Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe DIY do 600 zł

ObiVanZenobi 11 Lut 2013 12:37 1662 5
  • #1 11 Lut 2013 12:37
    ObiVanZenobi
    Poziom 2  

Witam,
    Zrobiłem kilka kolumn (miały być dla mnie ale się po rodzinie rozeszły ) na głośnikach GDWK9/120 i GDN 16/50/8 (tonsile) - z różnymi podziałami 4300Hz , 4800Hz

Podobają się te kolumny bo dają bezpośredni dżwięk, bardzo precyzyjny, ale jest kilka ale:
    1. Nie schodzą zbyt nisko
    2. Mimo bezpośredniego brzmienia potrzeba jest troszeczkę więcej wysokich częstotliwości.
    3. GDWK9/120 ma 94dB, a GDN tylko 87 co powoduje iż musiałem przyciszyć 15 ohmami tweetera.

Pomimo iż nie schodzą nisko na skutek wielu doświadczeń brzmienie niskotonowca mi pasuje jest szybkie, nie dudni, nie rozwleka się.
    Następne kolumny będą miały za tweetera GDWK 11/100 i chciałbym mimo wszystko zachować to brzmienie średniego basu co mi dawały GDN16/50/8. Czy moglibyście mi polecić jakiś głośnik niskotonowy w mniej więcej tym przedziale cenowym (do ok 100 zł/szt) , który byłby porównywalny do 16/50?
    Być może zastosowanie układu 2,5 z dwoma 16/50 lub zamiast 1 szt 16/50/8 połączenie szeregowo 16/50/4 da lepszy rezultat?
    P.S ***

Proszę o rady i z góry za nie dziękuje.

[img]http: //obrazki.elektroda.pl/7683243100_1360582530_thumb.jpg[/img]

3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.

(dj-MatyAS)

0 5
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2013 13:59
    dolphin123
    Poziom 21  

A zwrotnicę sobie zaprojektujesz sam? Pytam oczywiście o wykonanie pomiarów a nie o kalkulatory i inne wynalazki uniwersalne...

Z tanich:
    http://www.stx.pl/gdn-14-100-8-scx.html
    Z droższych:
    Poszukaj tonsila 15 40 5 i przejrzyj sobie konstrukcje na nim:)

0
  • #3 12 Lut 2013 16:16
    ObiVanZenobi
    Poziom 2  

Zwrotnice? robię tak: Mam jakieś tam zwrotnice, które traktuję jako bazę. Podziału częstotliwości raczej nie zmieniam, dlatego mam ich kilka (ze starych głównie kolumn). Wybieram sobie taką która daje najlepsze brzmienie i delikatnie sprawdzam czy można ją modyfikować. Rozwiązanie długotrwałe, ale kto mi każe się spieszyć? To akurat lubię :)

Odnośnie podziału (dlatego na razie bazuję na układach podwójnych) to dobór wynika z samych głośników.

Te co teraz planuję zrobić to kolejne wyzwanie - bo może być to układ 2,5, który da mi więcej tonów niskich.

Do tej pory pomieszczenia w których stawiałem kolumny były podobne do tego w którym eksperymentowałem, więc efekty są przewidywalne. Teraz pomieszczenie będzie 2x większe i wyższe więc MUSI być więcej dołu.

Tak tak wiem, to amatorszczyzna, ale przecież to hobby :) Pozdrawiam

0
  • #4 13 Lut 2013 07:45
    dolphin123
    Poziom 21  

Hobby hobbym... Można z tanich głośników wycisnąć 90%-100% a można zrobić jak to pięknie ująłeś:

ObiVanZenobi napisał:
    to amatorszczyzna

... ;)

ObiVanZenobi napisał:
    Odnośnie podziału (dlatego na razie bazuję na układach podwójnych) to dobór wynika z samych głośników.
    W końcu pod nie robi się zwrotnice, ale bez pomiarów w docelowej obudowie nie da się od tak zasymulować wszystkiego.

0
  • #5 13 Lut 2013 09:59
    ObiVanZenobi
    Poziom 2  

Eksperymentuję właśnie z obudowami, a ponieważ nie mam sprzętu do pomiarów wszystko ustawiam na słuch. Dużo pracy ale dla mnie dużo zabawy.
    P.S. Te moje kolumny porównywałem do JBL Nothridge E60 i Kenwoodów LS V230 (muzyka jakiej słucham to elektronika, jazz, klasyczna) i pobiły kenwoody przejrzystością dźwięku a JBL miały lepsze osiągi tzn schodziły i niżej i wyżej, ale bas w JBL był taki jakiego nie lubię mętny i rozwlekły w porównaniu do moich. Ostatnio eksperymentowałem z dzieloną obudową br - jedna obudowa z drugą połączona otworem br ta dolna "strojona" na ok 30Hz górna ("normalna") na ok 60Hz. No fajna zabawa :) P.S. U mnie jeszcze za wcześnie na liczenie kosztów i optymalizację czasu czyli profesjonalne podejście do tematu :) Uczę się i mam chęć. Dziękuję za radę - kupię tego tonsila 15/40/5 dzięki. Jak zbuduję dam znać :)

0