
Witam,
Chciałem wam przedstawić mój kolejny, najnowszy, ostatnio ukończony projekt jakim jest bardzo ogólnie mówiąc stroboskop. Bazowa płytka która siedzi w środku to 'niestety' kit jednak wydaje się ciekawą propozycją oraz podstawą do dalszych przeróbek/pomysłów. Chodzi tutaj o zestaw AVT 2743 "Super efekt dyskotekowy"
Z układem 'męczę' się już ponad 2 lata, ponieważ z powodu braku czasu i występujących po drodze problemów natury technicznej i finansowej spowodował mały poślizg. Na szczęście udało się go doprowadzić do 'fazy końcowej'. Temat stroboskopów jest bardzo obszerny na tutejszym forum, można znaleźć wiele różnych ciekawych i nowych rozwiązań.
Usilnie chciałem mieć w domu taki stroboskop ponieważ jestem osobą, który lubi zsynchronizowane światło i dźwięk.
Nie jest to jednak zwyczajny stroboskop, lecz system którego skromnie nazwałem 'BLS' (Beat Light System), o którym kilka słów....
OGÓLNIE
Układ został wykonany według poniższego schematu(schemat ideowy sterownika i wyświetlacza modułowego):


W tym momencie chcę napisać co zostało zmienione i dlaczego. W skrócie napiszę, że chodziło o elementy wykonawcze czyli tranzystory i diody LED
Problem polegał na odpowiednim doborze tranzystorów, które będą w stanie wysterować odpowiednie diody. Dlaczego diody? Rozumiem, że zaraz ktoś mi napiszę, że drogo i trochę bezsensu jednak uważam że wykonanie tego na żarówkach da słaby efekt, a jak pisałem wyżej zależało mi na "dobrym".
Diody LED nadają się do tego perfekcyjnie z uwagi chociażby na dwa ważne szczegóły, niską bezwładność i dużą żywotność. W efekcie końcowym zastosowałem tranzystory sterujące BD680 zamiast BD140 oraz BD139 zamiast BC548B. Jeżeli chodzi o diody są zastosowałem 2 rodzaje: 5mm białe "superjasne" przeźroczyste 75000mcd oraz 5mm niebieskie 25000mcd przeźroczyste.
Po wstępnym testowaniu (około 72H) tranzystory(bez radiatora) nie grzeją się oraz nie ma żadnych defektów na diodach.
Jeżeli chodzi o szczegóły omawianego problemu, odsyłam do mojego starszego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1847570.html
ZASADA DZIAŁANIA
Projekt składa się z płytki sterującej (sterownika) na której występują scalone układy cyfrowe(brak mikrokontrolera) oraz 10 paneli, z czego każdy składa się z 16 diod (razem 160 diod).
Urządzenie to umożliwia uzyskanie efektów działających zarówno w takt muzyki (wbudowany mikrofon) jak i w takt wbudowanego w układ generatora o zmiennej częstotliwości.
Układ sterownika posiada dwa bloki, jeden analogowy, zbudowany na TL074 i służy do wzmacniania, filtrowania(podwójny filtr dolnoprzepustowy) oraz formowania impulsów z dźwięków pochodzących z mikrofonu.
Drugi zaś to układ typowo cyfrowy, odpowiednio reagujący na te impulsy. Należy zwrócić uwagę na uniwersalność układu, jeżeli chcemy zmienić reakcję układu np. na tony średnie lub wysokie.
Należy wtedy zmienić elementy w torze filtru. (Dla chętnych zapraszam na priv)
Układ cyfrowy, który odpowiada za podawanie sygnałów na moduły to poczciwy CD4017. Jest to licznik dziesiętny, którego zliczanie można ograniczyć do zakresu(1-10) odpowiednimi zworkami JMP. Jeśli skrócimy cykl licznika do 1,
i złożymy jedną matrycę z 10 paneli (2x5)(można je dowolnie łączyć) to uzyskamy najzwyklejszy lecz bardzo mocny stroboskop.(szczegóły na filmie poniżej)
Jeśli już wspomniałem o efektach to przejdźmy do możliwości tego układu. Mianowicie układ posiada 4 zworki(przełączniki wyprowadzone na obudowe), dzięki którym ustawiamy odpowiedni program układu. Ponizej tabelka z podstawowymi efektami:

