Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.

11 Lut 2013 21:17 3018 13
 • Poziom 16  
  Witam. Mam problem z kontrastem u wyświetlaczy lcd (1x16 ; 2x16 ; 4x20), tematów na "elce" na temat braku kontrastu jest wiele lecz żaden nie dał mi odpowiedzi na mój problem, więc piszę tu z prośbą o pomoc. Może zacznę od tego że wszystkie wyświetlacze działały w 100%, lecz przyszedł moment że z braku czasu nie zajmowałem się elektroniką i wyświetlacze włożyłem do półki (leżały sobie tak "luzem" na półce jakiś miesiąc). Po tym okresie podłączam wyświetlacz 4x20 i ku memu zdziwieniu zauważyłem brak kontrastu, po zmianie na inne wyświetlacze było to samo (same wyświetlacze działają bo pod kątem widać poprawnie "znaki" na lcd). Jeden wyświetlacz 2x16 który też nie miał kontrastu, ku memu zdziwieniu zaczął "wariować" (pojawiały się na lcd przedziwne znaczki) i po chwili "wpadł" samoistnie kontrast, i ten jako jedyny działa, ale ja potrzebuję większej ilości wyświetlaczy zwłaszcza 4x20. Nie wiem już co mam zrobić by to "ustrojstwo" działało (był kontrast). Zazwyczaj podłączałem kontrast tak:
  Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.
  i tak zawsze działało (napięcie na pinie 3 lcd było 0-5V).
  Czasem podłączałem tak:
  Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.
  i tak też działało (napięcie na pinie 3 lcd było 0-0,1V).
  Podłączałem też tak:
  Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.
  oczywiście też tak działało (napięcie na pinie 3 lcd było 2,5V).

  Dodam że regulacje kontrastu z rys.1 i rys.2 podpatrzyłem w internecie, a regulacje kontrastu z rys.3 podpatrzyłem z częstościomierza NE038. Do wiadomości mogę dodać że wyświetlacze lcd po niewiadomej "usterce" podłączałem też jak na rys.1 z tą różnicą że zamiast masy (GND) podłączałem przetwornicę (-5V) na ICL7660 (ponieważ sporo wyświetlaczy wymaga ujemnego napięcia do kontrastu) - niestety bez rezultatu - nic to nie pomogło - jak było, tak jest dalej - brak kontrastu.
  PS. wszystkie wyświetlacze są nowe (mają ok 2 miesięcy - ok.1miesiąca działały bezawaryjnie, a potem jak je odłożyłem do półki to już nie działały). Co z tym zrobić - proszę pomóżcie.
  Błędy w pisowni ( w tym tytułu) poprawiono/trymer01
 • Poziom 42  
  Jeśli dobrze rozumiem, podświetlenie świeci, tylko nie widzisz znaków? Czy też widoczne są "prostokąty" zbudowane ze wszystkich pikseli znaków?
 • Poziom 16  
  Witam i przepraszam że tak długo nie pisałem , ale nie miałem internetu. Powiem tak jak w pierwszym poście - lcd działa - działa podświetlanie , są widoczne linijki z prostokącików(pełnych) a po podaniu "danych" poprawnie je wyświetla - więc uważam że są sprawne. Te widoczne linijki z prostokącików i "zapodane mu" dane są widoczne ale bardzo słabo i pod pewnym kątem (patrząc pod kątem trochę od dołu lcd) , więc uważam że one nie mają kontrastu - coś jest z nimi nie tak. Początkowo myślałem że może uległ uszkodzeniu rezystor "R7" bo to przez niego z pinu "3" "leci" napięcie regulacyjne kontrastu , ale nie możliwością by było by u wszystkich wyświetlaczy one uległy uszkodzeniu - mimo to wszystkie sprawdziłem i są one sprawne.
 • Poziom 9  
  Witam przepraszam że podepnę się do tematu, ale nie mogłem znaleźć nic bardziej odpowiedniego.
  Mój problem dotyczy regulacji kontrastu, ale wyświetlacza graficznego ABG240128S01-DIW opartego na t6963c, posiada wbudowaną przetwornicę napięcia ujemnego.
  Szperając na forum dowiedziałem się że kontrast jest regulowany potencjometrem 25k gdzie z jednej strony podpięte jest wyjście przetwornicy VEE(VOUT), z drugiej strony do gnd a na suwak wejście napięcia ujemnego V0, przy takiej konfiguracji działa wszystko ok ale zachciało mi się regulować kontrast procesorem przez pwm.
  Teraz mam problem bo jeżeli chodzi o tranzystory to kiepsko się czuję w tym temacie tym bardziej jeżeli dochodzi napięcie ujemne byłbym wdzięczny za pomoc.
 • Poziom 16  
  Przepraszam cię że zapytam z powyższym twym postem. Rozumie z twego opisu (tego jak masz podłączony potencjometr) że masz podłączony potencjometr tak jak podaje na rysunku (w nawiasie z napisem "moje" jest "moje "rozumowanie" że tak idzie do lcd-ka)
  Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.
  jeśli tak masz faktycznie to pytanie me brzmi: "czy ustawiając suwak w stronę GND to ci nie robi zwarcia w przetwornicy??". Rozumie takie podłączenie bo sprawdzałem z ciekawości i nawet takie "coś" nadawało by się na regulacje napięcia do kontrastu , ale pod warunkiem że pomiędzy "suwakiem" potencjometru a wyjściem zasilania z przetwornicy będzie wstawiony rezystor na którym to odkładać się będzie napięcie jak suwak potencjometru będzie obracany ku "GND"

