Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers WRDP - wymiana stergo bojlera gazowego na podgrzewacz gazowy

11 Lut 2013 11:27 9492 32
  • Poziom 22  
    Witam.
    Mam prośbę o pomoc w następujących kwestiach. Zakupiłem piecyk Junkersa WRDP 11-2B, który chcę zamontować w miejsce starego bojlera gazowego. Moje pytania są następujące :
    1) Jaka powinna być średnica rurki miedzianej, która będzie doprowadzała gaz do podgrzewacza ? Do bojlera miałem podłączoną rurkę stalową, która na całej swojej długości w kilku miejscach była spawana - najpierw biegła rurka o średnicy zewnętrznej ok. 3,2cm i długości ok. 2m, potem w nią była wspawana rurka o średnicy ok. 2,8cm i długości 3m a na koniec jeszcze w tą rurkę była wspawana taka o średnicy ok. 2,2cm długość długości 1,5m. Łącznie długość rurki doprowadzającej gaz do bojlera wynosiła ok. 6,5m.
    Ponieważ taka „kombinowana” rura wygląda tak sobie, chciał bym zmienić ją na rurkę miedzianą.
    O jakiej średnicy zastosować rurkę ? Podgrzewacz ma przyłącze zdaje się 34/". Mieszkam w domku jednorodzinnym na I piętrze. W kondegnacji poniżej instalacja gazowa jest wykonana z grubej rurki stalowej o średnicy zewnętrznej 4cm (to pewnie jakaś typowa średnica – 1” czy jakoś podobnie).
    2) Druga sprawa dotyczy następującej kwestii. Zimą wodę ogrzewam w zasobniku ciepłej wody z wężownicą wodną, która jest podłączona do wymiennika kominkowego. Instalację mam wykonaną w ten sposób, że zasobnik ciepłej wody jest podłączony szeregowo przed bojlerem gazowym (który zostaje wymieniony na piecyk Junkersa). Dodatkowo, można przełączyć zawory w ten sposób, że omija się bojler gazowy i ciepłą wodę czerpie się bezpośrednio z zasobnika ciepłej wody. Korzystanie z urządzeń wyglądało do tej pory w ten sposób : kiedy woda w zasobniku podłączonym do kominka była wystarczająco gorąca do mycia to omijałem bojler (nie załączałem gazu) i korzystałem tylko z wody z zasobnika kominkowego, natomiast w okresie przejściowym, kiedy nie było wystarczająco dużo ciepłej wody, przełączałem wyjście ciepłej wody z zasobnika do wejścia zimnej wody bojlera. Dzięki temu bojler był zasilany już częściowo podgrzaną wodą.
    Moje pytanie jest takie – czy takie samo rozwiązanie można zastosować w przypadku zastosowania Junkersa WRDP 11-2B ? Czy w praktyce jest możliwe podanie na jego zasilanie już nieco ogrzaną wodę, o temperaturze załóżmy do 40 stopni Celsjusza ? Czy będzie on prawidłowo pracował ?
    Chodzi o sytuację, kiedy w kominkowym zasobniku ciepłej wody nie zostanie zgromadzona dostatecznie podgrzana woda do kąpieli i będzie potrzeba jej dodatkowego podgrzania poprzez podgrzewacz.
    Oczywiście można podłączyć podgrzewacz bezpośrednio do zasilania zimnej wody. W tej sytuacji "ciepłe wody" z podgrzewacza oraz zasobnika kominkowego będą się mieszać w rurce "głównej" podłączonej już bezpośrednio kranu. To jednak też nie jest idealne rozwiązanie. W końcu Junkers ma na wyjściu pomiar temperatury i pewnie wygodnie było by korzystać z takiej ustawionej na jego wyjściu temperatury wody podłączonej bezpośrednio do kranu. Dopływ wody ogrzanej w kominkowym zasobniku ciepłej wody podłączony przed kranem wprowadzi zapewne zamieszanie w regulacji temperatury wody. Z kolei nie podgrzewanie wody w zasobniku kominkowym w okresie przejściowym (kiedy w kominku i tak się pali) było by marnotrawstwem energii.
    Wydaje mi się, że najlepiej było by zasilić Junkers ciepłą wodą (czyli pozostać przy obecnie stosowanym rozwiązaniu). Nie wiem jedynie czy jeśli woda zasilająca podgrzewacz Junkresa będzie miała większą temperaturę niż temperatura wody na jego wyjściu to urządzenie się w ogóle uruchomi. Teraz te diabły mają czujniki temperatury. Da się to jakoś sensownie oszwabić ?
    Będę wdzięczny za rozstrzygnięcie tego dylematu, pozdrawiam serdecznie.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zasilanie Junkersa wodą o temperaturze 40 stopni - jakieś żarty? Tak nie robi się. W końcu po co podgrzewać wodę, ktoa już ma 40 stopni, czyli jest nawet za ciepła do kąpieli (prysznica). Napewno tak nie można robić (chociaż nie wiem, co na to producent piecyków). Przyrost temperatury wody w Junkersie może wynieść nominalnie 50 stopni (przy nastawieniu pokrętła wody na min. a pokrętła gazu na max. - w praktyce wiem, że czasem może to być i 52 stopnie. 40+50 to aż 90 stopni!!! Tego piecyk może nie wytrzymać. Piecyk trzeba więc podłączyć bezpośrednio do instalacji zimnej wody. Możliwe jest połączenie rury doprowadzającej cieplą wodę z kominka z rurą doprowadzającą ciepłą wodę z Junkersa, ale zawsze za piecykiem a nie przed.
    Rura gazowa zasilająca Junkers ma mieć średnicę 3/4''. Dawniej stosowano rury 1-calowe, gdyż kiedyś często stosowany był gaz miejski (koksowniczy) zamiast ziemnego, a on miał ok. 2-krotnie mniejszą wartość opałową, a więc piecyk musiał zużyć 2 krotnie więcej gazu miejskiego niż ziemnego (obecnie gazu miejskiego się nie stosuje, gdyż jest jeszcze bardziej trujący). Gaz może być doprowadzony do piecyka za pomocą rury miedzianej (odpowiedniej średnicy - jak stalowa 3/4''), ale uwaga - rurociąg gazowy musi być lutowany na twardo a nie na miękko!!!
  • Poziom 18  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Zasilanie Junkersa wodą o temperaturze 40 stopni - jakieś żarty? Tak nie robi się...

