Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

Zlata_n 12 Feb 2013 19:44 17328 20
IGE-XAO
  • Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

Witam,

Chciałem wam przedstawić mój kolejny, najnowszy, ostatnio ukończony projekt jakim jest bardzo ogólnie mówiąc stroboskop. Bazowa płytka która siedzi w środku to 'niestety' kit jednak wydaje się ciekawą propozycją oraz podstawą do dalszych przeróbek/pomysłów. Chodzi tutaj o zestaw AVT 2743 "Super efekt dyskotekowy"
    Z układem 'męczę' się już ponad 2 lata, ponieważ z powodu braku czasu i występujących po drodze problemów natury technicznej i finansowej spowodował mały poślizg. Na szczęście udało się go doprowadzić do 'fazy końcowej'. Temat stroboskopów jest bardzo obszerny na tutejszym forum, można znaleźć wiele różnych ciekawych i nowych rozwiązań.
    Usilnie chciałem mieć w domu taki stroboskop ponieważ jestem osobą, który lubi zsynchronizowane światło i dźwięk.
    Nie jest to jednak zwyczajny stroboskop, lecz system którego skromnie nazwałem 'BLS' (Beat Light System), o którym kilka słów....

OGÓLNIE
    Układ został wykonany według poniższego schematu(schemat ideowy sterownika i wyświetlacza modułowego):
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

W tym momencie chcę napisać co zostało zmienione i dlaczego. W skrócie napiszę, że chodziło o elementy wykonawcze czyli tranzystory i diody LED
    Problem polegał na odpowiednim doborze tranzystorów, które będą w stanie wysterować odpowiednie diody. Dlaczego diody? Rozumiem, że zaraz ktoś mi napiszę, że drogo i trochę bezsensu jednak uważam że wykonanie tego na żarówkach da słaby efekt, a jak pisałem wyżej zależało mi na "dobrym".
    Diody LED nadają się do tego perfekcyjnie z uwagi chociażby na dwa ważne szczegóły, niską bezwładność i dużą żywotność. W efekcie końcowym zastosowałem tranzystory sterujące BD680 zamiast BD140 oraz BD139 zamiast BC548B. Jeżeli chodzi o diody są zastosowałem 2 rodzaje: 5mm białe "superjasne" przeźroczyste 75000mcd oraz 5mm niebieskie 25000mcd przeźroczyste.
    Po wstępnym testowaniu (około 72H) tranzystory(bez radiatora) nie grzeją się oraz nie ma żadnych defektów na diodach.
    Jeżeli chodzi o szczegóły omawianego problemu, odsyłam do mojego starszego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1847570.html

ZASADA DZIAŁANIA
    Projekt składa się z płytki sterującej (sterownika) na której występują scalone układy cyfrowe(brak mikrokontrolera) oraz 10 paneli, z czego każdy składa się z 16 diod (razem 160 diod).
    Urządzenie to umożliwia uzyskanie efektów działających zarówno w takt muzyki (wbudowany mikrofon) jak i w takt wbudowanego w układ generatora o zmiennej częstotliwości.
    Układ sterownika posiada dwa bloki, jeden analogowy, zbudowany na TL074 i służy do wzmacniania, filtrowania(podwójny filtr dolnoprzepustowy) oraz formowania impulsów z dźwięków pochodzących z mikrofonu.
    Drugi zaś to układ typowo cyfrowy, odpowiednio reagujący na te impulsy. Należy zwrócić uwagę na uniwersalność układu, jeżeli chcemy zmienić reakcję układu np. na tony średnie lub wysokie.
    Należy wtedy zmienić elementy w torze filtru. (Dla chętnych zapraszam na priv)
    Układ cyfrowy, który odpowiada za podawanie sygnałów na moduły to poczciwy CD4017. Jest to licznik dziesiętny, którego zliczanie można ograniczyć do zakresu(1-10) odpowiednimi zworkami JMP. Jeśli skrócimy cykl licznika do 1,
    i złożymy jedną matrycę z 10 paneli (2x5)(można je dowolnie łączyć) to uzyskamy najzwyklejszy lecz bardzo mocny stroboskop.(szczegóły na filmie poniżej)
    Jeśli już wspomniałem o efektach to przejdźmy do możliwości tego układu. Mianowicie układ posiada 4 zworki(przełączniki wyprowadzone na obudowe), dzięki którym ustawiamy odpowiedni program układu. Ponizej tabelka z podstawowymi efektami:

