Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awaryjne odłączenie zasilania.

[Ignas] 12 Lut 2013 03:16 1653 7
  • #1 12 Lut 2013 03:16
    [Ignas]
    Poziom 15  

Oczywiście na najprostsze rozwiązania najtrudniej wpaść wiec proszę o pomoc.
    Mam maszynę tnącą podczas cięcia wytwarzają się opary szkodliwe dla zdrowia, nad maszyną jest wyciąg.
    Oba te urządzenia zasilane są z 2 różnych źródeł (wyciąg 220V, maszyna na siłę).
    Chciałbym by w przypadku zaniku napięcia na linii 220V (niestety zdarza się to dość często) maszyna tnąca natychmiast była wyłączana.

Próbowałem totalnie prostych układów na zasadzie "przekaźnik tablicowy".
    Niestety rozruch maszyny pobiera takie ilości energii, że ogólnie-dostępne przekaźniki (sklepy elektryczne) po prostu topiły styki po kilku zastojach.
    Niestety nie mam dostępu do "cudownych" styczników, ani zasobów finansowych na ich zakup.

Szukam rozwiązania które:
    - po zaniku napięcia na linii 220V wyłączy maszynę tnącą i wyciąg
    - ponownie załączenie następowało z opóźnieniem regulowanym np. 5 sek. dla wyciągu i 10 sek. dla maszyny
    - tryb automatyczny (załączenie po ponownym pojawieniu się napięcia 220V)
    - tryb manualny (odpalanie włącznikiem)

Przekopałem dość sporo stron, niestety nie znalazłem rozwiązania, które by spełniało te wymogi.
    Może koledzy pomogą i natchną mnie
    Z góry dziękuję za wszelkie pomysły nie koniecznie dotyczące całości, także poszczególnych elementów.

0 7
  • Relpol
  • #2 12 Lut 2013 07:22
    KJaniczak
    Poziom 24  

Witam.
    Najprościej to zrobić sterowanie maszyny na tej samej fazie co działa wentylator, bo tak łopatologicznie 230 V to jedna z faz "siły".
    Jakiej mocy jest ta maszyna?

Dodano po 41 [minuty]:

Co do załączania ponownego z opóźnieniem czasowym to zamontuj coś w rodzaju tego http://www.przewodyelektryczne.com.pl/przekaz...czny/645-przekaznik-czasowy-pcr-513-230v.html jeden pomiędzy wyłącznikiem awaryjnym a stycznikiem załączającym wentylator i ustaw na odpowiedni czas drugi w maszynie.
    Co do przełączania z trybu automatycznego na manualny to też jakiś prosty przełącznik.
    Jak chcesz to mogę Ci narysować schemat ;)

0
  • Relpol
  • #3 15 Lut 2013 10:08
    marek_ka
    Poziom 26  

Samoczynne załączenie maszyny jest niebezpieczne.

W razie wypadku "twórca" takiego sterowania idzie siedzieć.

Najprostsze rozwiązanie podał przedmówca, wyciąg włącza się razem z silnikiem.

0
  • #4 15 Lut 2013 18:38
    [Ignas]
    Poziom 15  

1. Nie ma możliwości podłączenia wyciągu pod linię na której podłączona jest maszyna.
    2. Maszyna pobiera 5500 W, w chwili rozruchu (szczytowe) jest zapewne większe.
    3. Sama maszyna jest automatem do którego nie ma dostępu (nie pracuje na niej pracownik). W czasie "obsługowym" nie ma możliwości samoczynnego startu. Dlatego o bezpieczeństwo jestem spokojny.

Także problem nadal nie rozwiązany.
    Zastanawiałem się nad sterowaniem triakiem lub inne "bezstykowe" - maszyna może pracować także na 230V.

0
  • #5 15 Lut 2013 21:55
    KJaniczak
    Poziom 24  

[Ignas] napisał:
    Nie ma możliwości podłączenia wyciągu pod linię na której podłączona jest maszyna.

Czyli najprościej jak mogę to nie idzie to przez ten sam licznik z elektrowni i nie można zlokalizować fazy przez najprostszy sposób czyli wyłączenie wszystkich bezpieczników przed licznikiem i włączać pojedynczo aż okaże się właściwy i oznaczenia sobie kabla który to?
    [Ignas] napisał:
    Niestety rozruch maszyny pobiera takie ilości energii, że ogólnie-dostępne przekaźniki (sklepy elektryczne) po prostu topiły styki po kilku zastojach.
    [Ignas] napisał:
    Maszyna pobiera 5500 W

Bez obrazy ale z tą mocą to szału nie ma;) Więc co do styków jeśli były do odpowiedniej mocy to raczej na maszyna jest uszkodzona.
    [Ignas] napisał:
    Nie ma możliwości podłączenia wyciągu pod linię na której podłączona jest maszyna.

Już pomijając moje wcześniejsze zdania nie musisz podpinać zasilania maszyny pod tą samą linie wystarczy, że podepniesz jedynie sterowanie tego wyciągu.

0
  • #6 16 Lut 2013 04:51
    [Ignas]
    Poziom 15  

Dokładniej układ którego szukam to połączenie włącznika z opóźnieniem z elektronicznym przekaźnikiem. Oparty np. na triakach.
    Najbardziej adekwatny zestaw to:
    - kit AVT2662B - wyłącznik z opóźnieniem
    - przekaźnik półprzewodnikowy HFS24-60

Problem dla mnie polega na tym, że ten przekaźnik kosztuje 400 zł :(

Zapewne może ktoś zapytać, to po co d... zawracasz skoro wiesz co chcesz, a schemat narysuje idiota.
    Dlatego, że nie mam doświadczenia przy takich urządzeniach i wolałbym uzyskać pomoc od osób które mają doświadczenie i uprawnienia powyżej 12V ;)

0
  • #7 16 Lut 2013 07:58
    serwisor
    Poziom 29  

Jeśli szkoda ci ludzkiego życia, bo trujące opary, a z drugiej strony szkoda ci 400 zł wydać na instalację odpowiednią do wymagań - to przepraszam, ale My tutaj nie pomożemy.

Albo chcesz coś mieć zrobione porządnie = wydatek, bezpieczeństwo,
    albo robisz to na "odwal się" = małe koszty, ale zagrożenie duże.

Skoro nie posiadasz stosownych kwalifikacji (SEP) to myślę, że wogóle NIE MASZ PRAWA, modyfikować instalacji elektrycznej, zasilającej jakiekolwiek urządzenie w zakładzie pracy.

Tym bardziej udzielenie ci porady co i jak podłączyć, może skutkować zagrożeniem zdrowia lub życia, bo nawet jeśli się pomylisz, to możesz nie być tego świadom.

0
  • #8 13 Kwi 2014 08:58
    [Ignas]
    Poziom 15  

Miło było nie otrzymać pomocy ;-)
    Niemniej problem został rozwiązany "warsztatowym" sposobem ponieważ żadna firma, ani "domorośli eksperci" nie byli w stanie pomóc.
    Kontrola BHP przebiegła pomyślnie, testy się powiodły i urządzenie działa jak burza.

Osobą pomocnym serdecznie dziękuję, filozofów wysyłam do "firm" gdzie podłubią sobie w zębach ołówkiem ;-)

0