Robi się, robi, bo takie są potrzeby; może Junkers jeszcze nie, ale elektryczne przepływowe z pomiarem temperatury i na wyjściu i na wejściu na pewno już są w sprzedaży.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Co do zasady podgrzewania , konstrukcja układu regulacyjnego nie działa w sposób bezwzględny- Δt. i koniec. Dokonywany jest pomiar tem. na wyjściu i porównywalny z wartością zadaną, automatyka dokonuje regulacji mocy palnika, tak by osiągnać wartość tem. ustawionej i oczekiwanej przez użytkownika.
    Przy dostarczeniu wody wstępnie podgrzanej, zostanie tylko dogrzana do temp. zadanej i małe wydatki gazu.

Natomiast , czy urządzenia połączyć szeregowo, czy równolegle zależy od specyfiki
    instalacji, jej zastosowania . Mając na uwadze, że gorąca woda dostarczona do Junkersa będzie oddawała w nim część swojej energii cieplnej, co będzie generowało straty, należy rozważyć, jak często będziesz palił w kominku i czy Ci to się opłaca.

Inną sprawą jest gwarancja producenta na urządzenie zainstalowane i eksploatowane niezgodnie z zaleceniami.
    pozdrowienia
  • Poziom 22  
    Przede wszystkim dziękuję za odpowiedzi.
    Temperaturę 40 stopni Celcjusza podałem orientacyjnie. Generalnie chodzi o to, że jeśli temperatura wody w zasobniku będzie wystarczająco podgrzana, by z niej normalnie korzystać do mycia czy kąpieli to w ogóle nie mam potrzeby podłączać Junkersa, wówczas korzystam z obejścia i woda z zasobnika jest podawana bezpośrednio do kranu. Na przykład teraz korzystam tylko z wody z zasobnika kominkowego. Natomiast przy temperaturze +10 stopni na zewnątrz zapalam kominek na wieczór i wówczas zdarza się, że nie nagrzeje się wystarczająca ilość wody w zasobniku dla całej rodziny, trzeba dodatkowo ją podgrzać.
    Kluczowa sprawa - czy podgrzewacz Junkers WRDP 11-2B mierzy jedynie temperaturę wody na wyjściu i reguluje moc palnika w zależności od wskazań czujnika temperatury zainstalowanego na wyjściu ? Jeśli tak jest to można by podłączyć podgrzewacz szeregowo za zasobnikiem ciepłej wody i wykorzystać częściowo podgrzaną wodę z zasobnika.
    Rozpatrzmy dwa przypadki :
    1) Załóżmy, że dostarczona do wejścia podgrzewacza woda będzie miała temperaturę 30 stopni Celcjusza a nastawa na podgrzewaczu będzie wynosiła 40 stopni. Czy w takim przypadku podgrzewacz dogrzeje wodę o te 10 stopni i po kłopocie ? Ten Junkers ma modulację mocy w zakresie 7-19,6kW.
    2) Załóżmy, że z jakiś względów temperatura wody na zasilaniu podgrzewacza będzie wynosiła 42 stopnia a nastawa będzie ustawiona na 40 stopni. Co się stanie w takim przypadku ? Podgrzewacz po prostu się nie załączy czy też wyskoczy jakiś błąd ?