  ps. - ma ktoś może pomysł na "ożywienie"tych lcd-ków
 • Poziom 9  
  Brak kontrastu w LCD alfanumerycznym.

  Tak to wygląda według zaleceń dystrybutora i nie zauważyłem nic dziwnego żeby się robiło jak całkowicie przekręcę suwak na gnd, u mnie działa prawidłowo

  Pewnie dlatego że potencjometr działa jako dzielnik
 • Poziom 16  
  Tak , zgadza sie dopiero później sprawdziłem notę katalogową twego wyświetlacza. Niby to lcd i to lcd , ale twój jest na sterowniku ABG240128S01-DIW , i jest z przetwornicą , a moje są na sterowniku HD44780 (wszystkie) no i są bez przetwornicy - zawsze im do kontrastu wystarczał potencjometr 10k wpięty pomiędzy +5V a GND , a suwak do "kontrastu"-pinu 3 lcd. Mnie tak zawsze dobrze działały , ale niestety działały do pewnego momentu i z niewiadomych przyczyn już nie działają :/

  Dodano po 3 [godziny] 50 [minuty]:

  Panowie (i panie - jeśli też są :)) , wyświetlacze "ożyły" (najpierw "ożył" jeden potem pobudzałem "do życia" resztę wyświetlaczy. Ponieważ jak wspomniałem w pierwszym poście ożył mi jeden wyświetlacz 2x16 , teraz pisząc program pod niego (wszystko działało jak należy) postanowiłem jeszcze raz podłączyć lcd 4x20 zamiast tego 2x16 (oczywiście ze zmianą w programie)-niestety bez powodzenia - lcd-ek był jak martwy(bez kontrastu). Postanowiłem jeszcze raz podłączyć ten 2x16 (też ze zmianą w programie) , ale z tą różnicą że równolegle do tego lcd 2x16 podłączyłem ten lcd 4x20 , no i ku memu zdziwieniu na tym wyświetlaczu 4x20 pojawiły mi się te same napisy co na tym 2x16 z tą różnicą że zamiast "strzałki" miałem inny dziwny znaczek. Po sprawdzeniu w lcd-ku kodów ascii (ten 4x20 miał ten znaczek pod innym (nr. dziesiętnym" niż tamten 2x16). Analogicznie zrobiłem tak ze wszystkimi "martwymi" wyświetlaczami i wszystkie "ożyły" - działają prawidłowo - prawie , bo zastanawia mnie to że iż że mają one prawidłowy kontrast , to nie ma możliwości regulacji kontrastu - wyświetlacz nie reaguje na regulacje potencjometrem od kontrastu i co bardzo ciekawe to kontrast jest cały czas (dobry) nawet jak jest nie podłączony pin 3 lcd - jest "luzem"
 • Poziom 20  
  Witam i przepraszam że podpinam się do tematu jednak nie chciałem zakładać kolejnego.
  Potrzebuję wymienić wyświetlacz w pewnym sterowniku do kompresora. Znalazłem wyświetlacz o identycznych rozmiarach i podobnym rozkładzie wyprowadzeń. Przed zamontowaniem nowego chciałem sprawdzić ustawienie kontrastu (w sterowniku realizowane jest to poprzez procesor i napięcie na pinie kontrastu wynosi około 1V), które prawdopodobnie będę musiał zmodyfikować. Wyświetlacz to BATRON BTHQ42008VSS-06-STF-LED04 20X4 znaków z podświetleniem z Farnell-a.
  Próbowałem uruchomić wyświetlacz w układzie i na stole jednak nie mogę ustawić na nim kontrastu żeby cokolwiek zobaczyć. Przy uruchomieniu na stole czyli: Pin1 – GND, Pin2 – +5V, Pin3 – V0 (kontrast), i tutaj mam problem bo przy regulacji podstawionym PR-kiem nic się nie dzieje, zmieniam w granicach 0 – 5V i działa w oryginalnym wyświetlaczu. Oczywiście przeglądałem dokumentację (Link) i tutaj chciałbym się zapytać jak mam rozumieć zapis z tabeli ze strony 8.
  Supply voltage LCD VLCD=VDD-V0 typ. 7,7V (Maksymalnie +15V – tabela strona 7).
  Wiadomo że VDD=5V a V0 to Pin3 czyli kontrast. Czy w takim razie mam ustawić V0 dodatnie czyli 7,7V jak jest w tabeli czy ujemne -2.7V jak wychodzi z równania VLCD =5-(-2,7)=7,7V.
