Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena do dx jaka najlepsza.

12 Lut 2013 13:16 9192 31
  • Poziom 25  
    Witam, jaka antena będzie najlepsza do dx na Alanie 87?
    Antenę mogę umieścić max 15 metrów nad ziemią, na maszcie lub domu, mieszkam na górce w najwyższym punkcie w okolicy. Mam na razie Massen 5/8 na maszcie 7 metrów i już jest najwyższym punktem. Cena powiedzmy do 400zł, ale może być więcej.Ta antena którą mam jest nadpęknięta ok 2 metry od cewki w miejscu gdzie jest wkręt więc wzmocniłem ją w tym miejscu i w połowie anteny dałem odciągi ma to wpływ na prace anteny? Odciągi są plastikowe ze sznurkiem w środku.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Do 400zł to możesz zrobić spokojnie jakiś kierunek, HB9CV czy 5 elementów Yagi. Do dalekich łączności to tylko antena kierunkowa.
    Na znanym portalu aukcyjnym masz dostępne anteny Sirio SY-27 4 elementy. Moim zdaniem cena trochę wysoka ale możesz kupić używaną. Faktyczny zysk tej anteny jest nieco niższy na poziomie <10dBi
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    cristal2242 napisał:
    Ta antena którą mam jest nad pęknięta ok 2 metry od cewki w miejscu gdzie jest wkręt wiec wzmocniłem ja w tym miejscu i w połowie anteny dałem odciągi ma to wpływ na prace anteny? Odciągi są plastikowe z sznurkiem w środku.

Jeżeli zrobiłeś to porządnie!;
    To jedno i drugie nie ujemnego wpływu na pracę anteny.
    Jeżeli chcesz inwestować w antenę i wysokość na jakiej ma być mocowana, to propozycja na bardzo wytrzymałą antenę; Antron 99 Antena do dx jaka najlepsza.
    A jej mniej doskonalszym odpowiednikiem jest Antena;Black Pirate.Antena do dx jaka najlepsza.
    Do DX nie ma nic lepszego.

Jedną z zalet tych anten jest to, że nie trzeba zbierać przeciwwag po okolicy po burzy i co rano zaglądać, czy antena jest na maszcie.
    Osiągi tych anten też nie są najgorsze.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Antron akura jest marną anteną do dx.
  • Pomocny post
    Witam.

DX-owanie z antenami dookólnymi to jednak "pomyłka".

Zdecydowanie polecam anteny z serii kierunkowych z rotorem - jak - Yaga około 5 elementów lub Quad również około 5 elementów.

Antena do DX powinna mieć zysk energetyczny nie mniejszy niż +6dBd do przodu (wiązka główna).

Rotor ze sterownikiem np. z Żyrardowa.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wiadoma rzecz że posiadanie anteny kierunkowej to wspaniała rzecz do DX, trzeba brać po uwagę koszty.
    Kolega dopiero zaczyna swoją przygodę z radiem więc na kierunek przyjdzie czas, oczywiście jak mu hobby podejdzie, brałem również pod uwagę wysokość i otwartą przestrzeń gdzie ma być montowana.
    Dobra propagacja mu to wynagrodzi, że nie posiada kierunku.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    gooooo napisał:
    Kolega wyraźnie podał informacje odnośnie kosztów.

Na samą antenę z linku nie wystarczy, a co dalej? Gdzie maszt, rotor, porządne odciągi itd.? Taki szybowiec potrzebuje dobrego mocowania.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Za tę kwotę to tylko sirio 2008.
    Ma ona 8 przeciwwag,wkręcanych-każda ma swój gwint.Coś jakby klon legendarnej sirtel 2000...
  • Poziom 25  
    Więc jaktaka zamontowana na dachu da rade? SIRIO SY 27-4

