Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prądnica ELMOR GC3ez74 - Wahania częstotliwości przy pracy

bodziogodzio 12 Lut 2013 12:21 1683 0
    bodziogodzio
    Poziom 1  
    Mam agregat pokopalniany napędzany silnikiem Andoria z prądnicą Elmoru GC3ez74 trójfazową niestety na szczotkach i nie lubią go UPSy i niektóre urządzenia elektroniczne. Więc otrzymał po drodze taki dławik-filtr FN256 z Astatu redukujący wahania. Agregat zasila awaryjnie ośrodek zdrowia. Wczoraj pracował przez około 8h i po tym czasie nagle zaczęło migotać światło. Patrzę a tu częstościomierz wskazuje od 50 do 55 Hz. Za 15 minut wróciło już napięcie w sieci więc wyłączyłem zacząłem oglądać co się mogło stać. Wyczyściłem przerwy w komutatorze i przyszlifowałem mu powierzchnię. Sprawdziłem szczotki na pierścieniach wyglądają przyzwoicie. Po tym wszystkim próba odpalenia - bez obciążenia wyłącznik główny na zero - po rozruchu częstotliwość skacze do ponad 55Hz i nie daje się zbić obrotami silnika. Silnik pracuje równo. Włączam wyłącznik główny - pracuje tylko dławik częstotliwość spada do około 50 Hz i leciutko się waha. Podłączam dalsze obciążenie żarówki mrugają nie do zera, ale widocznie. Wypiąłem dławik i podałem bezpośrednio. TRAGEDIA. Żarówki w ośrodku świecą bardzo jasno, migotanie okropne, wyłączyłem po sekundzie ze strachu. Częstościomierz w tym wypadku nie dał się sprowadzić do 50 Hz przekraczał 55 Hz poza zakresem. Zmieniałem też regulację napięcia tym oporem na wzbudzeniu bez efektu. Dołączę 2 pliki - jeden to karta katalogowa filtru FN256 bardzo skutecznie zmniejszył wahania i drugi to opis wyciągnięty przeze mnie z netu budowy i działania tej lub podobnej prądnicy. Czy mogły polecieć kondensatory filtrujące w prądnicy lub jej obwodach przeciwzakłóceniowych ?