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Dolce napisał:
    1) Załóżmy, że dostarczona do wejścia podgrzewacza woda będzie miała temperaturę 30 stopni Celcjusza a nastawa na podgrzewaczu będzie wynosiła 40 stopni. Czy w takim przypadku podgrzewacz dogrzeje wodę o te 10 stopni i po kłopocie ? Ten Junkers ma modulację mocy w zakresie 7-19,6kW.
    2) Załóżmy, że z jakiś względów temperatura wody na zasilaniu podgrzewacza będzie wynosiła 42 stopnia a nastawa będzie ustawiona na 40 stopni. Co się stanie w takim przypadku ? Podgrzewacz po prostu się nie załączy czy też wyskoczy jakiś błąd ?

Błąd myślowy. WRDP nie moduluje w zależności od temperatury. Na wyświetlaczu jest tylko podawana temperatura na wyjściu z nagrzewnicy - odczytu z czujnika NTC na nagrzewnicy. A czujnik nie ma wpływu na pracę palnika. Jak tak chcesz musisz zamontować termę WT Junkersa. Ona ma dwa czujniki i moduluje bo ma cewkę modulacyjną.
    Albo pomyśleć i zrobić mostek na mikrowłączniku w twojej wrdp. Mostek podłączony do zewnętrznego termostatu. Takie rozwiązania mogą być np stosowane przy solarach jak woda jest niedogrzana na wyjściu na wylewkę
  • Poziom 22  
    Dzięki za odpowiedź.
    Co się stanie w momencie, gdy wejście (zasilanie zimną wodą) Junkersa WRDP 11-2B zasili się ciepłą wodą z zasobnika ?
    Jeśli to nie kłopot to podpowiedz, co się stanie w tych dwóch przypadkach, które podałem powyżej.
  • Pomocny post
    Podgrzewacz zawsze podbije temperaturę o konkretne ΔT w zależności od ilości przepływającej wody. Będzie ją gotował a skrajnie wyłączał zabezpieczeniem. Zły pomysł
  • Poziom 22  
    Coś się może w taki przypadku popsuć lub wyskoczy błąd o awarii czy po prostu podgrzewacz podgrzeje mocniej wodę a w przypadku przekroczenia temperatury maksymalnej ogranicznik temperatury zamontowany w podgrzewaczu odłączy palnik aż do momentu spadku temperatury wody na wyjściu (bez jakichkolwiek błędów wymagających "zrestartowania" podgrzewacza) ?
  • Pomocny post
    104°C tyle ma STB. Wrzątek doprowadzi do natychmiastowego odłożenia kamienia.
  • Poziom 22  
    Rozumiem.
    Poprawiłem post powyżej - chodzi mi jeszcze o konsekwencje zadziałania ogranicznika temperatury. Czy w takiej sytuacji podgrzewacz wyświetli błąd i trzeba będzie np. "restartować" podgrzewacz czy po prostu urządzenie załączy się bez kłopotu jeśli temperatura wody spadnie ?
  • Pomocny post
    -west napisał:
    Podgrzewacz zawsze podbije temperaturę o konkretne ΔT w zależności od ilości przepływającej wody. Będzie ją gotował a skrajnie wyłączał zabezpieczeniem. Zły pomysł

