Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki cichy dysk twardy kupić?

RachelWallace 11 Lut 2013 01:34 4140 5
  • #1 11 Lut 2013 01:34
    RachelWallace
    Poziom 2  

Witam,

to mój pierwszy post na forum elektroda.pl także proszę o wyrozumiałość, regulamin przeczytałem, przejrzałem kategorie i pozwolę sobie umieścić kilka pytań więcej niż to w temacie, tak żeby może nie zakładać zbędnych wątków.

Zastosowanie i oczekiwania komputera:
    -przede wszystkim cichy i w miarę możliwości energooszczędny
    -programy codziennego użytku - office, przeglądarki internetowe itp. mają działać szybko bez spowalniania
    -gram sporadycznie i tylko w starsze produkcje z moich czasów więc to NIE ma być komputer do gier
    -wsparcie dla oglądania filmów FullHD - tak żeby się nic nie cięło i pracowało przyzwoicie
    -posiadam dysk zewnętrzny 1.5 tera więc pojemność dysku systemowego jest prawie bez znaczenia

1. Jaki cichy dysk twardy?
    Obecnie posiadam dysk twardy WD2000 200GB 7200obrotów. Dysk zaczął chrobotać, nie ma tragedii ale myślałem żeby jednak go już zmienić. Na pojemności specjalnie mi nie zależy bo dane zwykle przerzucam na zewnętrzny WD 1.5TB, ale nie chciałbym się cofać w tył także te 200GB to minimum. Nie chciałbym, żeby dysk mi jakoś spowalniał system ale ponoć między dyskami 5400 a 7200 obrotów nie ma aż tak znaczącej różnicy. Chciałbym, żeby dysk był cichy, jakoś mocno nie grzał się, mile widziany mały pobór mocy (komputer ma działać możliwie cicho) i mój wybór po przeczytaniu tematów dotyczących cichych dysków padł już niemalże na dysk:
    - 2,5" WD Scorpio Blue 500 GB 5400, 8MB, Serial ATA/300,
    jednak temat który czytałem był sprzed 2 lat i ponoć do tego czasu trochę się zmieniło i w innym wątku ktoś zarekomendował:
    - WD Blue 1TB WD10EZEX 64MB cache SATA-600
    Który lepszy? Może jeszcze jakiś inny?
    Odrzuciłem możliwość kupna SSD (mimo że są niesłyszalne) ponieważ po pierwsze są drogie a po drugie zwykle w tle mam zwykle odpalone torrenty - które chyba nie powinny być zapisywane na SSD, tak żeby nie "zużywać" go, więc siłą rzeczy i tak musiałby chodzić inny dysk.

2. Czy wymieniać zasilacz?
    Zasilacz to najgłośniejszy element komputera - OCZ StealXtreme 1 - 500W. Zmieniłem niedawno CPU cooler z Zalmana CNPS 9000 na Scythe Ninja 3 ale okazało się, że to wiatrak od zasilacza był głośniejszy. Aktualnie nie moge wieczorami znieść tego hałasu. Nie pamiętam czy zasilacz wcześniej chodził ciszej czy też nie. Poniżej zamieszam zrzut ekranu z programu OCCT, gdzie pokazane są napięcia:
    Jaki cichy dysk twardy kupić?
    I teraz kwestia jest taka, czy ewentualny fanswap ma sens i czy rzeczywiście da się podmianą wiatraka zniwelować hałas? Nigdy tego nie robiłem, chciałem teraz rozkręcić zasilacz ale ponieważ wyjęcie zasilacza wiąże się ze zdemontowaniem Ninja3 to jakoś mnie to chwilowo odrzuca. Może lepszym pomysłem niż fanswap jest sprzedaż tego zasilacza i kupno innego cichego - i tu myślałem albo o OCZ stealXtreme 2 500W lub o FRACTAL DESIGN Integra R2 500W, przy czym chciałbym żeby ów zasilacz był w stanie pociągnąć procesor i5 i jakieś 8GB Ram-u - gdybym np. za 2 lata zdecydował się na zmianę płyty i procesora to nie chciałbym znowu kupować nowego zasilacza. Tu dodatkowe pytanie: Czy zasilacz 600W będzie pobierał więcej prądu od zasilacza 500W dla tej samej konfiguracji komputera?

3. Czy warto zmienić procesor?
    Ostania prośba o poradę dotyczy procesora. Mój e6300 jest dosyć słaby, nie wiem czy nie za wolny na resztę podzespołów. Początkowo myślałem o Core 2 Quad Q8400 jednak one pobierają aż 150W a pewnie i tak bym nie wykorzystywał jego możliwości. Dlatego myślałem o zmianie na np e8400, tylko pytanie czy to będzie zauważalna zmiana, czy może polecilibyście mi coś innego?

