Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel arkusz - kapitalizacja % zmienna

12 Lut 2013 00:24 4470 4
 • Poziom 2  
  Witam, szukam kalkulatora odsetek dla kapitalizacji miesięcznej o zmiennym oprocentowaniu.
  Kalkulator miałby liczyć odsetki, np. od kwoty kapitału 10.000,00 za okres 15/10/2011 do 31/12/2011, przy czym % w 10/2011= 1,5%, 11/2011 = 1,56, 12/2011 = 1,59 %.


  Czy ktoś jest w posiadaniu? Będę wdzięczna. :)
 • Poziom 40  
  Zbuduj własny.

  Przy czym masz wg mnie trochę za mało danych.
  Zakładam, że podajesz oprocentowanie na dany miesiąc w skali roku.

  Jednak powinnaś określić jak dany bank liczy (jak ty chcesz liczyć)oprocentowanie dla miesiąca/dnia (bo zaczynasz od 15).
  Każdy bank ma własne wytyczne (niektóre są zbliżone ale pamiętam jak swego czasu Eurobank robił w konia określając "małym druczkiem" niestandardowe systemy liczenia i stałych rocznych).
  Innymi słowy czy dzieli oprocentowanie w skali roku na 12 i wychodzi mu oprocentowanie miesięczne, czy może dzieli oprocentowanie na ilość dni w roku (może tu przyjąć 365 albo 360 albo rzeczywistą ilość) i mnoży razy 30 dla każdego miesiąca lub dokładnie ile dni lokaty mineło.
 • Poziom 2  
  W zasadzie chodzi o odsetki od lokat - konkretnie mikro. kapitalizacja jest miesieczna, ale zaczynając od np 15 odsetki i tak kapitalizują się 1 dnia kolejnego miesiąca ale w wysokosci proporcjonalnej do okresu jaki kapitał "przelezal" na lokacie - czyli konkretnie za faktyczny okres w dniach. Dane to okres kapitalizacji - miesieczna, okres trwania lokaty - w dniach(data startu i data konca), oprocentowanie zmienne podczas trwania lokaty i ofc wysokosc kapitału. Mogłabym liczyc odsetki za kazdy okres w ktorym % sie zmienia od kapitalu powiekszonego o odsetki skapitalizowane w poprzednim okresie ale chciałabym wiedziec czy ktos ma w posiadaniu gotowy arkusz. Co prawda zrobilam juz swoj ale nie jest doskonały:)
 • Poziom 33  
  Najłatwiej liczyć to w arkuszu krok po kroku w tabelce z kolumnami:
  Data Operacja Saldo St. proc. Odsetki

  Pierwszą operacją jest wpłata kapitału, więc wpisujemy dane w 1. wierszu. Saldo będzie odwołaniem do kwoty operacji.
  Stopę procentową wpisujemy ze znakiem %, np. 1,5%. Jest to stopa procentowa w stosunku rocznym.
  Następna data to pierwsza kapitalizacja odsetek. Jeżeli jest kapitalizacja w miesiącach kalendarzowych, to należy wpisać 1. dzień następnego miesiąca, jeśli w miesiącach liczonych od wpłaty, to datę w następnym miesiącu odpowiadającą dacie wpłaty (gdyby takiej daty nie było, to dzień następny).
  Odsetki w pierwszym wierszu można obliczyć, gdy jest wpisana data kapitalizacji. Oblicza się je wg wzoru:
  = ZAOKR((data_następna - data_bieżąca)/365*st.proc.*saldo; 2)
  Wzór uwzględnia zaokrąglenie do pełnego grosza.
  Nie jest uwzględniony podatek. Gdyby był potrzebny można go obliczyć w dodatkowej kolumnie.
  Obliczenie odsetek zakłada, że rok liczy się zawsze jako 365 dni, dni wg kalendarza, kwota procentuje od dnia wpłaty do dnia poprzedzającego dzień wypłaty włącznie. Takie zasady uznaje obecnie większość banków.
  W drugim wierszu naliczamy kapitalizację odsetek. W polu "Operacja" wpisujemy odwołanie do kwoty odsetek naliczonych w poprzednim wierszu (ewentualnie pomniejszonej o podatek), w polu "Saldo" saldo z poprzedniego wiersza + operacja bieżąca, dalej stopa proc. na nowy miesiąc. Formułę odsetek można skopiować z poprzedniego wiersza, ale wcześniej powinna być wpisana data następnej kapitalizacji.
  I tak dalej. Od trzeciego wiersza wszystkie formuły można kopiować. Ostatnia data to data wypłaty przypadająca w następnym dniu po zakończeniu lokaty.
  W podanym przykładzie jeśli data wypłaty była 31-12-2011, to odsetki byłyby naliczone do dnia 30-12 włącznie. Należy też zwrócić uwagę na sposób zapisu daty, aby był zgodny z ustawieniami Excela. W razie wątpliwości można napisać =DZIŚ() i zobaczyć co będzie wyświetlone. Domyślny format daty można zmienić, ale to trochę skomplikowane, łatwiej się dostosować do tego co jest.
  Załączam plik z tym przykładem.
 • Poziom 40  
  Nudziło mi się i dla zabawy stworzyłem taki kalkulatorek.
  Nie jest do końca "idiotoodporny" więc z rozwagą należy wprowadzać dane.
  W daty daty zgodnie z formatem excela.
  W tabeli zmian daty muszą być ustawione rosnąco i nie powinno być "przerw" danych.
  Jak już jest data to powinien być i % bo wtedy do obliczeń będzie brane 0%.

  Dane oprocentowanie obowiązuje od wprowadzonego dnia do dnia poprzedzającego kolejną datę w tabeli. Jeżeli ostatnia z wpisanych dat w tabeli jest mniejsza od daty końca lokaty oprocentowanie zapisane przy niej trwa od tej daty do końca lokaty