Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podgrzewacz przepływowy wody - jaka moc do instalacji?

esese 12 Lut 2013 11:16 3423 8
  • #1 12 Lut 2013 11:16
    esese
    Poziom 8  

Na początek zaznaczę, że nie za bardzo znam się na elektryce. Chcę zamontować przepływowy podgrzewacz wody do kuchni (dafi 3,7 kW - 16A), ale nurtuje mnie pytanie, czy instalacja wytrzyma. Mieszkanie - wielka płyta 81 r. Mierzyłem suwmiarką przewody i mają średnicę 1,5 mm - pewnie błąd pomiarowy jest, bo mierzyłem na końcówkach i mogły być już trochę zniekształcone przez zaciski. Przyjmuję, że są to przewody o przekroju 1,5mm2 (z pi er kwadrat :). Przewody są miedziane.

Teraz pytanie. Czy taka instalacja da radę takiemu podgrzewaczowi, oczywiście zakładam, że nikt nie włączy czajnika elektrycznego w tym samym czasie. Szukałem na necie i czytałem m.in, poradnik (zresztą link z tego forum): http://www.hal.trzepak.net/faq/winxp/obciazalnosc.htm , ale mimo to nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Raz czytam, że maksymalny prąd to 8A na mm2, raz, że na instalacje 1,5mm2 można puścić 18A i już nie wiem :/ Ile ta instalacja wytrzyma A - pobór ciągły?

Jak nie da się to po prostu wybiorę jakiś bojler 5L (wystarczy, bo raczej rzadko coś się w domu gotuje - górują kanapki :D)

II pytanie. Na mieszkanie mam 3 bezpieczniki. Jak już pisałem - nie mam pojęcia o instalacjach elektrycznych. Czy podłączona np. lodówka do innego gniazdka w kuchni liczy się do sumy maksymalnego natężenia które mogę w całym pomieszczeniu puścić, czy może od bezpieczników do każdego gniazdka puszcza się osobno kable?

0 8
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2013 11:37
    bartekfigura
    Poziom 26  

Jeśli planujesz zainstalować ten podgrzewacz przepływowy to niestety ale będziesz musiał zmodernizować cześć instalacji. To co masz nie da rady "pociągnąć" tego ogrzewacza. Tylko pamiętaj, że taką modernizację musi wykonać elektryk z uprawnieniami. Co do drugiego pytania, Wygląda, to tak że: Masz przed licznikiem zabezpieczenie główne podejrzewam, że 25 A i ono zabezpiecza całe mieszkanie, a jeśli chodzi o mieszkanie to te 3 bezpieczniki to podejrzewam, że jest oświetlenie, gniazda kuchnia z łazienką, oraz gniazda w pokojach. I jeśli w masz 10 A na oświetlenia to nie możesz puścić więcej jak 10 A Gniazda w kuchni mają pewnie 16 A więc nie możesz mieć więcej niż 16 A to samo w pokojach a wszystkie razem nie mogą pobierać więcej jak 25 A. Jeśli chcesz sobie w przybliżeniu policzyć jaka to moc to liczy się to tak: 16 A * 230 = moc jaka może płynąć przez zabezpieczenie w Watach.

0
  • #3 12 Lut 2013 12:19
    esese
    Poziom 8  

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim razie najprościej na razie będzie jednak zdecydować się na ten bojler 5L (2KW da radę - oczywiście nie gotując jednocześnie wody i nie prasując :) ). O zmianie instalacji pomyślę przy okazji zmiany paneli, bo z tego co wiem najprościej będzie nowe kable ciągnąć po wylewce - oczywiście elektryk. Co do bezpieczników to nie jestem pewien czy są dobrze dobrane, dlatego się nimi nie sugeruję (niestety mieszkanie nie od zawsze jest moje). Przy okazji sprawdzę jeszcze bezpiecznik na klatce - jeśli jest ot 25A to posprawdzam czy moje bezpieczniki są dobrze dobrane - mam dziwne wrażenie, że chyba nie (na pewno nie są oryginalne - każdy z innej parafii) - tak czy inaczej dziękuje za dodatkową informację o bezpiecznikach.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Lut 2013 12:26
    bartekfigura
    Poziom 26  

A dlaczego masz podejrzenia, że bezpieczniki mogą być źle dobrane? Masz problemy ze zbyt częstymi włączeniami?

0
  • #5 12 Lut 2013 12:50
    esese
    Poziom 8  

To tylko podejrzenia - sprawdzę w domu i będę maił pewność, natomiast właśnie brak problemów z bezpiecznikami mnie "niepokoi". Na pewno parę razy był włączony sprzęt, który jednak powinien przekroczyć 10A - chodzi mi dokładnie odkurzacz + żelazko = 3-3,5 KW - to raczej za dużo jak na bezpiecznik 10A. Raczej sporadycznie, bo raczej ciężko prasować i odkurzać jednocześnie, ale jednak się zdarzało.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Lut 2013 13:00
    bartekfigura
    Poziom 26  

To Ci coś podpowiem. Zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe typu "s" (to te nowoczesne) mają próg zadziałania przeciążeniowego równy 1,45. Czyli bezpiecznik 10 A * 1,45= 14,5 A Czyli przez bezpiecznik 10 A może popłynąć prąd 14,5 A co daje 14,5*230= 3350 Wat. Tyle "uciągnie" bezpiecznik 10 A zanim nastąpi jego zadziałanie. A wkładki topikowe (te stare typy bezpieczników) mają próg zadziałania zależnie od charakterystyki ale od 1,2 do 2,2.

0
  • #7 12 Lut 2013 13:14
    esese
    Poziom 8  

Heh. Dowiedziałem się więcej niż chciałem - nawet by mi do głowy nie przyszło takie pytanie :) (dla mnie 10A to zawsze było 10A - z prądem miałem do czynienia tylko na fizyce). Tak czy inaczej dziękuje bardzo za wyczerpująca odpowiedź.

0
  • #8 12 Lut 2013 17:06
    kosmos99
    Poziom 34  

bartekfigura napisał:
    Czyli bezpiecznik 10 A * 1,45= 14,5 A Czyli przez bezpiecznik 10 A może popłynąć prąd 14,5 A co daje 14,5*230= 3350 Wat. Tyle "uciągnie" bezpiecznik 10 A zanim nastąpi jego zadziałanie.

Nie jest to prawda, zadziałanie może nastąpić w przedziale 1,13-1,45In.

0
  • #9 12 Lut 2013 17:46
    bartekfigura
    Poziom 26  

No tak masz rację przedział jest od 1,13 - 1,45 In.

0