Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki komputer czy laptop wybrać do domowego studia nagrań (gitary, wokal)?

11 Lut 2013 13:45 5388 8
  • Poziom 8  
    Witam!

Zamierzam rozpocząc rejestrację swoich pomysłów muzycznych, ale nie mam pojęcie jakie minimalne wymagania sprzętowe muszę spełnic.

Proszę o poradę odnośnie tego czy wybrac laptopa czy komputer stacjonarny, proszę o wskazanie parametrów jakie musi ten sprzęt posiadać.

Zamierzam to połaczyc z Fast Track II + pro tools + behringer C-2

np.
    (m-audio-fast-track-ii-protools-ptse-avid-recording)

behringer-c-1-mikrofon-pojemnosciowy-studyjny

Budżet na kompa/laptop 1500-2000zł.

Jeśli macie jakieś sugestie dotyczące interfejsów i oprogramowania do homerecordingu dla laików to również będę wdzięczny.

Można pisać bezpośrednio na maila: barteusz(malpa)gmail.com

Z góry dzieki za pomoc!

Moderowany przez adambyw:

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

• Pomocny post
    Poziom 41  
    Do nagrań wystarczy Ci komputer z C2D 1,8GHz 4MB cache 2GB ram i dysk wedle woli. Czyli używany po leasingowy komputer biurowy np IBM/Lenovo, polecam bo używam, cichutki, działa, nie psuje się. Wada brak FW, ale kontroler za 20zł to załatwia.
    Komputer takie to 300-500zł
  • Poziom 8  
    Dzięki za podpowiedź!

Ale czy lepiej stacjonarny czy laptop?

FW to zawsze można dorzucić? ja chcę złożyć sobie takiego kompa.Skoro ceny kompa o podanych przez Ciebie parametrach nie sa kosmiczne, to za ok 1000zł, to mogę złożyć niezłe cacko?.

Jeśli chce pracować z interfejsem to czy dobór karty dźwiękowej ma znaczenie?
    Jeżeli tak, to jaką polecasz?

Jaką płytę główną wybrać?
    Oczywiście nie interesuje mnie najwyższa półka cenowa.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Polecam komputery firmowe, a w szczególności IBM/Lenovo Thikcenter. Ciche i wydajne. Kupisz gotowy bardzo wydajny komputer za 500zł.

Kartę dźwiekową na początek, kup dwa kanały mikrofonowe z zasilaniem fantom. Może być pod USB.
    Tanie karty różnią się tylko obudową.
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Przy pracy z rozbudowanymi sesjami i wieloma wtyczkami potrzebny będzie przynajmniej dwu-rdzeniowy procesor i ram w gigabajtach...

Nie kupuj żadnych biurowych wynalazków (no offencie, ja myślę, że to błąd) Po pierwsze: składasz komputer sam. Płyta główna z zintegrowaną grafiką, dużo ramu, wielordzeniowy procesor, duży dysk twardy,szybki. plus na bonusie ewentualnie jeszcze zewnętrzny , wierz mi, przyda się w momencie, gdy na twoim dysku będzie mnóstwo projektów, waveów etc etc :D
    Stacjonarny komputer zawsze możesz pięknie rozbudować, dlatego laptop odpada (jeżeli mobilność nie robi Ci różnicy).

Można zastanowić się nad jakąś kieszenią wyciszającą dla dysków, jednak nie polecam żadnych poleasingowych etc - używane dyski zaczynają trzeszczeć (ale chyba sam o tym wiesz).

Inna sprawa, że mikrofon który pokazałeś do najlepszych nie na należy(a może inaczej - to totalny crap) - mógłbyś kupić używany mikrofon, ewentualnie trochę dołożyć.
  • Poziom 8  
    Koledzy fachowcy, zaproponujcie wobec tego jakąś opcje sprzętową do złożenia (do 1500zł) sądzę, zę nioe tylko ja na tych informacjach skorzystam.
    Pozdro i dzięki zapomoc.
  • Pomocny post
    Moderator Akustyka
    Do samego nagrywania, nie jest potrzebny demon prędkości. Już wspominałem wcześniej na forum, nagrywałem nie raz 18 śladów na raz 24bit 96kHz na laptopie z procesorem jednordzeniowym athlon 2000+ (1,6GHz) 725MB ram. Nawet z późniejszą obróbką sobie radził (kompresory EQ i pogłos długi do ok 1,8s - bez większych cudów).

Ciasteczkowy ma dużo racji. Warto kupić markowy komputer. Nie ma problemu z późniejszym serwisem. Obecnie mam do mobilnej pracy Dell d630 (2GHz 2GB), radzi sobie nieźle. Ludzie odradzają ten model z kartą nVida. Trzeba było robić reballing, i było sporo wadliwych układów.

Jeżeli pracujesz z samym dźwiękiem nie będzie problemu z wydajnością. Komputer zacznie się zatykać przy pogłosach, zwłaszcza długich z odpowiedzią impulsową, bogatych instrumentach VST - głównie samplerach (mi przytyka np VSTi Pianissimo przy szybkiej i bogatej grze na klawiszu).

Czyli generalnie co nowego nie kupisz sobie poradzi, a czym wydajniejsze tym większy komfort pracy będziesz miał.
    Mimo że długo byłem zwolennikiem AMD, zaczynam się przekonywać że wolniejsze procesory Intela są wydajniejsze. Dwa, część sprzętu ma problemy z obsługą przez AMD (np TC Powercore PCI). Czyli Inter. W tym budżecie można by powalczyć o czterordzeniowy. Przy zakupie interfejsu i sprzętu upewnij się że mają sterowniki kompatybilne z systemami 64 bit.
  • Poziom 41  
    szczepan231, mylisz się, fabryczny komputer, rzeczony IBM ma tę zaletę nad składakiem, ze nie zawiesza się.

zahiralmektub, wypas: Lenovo S10, tańszy wystarczający M57 z E8400.
    Posiadam ten drugi w wersji 4GB RAM, działa stabilnie 48 kanałów czy więcej w Cubase SX3, na każdym kanale coś zapięte. Na składaku tego nie osiągnie, bo a to zalicza padnie, a to ram będzie błędy robił... Miałem wiele komputerów...
  • Poziom 8  
    Dzieki wszystkim za poradę. Na pewno skorzystam z Waszych podpowiedzi. Pozdro @ll