Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

President Harry II - pomiary filtra

olszand 11 Feb 2013 18:30 3180 11
 • #1
  olszand
  Level 12  
  Przeczytałem tyle juz na ten temat ze zgłupiałem. Mam filtr s455 i pisza że jesli wartosc jest ponizej 0,7 V to uszkodzony bo powinien mieć od 0,7 do 1 V.

  U mnie wyglada to tak właczam radio odbiera pomiar 9,8 super, po chwili spada do 5 - 6 V. Wiec juz nie zbiera. Wyłaczam, właczam i dalej to samo

  Wyłaczam radio na ok 5 min i znow chwile ok 1 V i ta sama sytuacja.

  Moze ktos pomoze

  Dzieki koledzy

  Dodano po 12 [minuty]:

  dodam tylko że jak włacze i po kilku minutach jest głuche to po jakims czasie usłysze kogos jak jest mniej niz 100 m odemnie


  Moderated By c2h5oh:

  Na elektrodzie nie piszemy gdzie popadnie. Proszę dokładnie czytać opisy działów i do tych opisów się stosować. Regulamin punkt 3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
  Regulamin punkt 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
  Tylko ze względu na zaangażowanie kilku osób temat nie trafił do kosza.
  Z "Radiotechnika Początkujący".

 • #2
  Rzuuf
  Level 43  
  To nie wina filtra - raczej problem termiczny (jakiś element się nagrzewa).
  Włącz i pomacaj, co jest najcieplejsze.
  Albo gdy Ci radio ścichnie - spróbuj ochłodzić wybrane podejrzane elementy pędzelkiem zwilżonym acetonem lub spirytusem. Tam, gdzie radio się "odezwie" jest feler.
 • #3
  .Labrador
  Level 26  
  Dla pewności spytam, pomiar robisz w tym miejscu?
  President Harry II - pomiary filtra
 • #4
  marcin_oizo
  Level 28  
  Na wyjściu filtra powinno być ok. 0,8-1V, u mnie jest 1V, świeżo wymieniony właśnie ten filtr, radio jeszcze leży na warstacie. Gdzie mierzyć to napięcie masz zaznaczone jak kolega wyżej zaznaczył. 9,8V to za dużo! Mierzysz względem masy (czyli minus na chassis)?
  Filterek ma 5 wyprowadzeń, patrząc od strony druku mając "przód" w swoją stronę to wejście filtru masz po prawej a wyjście po lewej na dole filtra. Pozostałe 3 wyprowadzenia to masa.
  Powodzenia!
 • #5
  olszand
  Level 12  
  sprawdzałem nic sie nie grzeje:(


  sorry kolego chodziło mi o 0,98 v :)
 • #6
  Rzuuf
  Level 43  
  To jest filtr ceramiczny i on nie wpływa na napięcie zależne od innych elementów "w tej okolicy": tranzystor Q5 i kondensatory w jego emiterze, ew. oporniki (mało prawdopodobne). Również "zimny lut". Można sprawdzić to napięcie po wylutowaniu filtra, lub opornika R17. Prowizorycznie również dodanie kondensatora szeregowego do R17 (kilka nF) odcina skutecznie ew, zwieranie przez filtr (gdyby było).
 • #7
  olszand
  Level 12  
  Sprawdzałem tranzystory itp. nawet opisywana diode d204 ale jest ok. dziwi mnie czemu po pewnym czasie spada te napiecie na filtrze.

  Przeczytałem u innych ze tak one maja i tyle 90% napraw tego typu to wymiana filtra i niby po kłopocie.

  Chyba bede musial kupic i podmienie.

  dziwna rzecz to tez to ze tylko na jednej nozce mi sie pojawia prad
 • Helpful post
  #9
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  Rzuuf wrote:
  To jest filtr ceramiczny i on nie wpływa na napięcie zależne od innych elementów "w tej okolicy": tranzystor Q5 i kondensatory w jego emiterze, ew. oporniki (mało prawdopodobne).

  Z wielkim Szacunkiem ale niestety właśnie się tak dzieje z tymi wadliwymi (ceramicznymi) filtrami w II p.cz. .

  W tych wadliwych filtrach następuje jakaś bliżej mi nie znana elektroliza srebrzonych styków (taki jasno zielony nalot na płytkach łączeniowych wewnętrznych), który wprowadza pomiędzy wyjście a GND filtru - w funkcji czasu - oporności "zwarcia" około od 3kΩ do nawet 100Ω co oczywiście powoduje zmniejszenie napięcia na bazie tranzystora i "wyłącza pracę" II p.cz. .


  Pozdrawiam.
 • #10
  olszand
  Level 12  
  Czyli biorąc pod uwagę dwa posty można wysnuć jedno, biorąc pierwszy jeśli radio traktuje filtr jako kondensator ma problem z utrzymaniem napięcia i dochodzi do wstrzymania pracy odbioru, w drugim poście zjawiska nieznane ale i tak nie działa.

  Myślę ze wymienie filtr i dam znac co sie dzieje na przelomie 2 dni dam odpowiedz
 • #11
  Driver-
  Level 38  
  Dokładnie jak pisze SP5ANJ. Kiedyś te filtry były zalewane i były szczelne, teraz mają nieszczelności i po jakimś czasie wchłaniają wilgoć. W zależności od składu chemicznego powietrza powstają dziwne rodzaje uszkodzeń od miejscowego podtrawienia powłoki ogniw filtru w miejscu łączenia z wyprowadzeniami do wspomnianego nalotu włącznie.
 • #12
  olszand
  Level 12  
  potwierdzam wymiana filtra zalatwila sprawe:) temat zamykam:)