Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden pro 520 Xl jaka moc nadawania?

11 Lut 2013 19:06 4470 8
 • Poziom 16  
  Witam. Mam pytanko związane z radiem Uniden Pro 520XL...Mianowicie jaką moc nadawania mają te radyjka 4W, 6W, czy 8W? czy może nowe Unideny są w czymś okrojone? Moje pytanie stąd wynika iż kupiłem to radyjko ok 2 lat temu, przed tą całą aferą z tymi radiami związaną z nadawaniem na kanale sąsiednim. I teraz niedawno znajomi kupili 2 takie radyjka lecz moje stanowczo lepiej się spisuje od tych ich, tzn moje jakby dalej nadawało mimo iż mają lepsze anteny a nawet i po podłączeniu do mojej to nie jest to samo. Pozatym w moim radyjku po puszczeniu gruszki słychać jeszcze takie czpyknięcie czego w ich radiach tego nie ma. A w jedym okresie kupowaliśmy radia z innym kolegą oraz do 2 innych aut firmowych i tamte starsze co my mamy modele tego Unidenka mają to charakterystyczne czpyknięcie i jakby lepiej się spisywały. Ktoś wie w czym rzecz?? Czy tylko jestem czepliwy:))))
 • Poziom 28  
  Mój oddaje 4W i tak powinno być, to w zupełności wystarczy. Może Twoje radio nie jest przestrojone i dlatego śmieci gdzieś po kanałach obok? Ja swoje radio kupiłem około 4 lata temu, nigdy (odpukać) się nie uszkodziło, jedynie z uwagi na wysoka temperaturę w Chorwacji zaczęło charczeć przy nadawaniu. Musiało być jednak przestrojone za pomocą dławika i kondensatorka. Moje radio przełączane typowym przełącznikiem obrotowym.
  Kupiłem koledze również Unidena 520xl w zeszłym roku i jest juz przełączane impulsatorem, szajs, szmelc... "na dzień dobry padł TDA2003.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 19  
  Z reguły powinno mieć w AM 4 W; w FM 4 czasem 1 W
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  gsekulski napisał:
  Mianowicie jaką moc nadawania mają te radyjka 4W, 6W, czy 8W?

  Tak naprawdę mają od 3,3W do 4,1W w zależności od wersji czy nawet poprawności/sumienności wykonania płyty.
  PRO 520 XL w tej samej obudowie było aż 5 wersji elektronicznej i płyt głównych. Na 100% nigdy fabrycznie nie miały powyżej 4,5W .

  Cytat:
  czy może nowe Unideny są w czymś okrojone?

  Niestety są - w nowych brak jest kondensatorów blokujących w.cz. do masy (GND) (czytaj : obudowy) od strony VCO/PLL i drivera oraz PA nadajnika.
  Efektem tej "oszczędności" jest dość częste wzbudzanie się części nadawczej w Undenach nowej generacji.
  Zobacz jak fajnie opisał to kolega w tym linku : https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10430560#10430560 .

  Cytat:
  Pozatym w moim radyjku po puszczeniu gruszki słychać jeszcze takie czpyknięcie czego w ich radiach tego nie ma.

  Świadczy to o niepoprawnym styczniku PTT i o szybkim rozładowaniu kondensatora elektrolitycznego na wyjściu do głośnika.
  Dość prostym rozwiązaniem jest dolutowanie opornika około 1kΩ do 10kΩ pomiędzy głośnikiem a masą elektryczną układu (minusem zasilania) lecz tylko dla tego rozładowania kondensatora.
  W innym przypadku musisz sprawdzić klucze elektroniczne RX/TX jako przełączanie napięć Odbiornika/Nadajnika.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  No nie wie właśnie jak to jest. W instrukcji niby miałem również napisane o mocy 4W. W radyjku nic nie przerabiałem, jak ma plombę gwarancyjną tak do tej pory nikt jej nie ruszał. Ale w rzeczywistości faktycznie starszy model który posiadam wydaje mi się jakby lepiej się spisywał. Co do tego czpyknięcia to w sumie nie chce nic przy tym grzebać gdyż zasięg odbioru oraz nadawania radio ma super więc nie widzę sensu aby majstrować. Chodź z tamtego okresu jak kupiliśmy 4 radia to wszystkie tak miały + 5-te radio w aucie u kolegi z roboty więc podejrzewam iz tak to wtedy miało być fabrycznie. Jak kolega pisał było 5 wersji płyt głównych, moze w tym rzecz.
 • Poziom 19  
  Pozostaje jeszcze kwestia anten i ustawienia SWR. Na wszystkich radiach.
 • Poziom 24  
  Chciałbym zaznaczyć koledzy jedną bardzo ważną kwestię, mianowicie pomiar mocy wykonujemy na sztucznym obciążeniu oraz przy nominalnym napięciu zasilania radia równym 13,8V.
  W praktyce spotkałem różnej, wątpliwej jakości wtyki do gniazda zapalniczki, spadek na samych wtyczkach czasem wynosił nawet do 2V, spadek napięcia wynika z rezystancji styku " ramion "- bocznych blaszek wtyczki z pierścieniem zewnętrznym gniazda zapalniczki, oraz rezystancji powstającej między bolcem wystającym z wtyku zapalniczki a sprężynką dociskającą bezpiecznik i stykiem bezpiecznika z blaszką wewnątrz wtyczki, do której przylutowany jest przewód plusowy zasilający radio.

  Ponadto z doświadczenia mogę powiedzieć, że np. przy pomiarze mocy nadawania na sztucznym obciążeniu moc będzie wynosiła 4W, a przy podłączonej antenie i pomniarze mocy miernikiem swr urządzenie to lubi zawyżać wartośc mocy wypromieniowanej.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Natomiast przy wybitnie dużym wskazaniu współczynnika swr, moc wypromieniowana wskazywana przez miernik swr będzie napewno niższa niż 4W.
 • Poziom 19  
  Kolego PLEXI dla serwisu to oczywista sprawa natomiast ja pisząc o SWR i antenach miałem na uwadze raczej warunki ,że nazwę ich dynamiczne czyli konkretny samochód antenę itd
  wydaje mi się,że stąd mogą brać się różnice w odb. tych samych radyjek.
 • Poziom 16  
  auta i anteny nie zchodzą w grę. Przekładaliśmy je nawet pomiędzy autami i te starsze modele nadal troszkę inaczej pracują