Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mtz Belarus 952 2007r - Ustawienie Sprzęgła

radi12122 12 Lut 2013 18:56 15492 12
  • #1 12 Lut 2013 18:56
    radi12122
    Poziom 6  

Witam.Mam problem ze sprzęgłem W Belerusie 952 iż skonczyła mi sie tarcza.Chciał bym uzyskac informacje na temat wszystkiego jak ustawic i wql .Proszę o jakie kolwiek informacje

5 12
  • Pomocny post
    #2 12 Lut 2013 19:45
    jpna100
    Poziom 24  

Jak się dobrze orientuję skok jałowy pedału sprzęgła ma byc w granicach 30-40mm. Wszystkie łapki ustawiasz w równej odległości od łożyska wyciskowego .

1
  • #3 12 Lut 2013 20:01
    radi12122
    Poziom 6  

A łopatki w jakiej odległości?

2
  • Pomocny post
    #4 12 Lut 2013 20:22
    jpna100
    Poziom 24  

Tego dokładnie nie wiem jak ustawisz na te 5mm od łożyska powinno byc dobrze

2
  • #5 12 Lut 2013 20:32
    radi12122
    Poziom 6  

Hm...Czytałem na innym forum mowiono ze 2 mm ale nie wiem czy to nie za blisko by było.A jeszcze mam pytanie.Jak by mogł mi pan to wszystko opisac po koolei to był bym bardzo wdzieczny.Bo słyszałem ze zrobienie sprzegła w tym ciagniku to trochhce skaplikowane.

5
  • Pomocny post
    #6 12 Lut 2013 21:03
    jpna100
    Poziom 24  

2mm to stanowczo za blisko bo jak tarcza się ściera to odległośc się zmniejsza i może dotykac później łożyska. Łapki regulujesz od spodu ciągnika przez to okienko z tego co się orientuję . Za wiele nie doradzę bo tego sprzętu nie miałem jeszcze okazji naprawiac :D

2
  • #7 12 Lut 2013 21:10
    radi12122
    Poziom 6  

Ja właśnie też nie miałem okazji .najbardziej mnie interesuje te ustawienie od dołu.Jest tam okienko ale nie przygladałem sie jak jest ustawianie.Bo jest nowy tym i stary docisk ja mam chyba ten nowy i z tego co patrzyłem w google to nie za bardzo te ustawianie tam .moze masz jeszcze jakies info jak to sie ustawie?:)

0
  • Pomocny post
    #8 12 Lut 2013 22:43
    seweryn7701
    Specjalista Maszyny Rolnicze

Skok jałowy pedału ma być w granicach 30-40mm. To się przenosi na luz między łożyskiem a łapami sprzęgła. Jeśli są równo ustawione ty tylko te 30-40 i nic cię więcej nie interesuje.
    Regulacja samych łap jest intuicyjna dosłownie. Jest blacha blokująca śruby regulacyjne. Odkręcasz, regulujesz równe odstępy, blokujesz i po sprawie.

1
  • #9 12 Lut 2013 22:59
    radi12122
    Poziom 6  

Kolego ale ten Docisk z tego co widziałem to ciężko ustawić od dołu tak jak w starym modelu:( Mogłbyś mi bardziej opisać jak to się robi? zobacz ze w tym starym to bez problemu sie ustawi łapki.A w tym nowym to jest trochche chyba marne dojście do tego:(A jeszcze jak bys mogł powiedz jak sie to skdłada wszystko bo słyszałem ze tam cieżko na wałek trafić i tarcza sie gnie;/ Podobno docisk skrecac dopiero jak sie zjedzie wszystkim do kupy i przez ta klapke od dołu skrecic to prawda?

1
  • #10 12 Lut 2013 23:10
    seweryn7701

Ja wiem czy tak źle się to reguluje? Blache odkręcisz i płaskim kluczem ustawiasz odstęp. Lub na styk do łożyska które potem odsuniesz na drążku i ustawisz luz 30-40 na pedale. Możesz spróbować odkręcić pokrywkę która jest na przeciw rozrusznika. Ogólnie to się robi raz. potem tylko kontrola i luz na pedale a to już na cięgle.
    Z tym trafieniem na wieloklin ci nie pomogę bo nie miałem okazji tego robić ale tu w każdym ciągniku trzeba uważać. Sam docisk możesz dokręcić po zjechaniu ciągnika. jest dostęp do śrub, nie ma ich wiele a i nastawienie tarczy powinno wtedy być łatwiejsze.

3
  • #11 13 Lut 2013 06:52
    radi12122
    Poziom 6  

Jestem poczatkujacym w tym temacie i sory ze tak tłumaczycie jak dla dziecka:( Ale najpierw jak zjadę ciągnikiem sie to ustawie tyn luz na łopatkach powiedzmy 4mm a później wyredgulowac tym drążkiem tak?

0
  • #12 13 Lut 2013 07:45
    seweryn7701

Ok rozumiem. Kiedyś musi być pierwszy raz.
    W docisku starego typu sprzęgło ustawia się wstępnie jeszcze przed zjechaniem ciągnika.
    Zapewniasz w ten sposób optymalną pozycję łap w całym okresie użytkowania sprzęgła bez względu na użycie tarczy. Nowy typ ustawiasz tak samo bo to akurat się nie zmieniło.
    Mtz Belarus 952 2007r - Ustawienie Sprzęgła
    Ustawiasz odległość od wieloklinu womu do specjalnie przygotowanego do tego krążka.
    na rysunku to wymiar 12 mm. Osobiście docisk skręcił bym na gotowo a tarczę wycentrował wałkiem zatoczonym na wymiar wieloklinu tarczy i napędu wom.
    Zjechać delikatnie ciągnik, dosunąć łożysko do dźwigienek, skorygować ewentualne różnice w odległości od łożyska i ustawić luz na pedale 30-40mm.
    Dopuszczalne różnice w ustawieniu łap książkowo to 0,3mm. Wymagania mają duże ale jest to spokojnie do zrobienia. Przy skoku jałowym pedału 40mm odstęp łożyska od dźwigienek powinien wynosić około 3mm. Tak by to wyglądało.

4
  • #13 13 Lut 2013 14:44
    radi12122
    Poziom 6  

W Sobote zaczynam rozbierac jak bede miał jakies watpliwosci to sie odezwe a teraz dziekuje za informacje:)

0