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeśli będzie na odpowiedniej wysokości nad dachem (>6m) to oczywiście!
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Oraz odpowiedni odstęp najbardziej wysuniętych elementów anteny od innych metalowych ciał-tez przynajmniej 5,5 metra.Wtedy taka antena będzie miała zapewnione odpowiednie warunki pracy.W przeciwnym razie będzie się zachowywała jak kupa żelastwa.
    Tak więc zastanów się autorze tematu,czy jesteś w stanie takie warunki zapewnić nowo kupionej antenie.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam
    Na antenie dookólnej też można powalczyć, rejon pasma 10, 11m jest pasmem specyficznym nie trzeba tu dużych mocy do pracy. Ja osobiście wykorzystuję zestrojoną na 10m antenę od cb jako że u mnie kiepsko z miejscem na dachu i jakoś to idzie. Ja z kolei polecę 2-elementową antenę wg dk7zb - koszt wykonania z 70zł a stosunek nakładów i gabarytów do rezultatów jest chyba najlepszy.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    A jestem licencjonowanym krótkofalowcem, antena jest dostrojona do rezonansu na ok 28500Mhz a do pracy na części innych pasm całość układu dopasowywana impedancyjnie skrzynką antenową. I tak niewielkim nakładem sił i środków naprawdę można popracować i zrobić sporo krajów a powiem że jak ja słyszę to w większości przypadków i mnie słyszą. Zdecydowanie nie jest to rewelacja ale daleki jestem od krytyki takich rozwiązań, szczególnie przy zastosowaniu ich przez osoby które nie mogą sobie pozwolić z różnych względów na rozbudowywane i drogie systemy antenowe. Antena pionowa ze względu na kąt promieniowania nie będąca w rezonansie a dopasowana jedynie za pomocą tunera wielokrotnie okazywała się skuteczniejsza przy pracy dxowej od poziomo rozwieszonego dipola półfalowego. Dużym minusem dotyczącym przede wszystkim lokalizacji miejskiej jest to że anteny pionowe są niestety głośne co czasem bardzo przeszkadza lub wręcz uniemożliwia przeprowadzenie łączności.
    Pozdrawiam kolegów i życzę udanych prób i łączności (zgodnie z literą prawa)
    Marek SP8QEJ
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Do autora tematu-mieszkasz na górce ,więc dobrze że masz antenę ... typu 5/8-jednak ten ów massen to tylko udaje antenę 5/8-podstawowy błąd w konstrukcji tanich anten 5/8, to sposób montażu,taki jak w pół-falówkach-taki ceownik powoduje za ekranowanie cewki-wtedy taka antena zachowuję się gorzej od ćwierć fali.Zastosuj 5/8 z układem montażu taki jak w spectrum 1600,sirtel 2000.sirio 2008.
  • Pomocny post
    Moderator
    Z tematu został usunięte posty które łamały punkt 3.1.11 regulaminu.
    Informuję, że każdy kolejny post który nie będzie odpowiedzą na postawione przez autora tematu pytanie, zostanie przeniesiony do kosza a jego autor ukarany zgodnie z regulaminem. Bez względu kto i co napisze.
    Proszę o tym pamiętać i pisać na temat.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Adasiu SP5ANJ, muszę ponowić post, bo ktoś zupełnie bez sensu poszatkował naszą dyskusję...
    Piszesz o rotorze z żyrardowa, ale zgodnie z punktem 3.1.11 regulaminu mieszcząc się w zakresie merytorycznej pomocy dla pytającego w zadanym przez niego temacie, dbając o zmieszczenie się w podanym przez niego budżecie zaproponowałbym rotor conrada. No może w grę wchodzi jego (budżetu)niewielkie przekroczenie.
    Konstrukcje na pasmo CB typu 3-el yagi nie ważą zazwyczaj więcej jak 5kg, więc nawet bardzo silne wiatry nie powinny powodować przekręcenia rotora. A sama antena do dx będzie się zapewne lepiej nadawała od każdego verticala.
  • Poziom 25  
    Koledzy dziękuje za zainteresowanie tematem. Mam świadomość że nadawanie bez pozwolenia poza pasmem cb jest nielegalne.Chce zrobić licencję ale na razie chce popracować i zobaczyć jak to jest.Nie uważam żeby ktoś bez licencji był gorszy chociaż mając taką licencję ktoś może poczuć się lepiej,tak jak kierowcy widzący jadąca elke.Uważam też że nie licencja decyduje o tym jak się zachowujemy tylko to co wyniesiemy z domu. Burak zawsze będzie brakiem nie ważne z jakim papierem.
    Dziewczyna zrobiła mi prezent przy okazji urodzin naszej Julki i kupiła mi Yagi Syrio Sy 27 widziała jak zapisałem stronę jak szukałem zanim dałem post.Co teraz? Głupio było by ją sprzedać i kupić inną.Z tego co teraz czytam to ta antena jest na pasmo 26,9-27,5 a Alan ma większy zakres będzie działać z tą anteną? Jak to zamontować bo zostały mi środki które chciałem przeznaczyć na antenę to nogę dać to na maszt tyle co na antenę chciałem dać.
  • Pomocny post
    Działać będzie jednak im dalej od częstotliwości na którą jest zestrojona tym będzie bardziej głucha, straci swoje właściwości kierunkowe.
    M
  • Pomocny post
    Coś tam odbierze ale nie z takim sygnałem jak w paśmie pracy.

