Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile prądu pobiera mój komputer?

11 Lut 2013 17:03 28188 11
  • Poziom 11  
    Witam chciałbym się dowiedzieć ile może pobierać mój komputer. Na kartonie pisze 300W, więc chyba lepiej opłacało by się zainwestować w laptop. Komputera używam tylko do surfowania na internecie i oglądania filmików na yt.
    Procesor AMD Sempron(tm) 2200+ 1,5Hz
    766 ram
    karta graficzna GeForce4 MX 440(64MB)
    i nie wiem czy to z zasilacza, ale z tyłu na obudowie jest napisane:
    INPUT:AC220V 3,5A50Hz
    OUTPUT: AC220V 1,5A50Hz
    Ile prądu pobiera taki laptop?
  • Poziom 35  
    Podejrzewam, że nie znajdziesz w ogóle laptopa o takich parametrach jak Twój stacjonarny komputer (patrz grafika).
    Ogólnie laptopy zwykle pobierają do 90W.
    Twój stacjonarny komputer należałoby zmierzyć, ale podobny u mnie w serwisie zmierzony watometrem w stresie (z zasilaczem też niby 300W) pobiera 238W, natomiast bezczynny (odpalony windows i nic więcej) do 160W. Z odpaloną przeglądarką Chrome i filmem na YT 240p - 196W.
  • Poziom 14  
    To że w komputerze masz zasilacz 300W bo chyba to masz na myśli nie znaczy że tyle prądu on pobiera. Zużycie możesz sobie wyliczyć np. za pomocą jakiegoś kalkulatora na stronie np.

http://www.extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

możesz też zajrzeć tu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1958411#1958411

Jeśli chodzi o laptop to nie chcę wprowadzić w błąd ale moim zdaniem maksymalnie będzie pobierał tyle ile wat ma zasilacz a to ile w danym momencie pobiera laptop czy komputer stacjonarny zależy jak bardzo będzie obciążony. Generalnie laptop moim zdaniem będzie pobierał mniej prądu niż komputer stacjonarny ale niech się inni wypowiedzą.
  • Poziom 34  
    pawel08 napisał:
    Generalnie laptop moim zdaniem będzie pobierał mniej prądu niż komputer stacjonarny ale niech się inni wypowiedzą.
    To oczywista oczywistość.
    Użytkowanie laptopa wychodzi ekonomiczniej - taniej. Pomijając koszt jego zakupu.
  • Poziom 31  
    Temat ogólnie jest bez sensu. Pytanie jest odnośnie mocy (bo za moc płacisz), a nie prądu.

Musiałbyś zmierzyć prąd podczas pracy i odpowiednio ze wzoru policzyć. Prawdopodobnie będzie to w granicach 150W w spoczynku, 230-250W w stresie. Patrząc na podzespoły to najwięcej tutaj będzie brał procesor i grafika.

Laptop to moc około 60-100W.
  • Poziom 43  
    Sempron 1.5GHz i MX440 ~250W?

Taki zestaw powinien pobierać w granicach 100-120W - chyba, że PSU badziewny i jego sprawność jest na poziomie 40-50% i doliczacie do tego jakiś stary CRT 17-19".
  • Poziom 11  
    Dzięki za info. Otworzyłem obudowę i jest napisane na zasilaczu:
    SWITCHING POWER SUPPLY
    MODE: ATX-300W LDV
    i mam monitor Philips 170s
  • Poziom 35  
    Kolego Kasek21, zmierzyłem podobny zestaw i napisałem ile pobiera.
    Nikt tu nie wie jakich marek ma kolega bezor podzespoły.. Ja też nie pisałem jakich marek podzespoły są w testowanym przeze mnie komputerze, ale wynik jest wynik:-)
    Karta jakiegoś producenta może brać inną ilość prądu niż referencyjna mx440, ale jak widać "powinien pobierać 100-120W" a pobiera nawet 238W - bez monitora.
  • Poziom 18  
    Kasek21 napisał:
    Sempron 1.5GHz i MX440 ~250W?

Taki zestaw powinien pobierać w granicach 100-120W - chyba, że PSU badziewny i jego sprawność jest na poziomie 40-50% i doliczacie do tego jakiś stary CRT 17-19".

Zgadzam się, coś nie tak musi być z zasilaczem jak tyle prądu ciągnie. Tutaj testy z P4 2,53, który ma TDP prawie identyczne co ten Sempron:
    http://www.computerbase.de/2003-06/bericht-stromverbrauch-aktueller-grafikkarten/5/
    Jak widać zestaw z GF 4 MX440 pobór prądu pod obciążeniem nie przekracza 150W.
  • Poziom 23  
    Zrobić jakiś test. Obciążyć go i oczywiście powyłączać resztę urządzeń. Sczytać z licznika ile pobierze w godzinę.
  • Poziom 35  
    inux napisał:
    Żeby zobaczyć ile faktycznie jednostka centralna potrzebuje podczas stresu - najnowszej gry Watch Dogs to można zobaczyć na tym filmiku:
    https://www.youtube.com/watch?v=Hcq0HdOd-R4

Podczas grania jest pokazany aktualny wynik watomierza.

Jesteś pewny, że jednostka o której mowa w temacie pociągnie wogóle tą grę? Oj, siejesz dezinformację w temacie, który był aktualny niemal 4 miesiące temu.

Dodano po 1 [minuty]:

sznib napisał:
    Tutaj testy z P4 2,53, który ma TDP prawie identyczne co ten Sempron:
    http://www.computerbase.de/2003-06/bericht-stromverbrauch-aktueller-grafikkarten/5/
    Jak widać zestaw z GF 4 MX440 pobór prądu pod obciążeniem nie przekracza 150W.

A deko wyżej masz test innego zestawu bardziej podobnego do semprona z tematu.

Dodano po 58 [sekundy]:

TyPeczek napisał:
    Zrobić jakiś test. Obciążyć go i oczywiście powyłączać resztę urządzeń. Sczytać z licznika ile pobierze w godzinę.

Albo użyć watomierza. Będzie pewniej i prościej. Ale to już też było niemal 4 mce temu w tym temacie poruszane.