Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Denon DRM-800A - Piszczenie w magnetofonie kasetowym

gwanako 12 Lut 2013 01:06 2598 2
  • #1 12 Lut 2013 01:06
    gwanako
    Poziom 8  

Witam,
    od niedawna po włączeniu kasety - może nie od razu, ale po kilku, kilkunastu minutach mechanizm w magnetofonie Denon DRM-800A zaczyna piszczeć. Z czasem pisk jest ciągły, bardzo głośny, trudny do zniesienia. Potem na przykład parę sekund ciszy czy delikatniejszy pisk - i wchodzi ten mocniejszy. Kiedy magnetofon jest już rozruszany, to zmiana kasety nic nie daje - po włożeniu każdej piszczy tak jak w przypadku poprzednio odtwarzanej.

Co ciekawe - albo nie - przesuw taśmy jest równomierny, muzykę odtwarza poprawnie, jeśli chodzi o czas przesuwu, tempo.

Przeczyściłem głowicę, wałki - preparatem Kontakt IPA plus. I niestety zrobiłem chyba jeszcze jeden błąd, szukając przyczyny piszczenia: zaaplikowałem poprzez dozownik preparat Kontakt PR (regenerujący potencjometry) w miejsce podstawy (na tyle, na ile miałem dostęp przez kieszeń) tych 2 wałków nakręcających taśmę na szpule kasety. Błąd dlatego, gdyż w efekcie mechanizm przestał odtwarzać jakiekolwiek kasety - blokada i automatyczne wyłączenie kasety. Jakby było za ciasno, za ciężko nakręcać taśmę - albo za ślisko... Proszę wytknąć mi błędy, jeśli użyłem niestosownego preparatu.

Po kilku dniach te wałki nakręcające jakby wyschły i przed chwilą przesłuchałem całą kasetę. Piszczenie pozostało. Przy następnej kasecie jednak znowu mechanizm automatycznie się wyłączył.

1. Co może być odpowiedzialne za piszczenie? Czy pomogłaby wymiana pasków napędowych? Odnośnie pasków - czy mają być dokładnie takie, jak oryginalnie (firma, model - mam wymienione na schemacie) czy można zastąpić innymi, byle tylko zgadzały się parametry (które)?

2. Co do samoczynnego zatrzymywania się mechanizmu - czy wystarczy, jeśli rozkręcę mechanizm napędowy i przetrę do sucha całe te wałki nakręcające taśmę?

Jeśli będzie potrzeba, zrobię zdjęcie od strony otwartej kieszeni.

Mam schematy, naprawiłem już wzmacniacz Denona (wymiana przekaźnika), wierzę, że teraz też mi się uda.

0 2
  • TermoPasty.pl
  • #2 12 Lut 2013 10:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • TermoPasty.pl
  • #3 12 Lut 2013 11:11
    gwanako
    Poziom 8  

Posypuję głowę popiołem. Nie ma sprawy za uniesienie - należało mi się.

Nie mam zamiaru się szczególnie bronić, dodam tylko informację co do zastosowań konkretnych specyfków w dane miejsce - wydawało mi się, że pomyślałem przy tym: Kontaktem IPA (tzn. wacikiem nasączonym tym specyfikiem) wyczyściłem te miejsca, gdzie jest przesuw taśmy (głowica, wałki dociskowe, rolki - mam nadzieję, że nie mylę terminologii). Zdaje się, że w tych miejscach - miejscach-powierzchniach kontaktu taśmy z elementami, po których się ona przesuwa nie powninen być żaden tłuszcz - smar. Proszę mnie poprawić, jeśli trzeba.

Natomiast byłem bardziej niefrasobiliwy w zastosowaniu Kontaktu PR (do potencjometrów) do tych wałków nakręcających taśmę na szpule. Tam nie ma kontaktu z powierzchnią taśmy. Tutaj "poleciałem" - myślałem, że to może być przyczyną piszczenia i że zastosowanie środka do potencjometrów pomoże w płynności i wyciszy kręcenie się wałków nakręcających tasmę na szpule. Pewnie nie wiedziałem, jakie właściwości i działanie ma preparat do regenracji potencjometrów.

Mogłem oczywiście założyć ten temat przed cała akcją.

Dziękuję za pomoc. Niech się inni uczą na czyichś błędach.

0