Można przyjąć, że masz do dyspozycji 500KHz z dobrymi parametrami, poza to będzie spadać. Nie licz na to, że jak ją zestroisz na 27555 to na 26425 czy 28315 ta antena będzie miała zysk. Sygnały spadną i to sporo a większości po prostu nie odbierzesz.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Lepsza czy gorsza zależy do czego.
    M
  • Poziom 25  
    Lokalnie rozmawiam tylko z kolegą który mieszka za miedzą ;-) Więc chciałbym rozmawiać na duże odległości.
    mógłby kolega mi powiedzieć czym one się różnią? Czy dobrze rozumiem,że do rozmów w lokalu lepszą jest dookólna a do dalekich łączności Yagi.

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. Przy kolejnym skasowani wpisu moderacyjnego, będzie ostrzeżenie. Czy to tak trudno pisać poprawną polszczyzną? /Olek II/

Bardzo przepraszam za błędy które czasem robię,czasem odpisuje z telefonu i nie zawsze widzę czy czegoś źle nie napisałem.
  • Pomocny post
    Moderator
    Panowie, widzę, że dalej nic z tematu nie wynika, a piszecie chyba tylko po to, by nabijać punkty. Praca DX wymaga anten /można kierunkowych/ w poziomie. Wszystkie pionowe, to jedynie pobożne życzenie w dobrych warunkach, /czytaj sporadic E/. Przeprowadzenie łączności z korespondentem który ma antenę poziomą, to właśnie dzięki podwyższonym warunkom. Zasada jest jedna, przy łącznościach dalekich, /czytaj DX/, stosuje się polaryzację poziomą. Miałem łączność z "mobilem" króry jechał przez Alpy ja miałem do dyspozycji Alana 38 z oryginalną anteną, On, miał radio w samochodzie fabryczne. Owszem, łączność była 10 min, warunki siadły i po herbacie. Piszę po to, że to nie jest żadna reguła, polując na DX-y. Czasem "z zapałki" poleci. :D
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Polaryzacja jest ważna, ale w tym wypadku nie jest kluczowa. Zwłaszcza gdy po kolejnym odbiciu. Ważniejszy jest imo kąt elewacji. Owszem, antena z dużym zyskiem daje przewagę, lecz dla tych pasm w okresie letnich otwarć nie trzeba ani dużych mocy, ani zestawów antenowych dla big gun'a.
    Z 12W i pionowego patyka cały świat zrobić można. Podobnie jak i z dipola rozwieszonego między jabłonkami.
    A nawiązując do "zapałki" Olka, to kiedyś funkcjonowało określenie: jak są warunki, to i z karnisza poleci... :)
  • Poziom 25  
    Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. Przy kolejnym skasowani wpisu moderacyjnego, będzie ostrzeżenie. Czy to tak trudno pisać poprawną polszczyzną? /Olek II/[/color] [/b]

Nie skasowałem tylko Poprawiłem,a nie tylko ja robię błędy,w wpisie w którym mnie poprawiasz tez literkę zjadłeś ;-)

Dlaczego radia cb mają bandy i taki zakres ale nawet krótkofalowcy nie mogą pracować?
  • Pomocny post
    Np. 28.000 - 29.700MHz mogą... To wyhacza większość sensownych radiotelefonów CB.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Jeśli chodzi o zakresy CB to jest wytłumaczone na wiki. Krótkofalowcy dostają pozwolenie radiowe na używanie urządzeń nadawczych lub nadawczo-odbiorczych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Pozwolenia wydaje UKE po złożeniu wniosku przez posiadacza świadectwa klasy A lub B C lub D operatora urządzeń radiowych lub świadectwa równoważnego zgodnego z zaleceniem CEPT T/R 61-02 (HAREC) wydanego przez uprawniony do tego organ zagraniczny. W pozwoleniu podana jest kategoria, która określa jakie zakresy częstotliwości przeznaczone dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 5 grudnia 2008 w sprawie pozwoleń dla służby radiokomunikacyjnej amatorskiej (Dz.U. nr 223 poz 1472), operator (krótkofalowiec) może używać. Krótkofalowcy mogą korzystać ze sprzętu, który nie podlega ocenie zgodności z normami zasadniczymi w tym fabrycznych i własnej konstrukcji/wykonania, więc takim sprzętem nie mogą nadawać w paśmie CB, gdyż urządzenia CB podlegają ocenie zgodności z normami zasadniczymi. Natomiast mogą używać pasma CB na takich samych zasadach jak wszyscy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby sprzęt CB mógł być używany przez krótkofalowców na pasmach amatorskich.

A wracając do tematu to Yagi nie sprzedawaj, spokojnie na niej usłyszysz powyżej 28MHz i to całkiem nieźle. Można ją deko zmodernizować tak aby pracowała w szerszym pasmie.