Moja obecna konfiguracja:
    -Obudowa Fractal Design Arc Mini - 3 wentylatory - 1 z przodu wdmuchujący, 1 z tyłu i 1 z góry wydmuchujące powietrze
    -Zasilacz OCZ StealXtreme 1 - 500W
    -Płyta główna: ASUS P5G41T-M LX3
    -Procesor Intel Core 2 Duo e6300 1.86MHz delikatnie podkręcony do 2.10MHz
    -Chłodzenie CPU - Scythe Ninja 3
    -Pamięć RAM 4GB DDR3 1333 GoodRam
    -Dysk twardy Western Digital SE WD2000 - 200GB
    -Karta graficzna AMD Radeon HD 6450 1GB DDR3 GIGABYTE
    -Nagrywarka DVD Plextor PX-L890SA
    -Karta Wifi PCI TP-LINK model TL-WN951N
    -System operacyjny Windows 7 32bit

dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam

0 5
  • #2 11 Lut 2013 02:07
    Karaczan
    Poziom 39  

Ciężko doradzić jakiś naprawdę cichy dysk. Każdy jest słyszalny.
    Jeśli nie hałas pracujących głowic, to choć sam szum kręcących się talerzy.
    Do braku różnic między 5400 a 7200 to się nie zgodzę, bo są, i to znaczne.
    Co do konkretnego modelu ci nie doradzę, bo wypadłem z obiegu nowości.
    Sam posiadam nieprodukowane już Samsungi F3 i są i ciche, i chłodne, i wydajne ;)
    Polecał bym chyba coś z Caviar Green, z racji energooszczędności powinny być w miarę ciche.
    Ew jakieś dyski wspierające technologie AAM. Można odpowiednimi programami ustawić czy mają być ciche czy wydajne. Znacząco to redukuje hałas pracujących głowic. Niby większość HDD to wspiera dziś, tylko z praktyki wiem że jakoś nie koniecznie na te ustawienia reagują ;)
    Ważne jest też naprawdę solidne zamocowanie dysku, i obudowa z konkretnych materiałów.
    Akurat żadnym Fractal Designem się na żywo nie bawiłem, więc nie wiem jaką mają sztywność blach, szczególnie w miejscu na HDD. Zawsze zostają różne silencery do hdd, z praktyki ci powiem że działają. Szczególnie wersje do montowania w zatokach 5.25".

Co do fanswapa w zasilaczu to może to dać dobry efekt, ale trzeba kupić naprawdę dobry cichy wentylator, o dużej wydajności. A nie tylko cichy, bo może mieć za mały przepływ powietrza.
    Pozbawienie zasilacza wszelkich grilli/osłon też pomaga uciszyć świst powietrza, ale to na ogół równa się utracie gwarancji totalnie, szczególnie jeśli grillem są wytłoczenia typu plaster miodu. To można tylko wyciąć, więc na miejsce już tego nie wsadzisz w razie co ;)

W sprawie CPU, gdzie wyczytałeś że Q8400 bierze 150W? Nonsens.
    Jeśli potrzebujesz wielowątkowości to całkiem dobry wybór.
    Jeśli nie, to zamiana na E8400 trochę według mnie mija się z celem, szkoda kasy. Lepiej mocniej podkręć to co już masz, bo chłodzenie masz całkiem niezłe.

Zmień Windowsa na wersję 64bit, bo marnujesz Ram ;)

0
  • #3 11 Lut 2013 03:49
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Skoro chcesz szybki i cichy dysk to tylko SSD. Szczególnie, że dysk na magazyn już masz. Torrentów nie musisz na nim zapisywać, więc go nie uszkodzisz nimi (chyba że nie za bardzo Ci się uśmiecha pozostawianie odpalonego dysku zewnętrznego na czas ściągania).

0
  • #4 11 Lut 2013 08:44
    sad_madman
    Poziom 27  

RachelWallace napisał:

Odrzuciłem możliwość kupna SSD (mimo że są niesłyszalne) ponieważ po pierwsze są drogie a po drugie zwykle w tle mam zwykle odpalone torrenty - które chyba nie powinny być zapisywane na SSD, tak żeby nie "zużywać" go, więc siłą rzeczy i tak musiałby chodzić inny dysk.

Z tą niesłyszalnością nie zawsze jest tak różowo. Oczywiście nie ma w SSD ruchomych elementów ale jednak niektóre modele/egzemplarze potrafią wydawać jakiś dźwięk podczas pracy. Jeżeli chodzi o zużycie dysku to szybciej Ci padnie w nim elektronika niż wykorzystasz liczbę cykli zapisu danej komórki.
    Jeżeli chodzi o zasilacz to zużycie energii elektrycznej zależy od sprawności zasilacza przy danym obciążeniu.

0
  • #5 11 Lut 2013 15:58
    RachelWallace
    Poziom 2  

Na tą chwilę nie chcę wydawać pieniędzy na ssd. Na szybkości dysku zależy mi w takim razie w drugiej kolejności, wolę żeby był cichy. Nie chcę po prostu kupić czegoś przestarzałego.

I wracam do kwestii czy dysk 2,5" jest w moim przypadku lepszym rozwiązaniem niż np. seria WD Blue 3,5"?

pozdrawiam

0
  • #6 11 Lut 2013 17:08
    luki56
    Poziom 39  

Nie nie opłaca się kupować dysku 2,5. To sa dyski do laptopów. Polecam WD Green. Sam posiadam takowego, dysk jest o tyle fajny ze gdy odpalasz gre, czy uruchamiasz system kreci się 7200 a gdy słuchasz muzyki, bądź ogladasz film to kreci się 5400. Tylko z tego co wiem one sa tylko i wyłacznie pod Sata III lecz u mnie na Sata II działa bez problemów.

0