Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW E36 316i compact - Stukanie po odpaleniu

tomson-93 12 Lut 2013 15:33 6135 7
  • #1 12 Lut 2013 15:33
    tomson-93
    Poziom 8  

Witam
    W moim BMW od pewnego czasu po uruchomieniu silnika słychać stukanie, ale gdy się rozgrzeje i obroty są mniej więcej na 2500 stukanie zanika.
    Jeden mechanik powiedział że może to być przyczyna tego iż popychacze są do wymiany, drugi powiedział że tylko wystarczy zmienić olej na mineralny o ile się nie mylę.
    Moje pytanie jest takie czy wymiana samego oleju wystarczy czy jednak musiałbym wymieniać również popychacze???
    Oraz to czy w BMW E36 316i compact te popychacze są ustawiane/regulowane hydraulicznie czy w jakiś inny sposób ? (gdyż słyszałem że jeżeli są hydraulicznie regulowane to że wystarczy wymiana oleju)
    Z góry dziękuje za odpowiedź :)

0 7
  • #2 12 Lut 2013 19:18
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam !
    A poziom oleju sprawdzałeś po prostu ?
    Ja tak miałem w Roverze - po tygodniowym postoju zaczął stukać, ale jak troszkę pochodził i już napełnił się to wszystko wróciło do normalności !

0
  • #3 12 Lut 2013 19:36
    jokervol
    Poziom 9  

jeśli masz zły olej to może tak chodzić kiedyś spotkałem się z takim przypadkiem
    jutro sprawdzę jaki lałem do mojej 316 i Ci napiszę.

0
  • #4 12 Lut 2013 20:25
    tomson-93
    Poziom 8  

co do poziomu to nie słyszałem ze od poziomu moze stukać tylko to właśnie ze od rodzaju ze jak byłby bardziej gęsty to stukanie zniknie...
    A co do innego pytanie te popychacze są regulowane jakoś hydraulicznie czy w jakis inny sposób
    Dziś słyszałem ze w większości aut jest własnie jakoś hydraulicznie to ustawiane

0
  • #5 12 Lut 2013 21:48
    Robert 1960

Poziom 32  

Witam !
    U mnie był dobry poziom, tylko samochód stał tydzień czasu nie odpalany i dopóki nie napełniły się cylindry olejem na jednym były właśnie takie stuki, po kilku minutach było już wszystko w porządku, odbierając go właśnie z warsztatu się to zdarzyło i tak stwierdził mechanik !

0
  • #6 12 Lut 2013 22:52
    adamGazda
    Poziom 15  

Cytat:
    po uruchomieniu silnika słychać stukanie, ale gdy się rozgrzeje i obroty są mniej więcej na 2500 stukanie zanika

Jeśli dobrze rozumiem, że stuka zaraz po odpaleniu, i jak pracuje ale silnik jest jeszcze zimny, i stuka również wtedy, kiedy już ciepły ale obroty ma poniżej 2500?

Jeśli przyczyną są popychacz/e to:

- najpierw zaraz po uruchomieniu silnika popychacze nie mogą się napełnić, powód? bo wyciśnięte krzywkami wałka, silnik zimny a olej gęsty. Tylko że to powinno trwać krótką chwilę dopóki nie pojawi się ciśnienie oleju, które wtedy powinno być nawet większe (no chyba że filtr oleju zabity, albo zawór redukcyjny ma walniętą sprężynę).

- a potem dopiero stukot wraca, kiedy olej nagrzeje się i rozrzedzi. Dopiero wzrost ciśnienia oleju spowodowany podwyższonymi obrotami daje radę uzupełniać popychacze.

Stało się to nagle, czy stopniowo?
    Stukot jest na jeden cylinder, czy sieje gęsto jak karabin maszynowy?

Bo może popychacze niewinne.

1
  • #7 13 Lut 2013 15:12
    tomson-93
    Poziom 8  

Cytat:

Jeśli dobrze rozumiem, że stuka zaraz po odpaleniu, i jak pracuje ale silnik jest jeszcze zimny, i stuka również wtedy, kiedy już ciepły ale obroty ma poniżej 2500?

to jest tak jak odpalam to stuka ale na 3 biegu przy 2500 obrotów stukanie znika...

0
  • #8 13 Lut 2013 20:57
    adamGazda
    Poziom 15  

Nie na wszystkie moje poprzednie pytania udzieliłeś odpowiedzi. Za mało danych żeby coś więcej wywnioskować.

Czasami stukanie pochodzi ze strony układu tłokowo-korbowego lub rozrządu. Czasami pośrednio od układu wtryskowego. W silnikach z łańcuchem rozrządu może stukać uszkodzony napinacz.

Przy wyższych obrotach dźwięk może stawać się cichszy bo czas przypadający na wydanie pojedynczego stuku się skraca. W silniku jest olej, który tłumi dźwięki stuku jeśli pochodzą z nadmiernych luzów, więc od konsystencji oleju i jego temperatury oraz ciśnienia smarowania będzie zależał stuk.

Wymiana oleju + filtr to na razie najmniejsze koszty, aby się czegoś dowiedzieć. Sprawdzenie ciśnienia oleju na manometr, też coś by powiedziało (pomiary w różnych warunkach zimny/ciepły, obroty wolne/wysokie).
    Trudno wnioskować co jest nie wiedząc jak brzmi to stukanie.

0
  Szukaj w 5mln produktów