Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz ATX przepalony bezpiecznik

greggi 27 Aug 2005 19:25 12164 37
    fedain
    Level 13  
    Witam.
    Napotkałem na podobny problem przy swoim zasilaczu. Po przeanalizowaniu sytuacji znalazłem dwie przepalone diody w mostku Gretza. Z racji, że diody te będe mógł dokupić dopiero pojutrze mam pytanie czy diody te mogły przepalić się same z siebie, czy też awaria wynika z uszkodzenia innych elemetnów? Na żadnym elemencie nie zauważyłem widocznych uszkodzeń.
    Pozdrawiam.
    karlos79
    Level 33  
    Witam
    Raczej nie przepaliły się same z siebie...
    Sprawdź tranzystory po stronie pierwotnej
    Pozdrawiam
    Zlomex
    Level 10  
    witam zwracam sie do Was z pytanirem czy to jest normalne.
    w trybie standby czyli wyłączony komputer ale nie całkowicie(z zgniazdka)
    w molexie mam +5V(0,02V) a +12 raz na jakis czas(0,01V) czy to jest normalne czy kwalifikuje sie na gwarancje to zasilacz z wyzszej polki?
    miernik to Topex:D odchyl ma 0,8odcz+2jedn
    z gory dzieki za odp
    fedain
    Level 13  
    Po stronie pierwotnej znalazłem jeszcze dwa spalone tranzystorki E13007-2 oraz po stronie wtórnej MOSPEC S20C40C (czy ten element to podwójna dioda?). W wielu postach o uszkodzeniach zasilaczy widziałem wzmianki o nadętych kondensatorach. Jak to wygląda? Jeżeli ktoś ma fotke takiego kondensatora byłbym wdzięczny. Czy uszkodzenie kondensatora ceramicznego również można poznać po wyglądzie, czy też konieczne jest jego wylutowanie?
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    to wstawiaj MJE13007 ; S20C40C -> podwojna dioda Schottkyego, wstaw MBR2060 czy MBR20100 ; sprawdź jeszcze sąsiednie elementy na radiatorze przy S20C40C ; potem uruchamiaj zasilacz przez żarówke (szeregowo do 220V).
    Napuchnięte kondensatory mają wystający korek, często przez to utrata szczelności, zalanie 'okolicy' elektrolitem, czasem wybrzuszony wierzch obudowy. Ktos zamieszczal foto plyty przy wymianie kondensatorow ale czy takie na niej są to nie wiem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic205759.html

Ceramik może mieć zwarcie w srodku - nie widac na zewnatrz, łatwo sprawdzić miernikiem bez wylutowywania a równie dobrze może być pęknięty
    mietex
    Level 25  
    Witam !
    Jeśli już sobie poradzisz i uruchomisz ten zasilak to proponuję na wolnej łączówce jego wyjść zapiąć dla zabezpieczenia 1-amperowe diody zenera
    np. 13V i 5,6V. W przypadku rozhuśtania się przetwornicy ocalisz płytę i resztę podzespołów.
    fedain
    Level 13  
    Wymieniłem nawalone półprzewodniki na nowe. Po załączeniu zasilania żarówka błyśnie i niby wszystko ok, ale wciążnie moge go odpalić (próbowałem z podłączonym obciążeniem, ale nie pomogło). Napięcie na 4. nodze KA7500 nie przechodzi do stanu niskiego. Czy teraz kiedy wiem, że nie ma zwarcia żarówka nie stanowi żądnej przeszkody?
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    chyba chodziło Ci o 4 licząc od tyłu czyli noge 13 - jak tu jest z napięciem przy zwieraniu PS-on z GND oraz jakie jest napięcie na nodze 12 ?

Co do żarówki która sie przydaje na zwarcia to w sprawnym zasilaczu jak połączysz ją szerego z zasilaczem i do sieci to własnie jak piszesz błyśnie (ładują sie te duże kondensatory za mostkiem) i po chwili jest taki stan jakby tej żarówki nie było (praktycznie całe napięcie sieci na wejściu zasilacza) ; teraz zwierając PS-on i GND przetwornica wystartuje, będzie pobierany większy prąd i część napiecia sieci odłoży sie na żarówce, przetwornica może sie niestandardowo zachowywac ale powinna wystartować. Takie "dalsze uruchamianie" (po usunięciu głownych uszkodzeń) na żarowce może się przydać gdy uwalony jest jakiś element cięższy do wykrycia typu rozwarty kondensator gasikowy - przetwornica startuje i po chwili uszkadza się jeden czy oba tranzystory kluczujące (zwarcie) no i - bez żarówki - znowu 'leci' mostek.

Oj chyba sie zbytnio rozpisałem.