 • Poziom 16  
  Nie mogłem znaleść lepszej dokumentacji, ale możesz na początek spróbować podać na potencjometr 8V przez opornik 100ohm i zobaczysz jak będzie. Niektóre wyświetlacze wymagają 12V na kontrast, zwłaszcza te z wbudowanymi przetwornicami. Jak wspomniałem proponuję sprawdzić na początek na 8V, a jak nie da rady to na 12V przez opornik 100ohm i delikatnie pr-kiem regulować od 0V wzwyż. Dobrze by było abyś przy próbnej regulacji kontrastu mierzył sobie napięcie na suwaku potencjometru (pin3 lcd). Na stronie 7 dokumentacji pisze "wszystkie wartości napięcia są odniesione do VSS = 0V", więc nie powinno być napięć ujemnych - takie jest moje zdanie - powodzenia.
 • Poziom 20  
  Właśnie to nie daje mi spokoju. Podłączałem wyświetlacz przez zasilacz laboratoryjny ustawiony na 5V. Bez podłączonego kontrastu wyświetlacz pobierał około 3 mA prądu (zgodnie z notą katalogową). Do obwodu PR-ka wstawiłem baterię 3V w celu uzyskania regulacji w zakresie 0-8V. Niestety w takim układzie z podłączonym wyświetlaczem (Pin.1 - masa, Pin.2 - +5V z zasilacza) przy napięciu z PR-ka na Pin.3 wyświetlacza, około 5,6V prąd zaczynał rosnąć lawinowo i przy około 8mA w zasilaczu włączało się zabezpieczenie OVP (Over Voltage Protection). Zasilacz to Tektronix PWS4305.
  W nocie przy opisie pinów jest używany symbol V0 zaś w tabeli parametrów VLCD=VDD-V0. Jeżeli VLCD=+7,7V a VDD=+5V to V0 musi być ujemne czyli wychodzi -2,7V.
  Porównując inną notę gdzie VLCD=+4,6V i do regulacji wystarczył PR-ek włączony pomiędzy GND a VDD nasuwają się wnioski że napięcie V0 powinno wynosić około +0,4V.
  Jutro przetestuję to z ujemnym napięciem V0.
 • Poziom 16  
  _jta_ napisał:
  To nie jest regulacja kontrastu, tylko zasilanie LCD.

  Tak wiem - czytałem w dokumentacji. Ja osobiście też tak miałem(mam) w lcd-kach graficznych, wyświetlacze posiadam z modułów agd i tam podpatrzyłem że to napięcie może być sterowane pwm-em - tak było w module agd i tak się regulowało kontrast, po wyłączeniu tego napięcia gasiło się cały ekran lcd na czas wprowadzania nowych danych. Sam kontrast regulowany był potencjometrem obok przetwornicy z tyłu wyświetlacza. Nie chciałem nikogo wprowadzać w błąd, ale jak wspomniałem lepszej dokumentacji nie znalazłem więc sugerowałem się na owych modułach agd gdzie taką metodą była regulacja kontrastu - właśnie tymże napięciem na lcd, bo napięcie na logikę było zawsze stałe-wiadomo
 • Poziom 20  
  Wyświetlacz zadziałał z ujemnym napięciem podanym na wyprowadzenie V0 (Pin.3), najlepszy kontrast był właśnie przy -2,7V. :lol:

  Reasumując, po przejrzeniu not kilku wyświetlaczy, wnioskuje że ujemne napięcia będą wymagały wyświetlacze które mają parametr VLCD większy niż 5V (dla VDD=5V). Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
  Mam nadzieję że ta informacja się komuś przyda, a swoją drogą, dlaczego producenci nie mogą porostu podać tego wprost ?
 • Poziom 16  
  Witam ponownie. W związku z e-mailem jakim dostałem z elektrody, temat uważam za zamknięty. Rozwiązanie moje było opisane w 7 poście (a mianowicie łączenie równoległe lcd-ków - działają one poprawnie po dzisiejszy dzień, choć nie ma opcji regulacji kontrastu - mnie to nie przeszkadza - ważne jest to że kontrast jest i widać "dane" na lcd-kach)