Z całym szacunkiem, nie zgadzam się.
    Podgrzeje wodę do temperatury zadanej i wyłączy palnik. Jak temperatura wody dostarczonej będzie wyższa od temp. zadanej- nie włączy palnika.
    Po to jest pomiar na wyjściu C.W.U.
    pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Wyłączy się STB. Jak ostygnie terma to PO PONOWNYM odkręceniu przepływu załączy się. Przy ciągłym przepływie nie załączy się ponownie. Mikrus musi przeskoczyć. Lepiej zamontować zewnetrzy termostat który ograniczy zapłon dla wody powyżej np. 40'C.
  • Poziom 22  
    Hmm, to już nie wiem o myśleć o sposobie działania tego piecyka. Są dwie teorie działania tego podgrzewacza, jedna pewnie prawdziwa.
    Jeśli podgrzewacz jest sterowany za pomocą czujnika temperatury wyjścia wody to oczywiście nie włączy palnika jeśli temperatura wody na zasilaniu będzie wyższa w stosunku do temperatury "zadanej".
    Jeśli piecyk działa w sposób "mechaniczny" a NTC jest jedynie czujnikiem (informującym jedynie za pomocą wyświetlacza o temperaturze wody wyjściowej) to podgrzewacz będzie podgrzewał zawsze wodę podaną na wejście, niezależnie od jej temperatury - aż do momentu zadziałania ogranicznika (po przekroczeniu 104 stopni).
    Jak jest w praktyce ?
    irus.m napisał:
    Z całym szacunkiem, nie zgadzam się.
    Masz prawo.
    irus.m napisał:
    Podgrzeje wodę do temperatury zadanej i wyłączy palnik.

W WRDP ustawiasz temperaturę czy wysokość płomienia lewym pokrętłem?
    Co powoduje modulację w termie? Zespół wodny czy modulator?
    irus.m napisał:
    Jak temperatura wody dostarczonej będzie wyższa od temp. zadanej- nie włączy palnika.
    Kolega to sprawdzi a potem napisze :)
  • Poziom 22  
    W sumie z tego co wyczytałem, bardziej skłaniam się ku informacjom kolegi west. Wydaje mi się, że Junkers nie ma sterownia "temperaturowego" a jedynie zespół wodny. Kolega Bonaventura pisał na elekrodzie o sposobie działania modulacji w termach Junkersa. Są tam zdaje się dwa elektromagnesy - jeden do sterowania modulacją w zależności od wielkości przepływu wody, o której informuje turnbinka.

Tu masz fotkę zespołu wodnego. Co by miało ograniczyć ilość gazu skoro jest to układ mechaniczny. Tu nie ma cewki modulacyjnej.

Dodano po 1 [minuty]:

Dolce napisał:
    Są tam zdaje się dwa elektromagnesy
    2 cewki - jedna palnika pilota, druga główna.

