięcia wej 180 - 266V
    •Maksymalny prąd wejściowy 10A
    •Typ akumulatora Bezobsługowe baterie ołowiowo-kwasowe
    •Typowy czas pełnego ładowania 16 godz.
    •Port komunikacyjny USB
    •Panel przedni Dioda LED: tryb pracy
    •Alarm dźwiękowy Wyczerpanie baterii, praca na baterii, przeciążenie
    •Znamionowa energia przepięcia 310 Dżule
    •Dodatkowa ochrona Ochrona lini modem / faks / DSL
    •Wymiary 86 x 230 x 285mm
    •Masa netto 7kg
    •Temp. pracy 0-40
    •Wilgotność 0-95%
    •Głośność 45dB

3. Uważam, że każdy komputer lub monitor musi być przez niego obsługiwany, może w krótszym czasie, chyba że się mylę. Proszę o wyjaśnienie.

Uważacie, że wszystko jest ok.? Sam UPS-a dostałem do naprawy, niby było ok. przez kilka lat do momentu gdy padło podtrzymanie. Klient wymienił AKU, a jednak nic to nie zmieniło.

0
  • Pomocny post
    #11 11 Lut 2013 23:24
    SLAL
    Poziom 25  

Niestety, ale jest taka różnica...
    Różnica wynika z konieczności zachowania wartości skutecznej napięcia i wartości szczytowej. Miernik mierzy wartość średnią, a skalowany jest dla wartości skutecznej przebiegu sinusoidalnego. Wystarczy spojrzeć na definicje wartości skutecznej, wartości średniej. współczynnika kształtu i współczynnika szczytu, aby zrozumieć, że wszystko jest "poprawne". Zarówno wartość skuteczna jak szczytowa napięcia.

Kolego UPS sygnalizuje błąd.
    Prawdopodobnie nie "padło podtrzymanie" tylko zasilanie. Proponuję obciążyć UPS odbiornikiem o charakterze rezystancyjnym i mocy około 400W (np. 4 żarówki 99W lub 4 żarówki 100W do zastosowań "profesjonalnych") i sprawdzić jego zachowanie (Na "tabliczce" podana jest moc w VA i W). Jeżeli kiedykolwiek urządzenie podtrzymywało "rzeczony" komputer, to "coś" uległo uszkodzeniu i może być to zarówno UPS, jak również zasilacz komputera.

Sieć zasilająca jest "sztywna" w odróżnieniu od pracy UPS-a "na sieć własną" (podczas pracy bateryjnej).

Na marginesie ten zasilacz "potrzebuje" typowego UPS-owego akumulatora do "szybkich i głębokich" rozładowań. Prąd pobierany z akumulatora przy pełnym obciążeniu może spokojnie osiągać wartość dochodzącą do 50A.

1