Dlaczego podstawowe? Ponieważ tak jak już wspomniałem wyzej, mozliwe jest łączenie ze sobą matryc w czasie działania !!, co powoduje, że można uzyskać zaskakujące nowe i ciekawe efekty, zależne jedynie od naszej pomysłowości.
Oprócz wielkiego stroboskopu (2x5) można np. uzyskać z dwóch matryc (niebieskiej i czerwonej) efekt stroboskopu policyjnego.
Poniżej przedstawiam schematy montażowe płytki sterownika i moduły wyświetlacza.


WYKONANIE
Płytka została kupiona gotowa, więc pozostało przemyśleć dobór elementów i wszystko polutować.
Oczywiście w dalszej kolejności przysła potrzeba obudowy, wiec padło na idealnie pasującą Z-59. Wywierciłem otwory na
2 potencjometry oraz 4 przełączniki (zworki). W tylniej części zastosowałem złącze DB25 to podłączenia matryc, gniazdo zasilające oraz na bocznej ściance szybki przełącznik do ustawienia licznika "do dwóch" na potrzeby stroboskopu policyjnego. Panele zostały wyprowadzone na osobnych przewodach o długości 8m.
Łącznie mamy 80 metrową tzw.'plątaninę' przewodów, jednak chciałem aby nie było problemów z rozstawienie paneli w różnych pomieszczeniach o różnych długościach.
Poniżej kilka zdjęć i z wykonywanych prac:

















MOŻLIWOŚCI ZMIAN:
Oczywiście jeśli kogoś projekt zainteresuje i nie będzie chciał robić tego na diodach LED to oczywiście istnieje tańsze rozwiązanie - np. żarówki samochodowe 12V/10W
Wtedy moc żarówek należy dobrać w zależności od mocy użytych tranzystorów (np. Darlingtony o najwięszkej mocy albo MOSFETY np. BUZ11)
ZASILANIE
Układ został zaprojektowany tak, że można go zasilić napięciem stałym +12V.
Na uwadze należy także mieć wydajność prądową takiego zasilacza, mianowićie w mojej konfiguracji każda matrcya pobierze prąd 75mA*16 = 1200mA więc minimum jest to 1,200A
WYKAZ ELEMENTÓW

KOSZTORYS
~ KIT AVT 2743 (75 zł)
~ 10 x płytka modułu (40 zł)
~ 80m przewodu dwużyłowego (60 zł)
~ 64 x dioda LED 5mm biała "superjasna" przeźroczysta 75000mcd (76,8 zł)
~ 96 x dioda LED 5mm niebieska 25000mcd przeźroczysta (67,2 zł)
~ włączniki + gałki + złącza (15 zł)
~ reszta elektroniki (15 zł)
~ koszty przesyłki (24 zł)
RAZEM = ok. 373 zł
RADOŚĆ Z PIERWSZEGO URUCHOMIENIA = BEZCENNA

EFEKT KOŃCOWY: [zdjecia]





FILMIK "TESTOWANIE I TRYBY PRACY"
FILMIK "VIDEO & LIGHT MIX"
WYKORZYSTANIE:
Ostatnim problem jaki pozostał mi do rozwiązania to "jak to wszystko zawiesić aby ciekawie wykorzystać".
Celem było stworzenie systemu, który można zastosować w pomieszczeniu oraz nawet 'mobilnie' gdzieś na imprezie grillowej u znajomych.
Mam nadzieję, że przeczytam tutaj ciekawe opinie na temat tej konstrukcji oraz ciekawe propozycję rozwiązania przykładowego montażu. Jeśli chodzi o pomysły to myślałem już o listwach samoprzylepnych na suficie oraz np. zamontowanie tego na stelażu z przykręconymi oprawkami typu PAR32(panele idealnie do nich pasują).
Ostatecznie chciałbym żeby wykończyć system w miare tanio a efektywnie.
Czekam na opinie i podpowiedzi.
Pozdrawiam
Zlata_n
Cool? Ranking DIY