Dodano po 3 [minuty]:

Dolce napisał:
    o której informuje turnbinka.
    Turbinka jak jest (wrdp11-2G) tylko informuje o przepływie przez podanie napięcia stałego 1,2 lub 1,5V w zależności od typu urządządzenia
  • Poziom 22  
    Dzisiaj piecyk przyszedł, jest jeszcze w paczce. Jutro chyba go rozbiorę i wydłubię czujnik :)
    A tak na poważnie - kolega pisał o możliwości zamontowania zewnętrznego termostatu, który ograniczy zapłon dla wody powyżej np. 40'C.
    Jak to zrobić, jakiego rodzaju termostatu użyć, gdzie go "wpiąć" ?
    Dolce napisał:
    Dzisiaj piecyk przyszedł, jest jeszcze w paczce. Jutro chyba go rozbiorę i wydłubię czujnik
    Zdejmij go ale nie odpinaj. Zobaczysz czy zmoduluje płomień :)

Termostat np Afriso, 3 - położeniowy, podłączony na rurce zasilającej. Po przekroczeniu temperatury na pokrętle rozwiera styki. Podłączasz w obwód mikrowłącznika. Taka przeróbka wiąże się u utratą gwarancji.
    Po co jest,, 41 Czujnik temperatury wody wyj¶ciowej" -IS str.6?.
    Moim zdaniem powoduje wygaszenie płomienia palnika po osiągnięciu tem.zadanej.
    Czy się mylę?.
    pozdrawiam
    irus.m napisał:
    Czy się mylę?.
    :)

Podoba mi się twój podpis. Kto pyta nie błądzi. Początkujący serwisant zostanie kiedyś starą wygą.
    Bobbo napisał:
    WEST godz.19.29
    Pisałem o WT? O to chodzi?
  • Poziom 22  
    -west napisał:
    Termostat np Afriso, 3 - położeniowy, podłączony na rurce zasilającej. Po przekroczeniu temperatury na pokrętle rozwiera styki. Podłączasz w obwód mikrowłącznika. Taka przeróbka wiąże się u utratą gwarancji.

Chodzi o podłączenie styków termostatu Afristo szeregowo ze stykami mikrowyłącznika ogranicznika temperatury oznaczonego na schemacie nr 31 ?
    Dolce napisał:
    Chodzi o podłączenie styków termostatu Afristo równolegle ze stykami mikrowyłącznika ogranicznika temperatury oznaczonego na schemacie nr 31 ?

Nie, numer 15 w instrukcji. Mikroprzełącznik. Przy zabezpieczeniach nic nie rób.
  • Poziom 22  
    Chodzilo mi o odpowiedz "mlodemu serwisantowi>
  • Poziom 22  
    Podłączyć tak jak na schemacie - szeregowo ze stykami mikrowyłącznika nr 15 ?
    Tak. "Mostek" spowoduje to że pomimo przepływu wody mikrus będzie rozwarty i nie załączy termy. Temperatura wody wpływającej niższa od nastawionej - mostek zwarty, terma pracuje.
  • Poziom 22  
    Dziękuję Ci za pomoc.
    Skoro tyle mi już podpowiedziałeś to napisz mi na koniec czy radzisz w moim przypadku (kiedy mam podgrzaną wodę) rozwiązanie z zastosowaniem termostatu Afriso czy też może po prostu mieszać wodę z wyjść : podgrzewacza Junkers i zasobnika kominkowego w rurce przed kranem. W tym drugim przypadku nie ma ingerencji w podgrzewacz (utrata gwarancji) tyle, że nie wiem jak to by „działało”. Mianowicie, jeśli potrzebował bym jedynie letniej wody z kranu – niewiele cieplejszej od takiej aktualnie zgromadzonej w zasobniku (czyli minimalna praca palnika Junkersa) i małego poboru takiej letniej wody z kranu (minimalny pobór wody z junkersa) to czy piecyk by nie "świrował" (włączał się/wyłączał) jeśli w kranie byłą by mieszana dodatkowo zimna woda. Czy takie rozwiązanie dobrze działało by w praktyce ?
    Co według Ciebie było by ostatecznie lepszym rozwiązaniem ?
    Problemem byłby wrzątek w kranie. Niedopuszczalne przy małych dzieciach, gościach itd. Kolejny problem to kamień. Kolejny to wahania temperatury. Sam nie wiem. Poszukaj dobrego instalatora to zobaczy temat na żywo.