Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

atmega - nawijarka warstwowa do cewek

ziguś 11 Feb 2013 07:26 6411 11
    ziguś
    Level 23  
    Witam
    Chciałbym sobie zrobić nawijarkę do cewek, a właściwie już zacząłem bo kończę konstrukcję mechaniczną. Sama nawijana cewka napędzana ma być silnikiem z wkrętarki, natomiast do prowadnicy drutu chciałem zastosować silnik krokowy PM55L-048-HPG9, czyli 48 kroków na pełen obrót, przy sterowaniu półkrokowym. Zastanawiam się jak to sprytnie wysterować żeby ładnie nawijało. Głównie to zastanawiam się jak zsynchronizować ze sobą prace obu silników. Na pewno do sterowania muszę wykorzystać jakąś atmegę. Czy ktoś mógłby coś podpowiedzieć ?
    Przeglądałem internet i nie znalazłem nic ciekawego.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    Klima
    Level 30  
    No to trzeba uwzględnić grubość nawijanego drutu i wyliczyć przesunięcie za każdym obrotem. Musisz też pomyśleć o jakiejś przekładni do silnika krokowego - musisz zamienić ruch obrotowy na liniowy.
    A może chcesz nawijać cewki "koszykowo"?
    http://www.trioda.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=9904
    ziguś
    Level 23  
    Cewki koszykowe mnie nie interesują. Głównie chodzi mi o uzwojenia pierwotne transformatorów - czasami trzeba przewinąć. Jeżeli chodzi o zamianę ruchu obrotowego na liniowy to nie ma problemu - pręt M5 i po problemie - tylko czy przekładnia jest faktycznie potrzebna ? jeżeli tak to ile razy ma zwalniać obroty ?
    ziguś
    Level 23  
    A gdyby tak prędkość posuwu drutu była stała, a regulować tylko prędkość obrotową wrzeciona obracającego nawijaną cewką ?
    Klima
    Level 30  
    Pewnie można i tak, ale nie wiem, czy nie trudniej. Dlaczego boisz się regulacji prędkości posuwu?
    ziguś
    Level 23  
    Nie że się boję, tylko myślałem że łatwiej by mi było regulować prędkość wrzeciona.
    Na posuwie dałbym silnik PM35L-048-HPG4 z przekładnią ślimakową 1:96 i uważam że to by wystarczyło w zupełności. Uzyskałbym wtedy posuw 0,0005425 mm na "pełny" krok, nie wiem czy to aż nie za dobrze.
    Cały problem w tym że nie wiem jak to programowo ze sobą zsynchronizować, żeby nawijało w miarę ładnie, bo z tego co wyczytałem na internecie to nawijanie zwój przy zwoju bez przekładek jest niemożliwe ( albo mission impossible )
    Chciałbym w menu podać ilość zwoi, średnicę drutu, i dalej żeby to szło samo. Myślałem program napisać tak, żeby po każdym obrocie wrzeciona krokówka wykonała odpowiednią do średnicy drutu ilość kroków, przesuwając prowadnicę o średnicę drutu - tylko że to wszystko pięknie wygląda w teorii. Nie zależy mi na prędkości nawijania - bardziej na dokładności.
    71tomek
    Level 10  
    Witam
    ja poczyniłem coś takiego:
    sterowanie AT89C4051 silniki krokowe 2x KH56KM2U014 ze sterownikami na L289/L287
    0 przekładni- oś silnika bezpośrednio sprzężona z osią roboczą
    płynne układanie zwojów - (bez skoku o średnicę co obrót)
    ustawiana za pomocą klawiatury średnica drutu nawijanego - 0,01-1,25mm (skok co 0,01mm) z możliwością zmiany w trakcie pracy z i bez zatrzymania
    regulowane 3 predkości nawijania z możliwością zmiany w trakcie pracy z i bez zatrzymania
    ustawiana za pomocą klawiatury ilość zwojów do nawinięcia -0 - 9999 (teoretycznie do 65536)
    ze skokiem co 10
    rozpędzanie po rampie
    pauza w trakcie pracy za pomocą klawiatury z sygnalizacją na wyświetlaczu
    ustawiane programowo za pomocą klawiatury 2 odczepy z sygnalizacją na wyświetlaczu z możliwością zmiany w trakcie pracy z i bez zatrzymania
    możliwość wprowadzenia nowych 2 odczepów w dowolnej chwili
    rozpędzanie po pauzie i odczepie po rampie
    ustawiana programowo za pomocą klawiatury pauza po każdej warstwie z możliwością zmiany w trakcie pracy z i bez zatrzymania
    wyświetlanie prędkości , zadanej ilości zwojów , bierzącej ilości zwojów nawiniętych , średnicy zadanej i info o pauzie i odczepie bez potrzeby przewijania ekranu
    manewrowanie silnikiem obrotu i posuwu (pozycjonowanie bębna i wózka) przed rozpoczęciem nawijania za pomocą klawiatury
    max wymiary karkasu - szer 120mm średnica 160mm
    max wymiary rolki z drutem szer -200mm średnica 200mm
    mechaniczne ustawianie granic bębna (krańcówki)
    przy zastosowaniu procesorka z większą pojemnością możliwość:
    zwiększenia ilości odczepów programowanych
    pomiar długości drutu nawiniętego(tu trzeba by dołożyć trochę mechaniki)
    programowe ustawienie granicy bębna - eliminacja niewygodnych krańcówek lub czegokolwiek innego

Dodano po 2 [minuty]:

ziguś
    Level 23  
    Powiem że chodzi to pięknie. Pracy na pewno jest w to włożone mnóstwo. Przez co w rampie jest przeciągany drut ? jaki to materiał ? Czy była by możliwość podrzucić mi na mój e-mail zbyszek_mazur(malpa)interia.pl kod źródłowy żebym mógł podejrzeć jak napisany jest programik ? Z menu programu nie ma problemu, ale cały czas nie mam pomysłu jak zsynchronizować ze sobą prace obu silników
    Jado_one
    Level 22  
    Jeśli masz procesor jako element sterujący,to najprostszą sprawą jest założenie na "osi karkasu" transoptora szczelinowego, który będzie dawał impulsy informujące o obrocie wału głównego. Można się zastanowić, czy wystarczy jeden czy więcej impulsów na obrót (czyli ilość dziurek w tarczy).
    Impulsy te będą sprawdzane przez procesor i w zależności od ustawionych parametrów (średnica drutu - skok) będzie on generował serię impulsów sterujących silnikiem krokowym - tak żeby dokonać przesunięcia podajnika drutu o zaprogramowany skok.
    ziguś
    Level 23  
    Bardzo estetycznie wykonane. Jak zrobię swoją mechanikę też wstawię zdjęcia. Została mi do zrobienia prowadnica drutu.
    71tomek
    Level 10  
    Zrezygnowałem z możliwości wprowadzania zmian ustawień w trakcie nawijania (tylko w trakcie pauzy). Dzięki temu (zaoszczędzona pamięć) granice karkasu ustawiam programowo a nie za pomocą krańcówek.
    film - drut 0,5 mm ,najmniejsza prędkość
    http://youtu.be/BW_obXiabNQ
pcbway logo