Dlaczego podstawowe? Ponieważ tak jak już wspomniałem wyzej, mozliwe jest łączenie ze sobą matryc w czasie działania !!, co powoduje, że można uzyskać zaskakujące nowe i ciekawe efekty, zależne jedynie od naszej pomysłowości.
    Oprócz wielkiego stroboskopu (2x5) można np. uzyskać z dwóch matryc (niebieskiej i czerwonej) efekt stroboskopu policyjnego.
    Poniżej przedstawiam schematy montażowe płytki sterownika i moduły wyświetlacza.
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM) Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

WYKONANIE
    Płytka została kupiona gotowa, więc pozostało przemyśleć dobór elementów i wszystko polutować.
    Oczywiście w dalszej kolejności przysła potrzeba obudowy, wiec padło na idealnie pasującą Z-59. Wywierciłem otwory na
    2 potencjometry oraz 4 przełączniki (zworki). W tylniej części zastosowałem złącze DB25 to podłączenia matryc, gniazdo zasilające oraz na bocznej ściance szybki przełącznik do ustawienia licznika "do dwóch" na potrzeby stroboskopu policyjnego. Panele zostały wyprowadzone na osobnych przewodach o długości 8m.
    Łącznie mamy 80 metrową tzw.'plątaninę' przewodów, jednak chciałem aby nie było problemów z rozstawienie paneli w różnych pomieszczeniach o różnych długościach.
    Poniżej kilka zdjęć i z wykonywanych prac:
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

MOŻLIWOŚCI ZMIAN:
    Oczywiście jeśli kogoś projekt zainteresuje i nie będzie chciał robić tego na diodach LED to oczywiście istnieje tańsze rozwiązanie - np. żarówki samochodowe 12V/10W
    Wtedy moc żarówek należy dobrać w zależności od mocy użytych tranzystorów (np. Darlingtony o najwięszkej mocy albo MOSFETY np. BUZ11)

ZASILANIE
    Układ został zaprojektowany tak, że można go zasilić napięciem stałym +12V.
    Na uwadze należy także mieć wydajność prądową takiego zasilacza, mianowićie w mojej konfiguracji każda matrcya pobierze prąd 75mA*16 = 1200mA więc minimum jest to 1,200A

WYKAZ ELEMENTÓW

KOSZTORYS
    ~ KIT AVT 2743 (75 zł)
    ~ 10 x płytka modułu (40 zł)
    ~ 80m przewodu dwużyłowego (60 zł)
    ~ 64 x dioda LED 5mm biała "superjasna" przeźroczysta 75000mcd (76,8 zł)
    ~ 96 x dioda LED 5mm niebieska 25000mcd przeźroczysta (67,2 zł)
    ~ włączniki + gałki + złącza (15 zł)
    ~ reszta elektroniki (15 zł)
    ~ koszty przesyłki (24 zł)

RAZEM = ok. 373 zł
    RADOŚĆ Z PIERWSZEGO URUCHOMIENIA = BEZCENNA ;)

EFEKT KOŃCOWY: [zdjecia]
    Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM) Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM) Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM) Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM) Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)

FILMIK "TESTOWANIE I TRYBY PRACY"

FILMIK "VIDEO & LIGHT MIX"

WYKORZYSTANIE:
    Ostatnim problem jaki pozostał mi do rozwiązania to "jak to wszystko zawiesić aby ciekawie wykorzystać".
    Celem było stworzenie systemu, który można zastosować w pomieszczeniu oraz nawet 'mobilnie' gdzieś na imprezie grillowej u znajomych.
    Mam nadzieję, że przeczytam tutaj ciekawe opinie na temat tej konstrukcji oraz ciekawe propozycję rozwiązania przykładowego montażu. Jeśli chodzi o pomysły to myślałem już o listwach samoprzylepnych na suficie oraz np. zamontowanie tego na stelażu z przykręconymi oprawkami typu PAR32(panele idealnie do nich pasują).
    Ostatecznie chciałbym żeby wykończyć system w miare tanio a efektywnie.

Czekam na opinie i podpowiedzi.
    Pozdrawiam
    Zlata_n

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Zlata_n
    Level 14  
    Has specialization in: diy, up, projektowanie
    Zlata_n wrote 152 posts with rating 148, helped 3 times. Live in city Poznań/Radomsko. Been with us since 2007 year.
  • IGE-XAO
    stepawel
    Level 15  
    Zlata_n wrote:
    Płytka została kupiona gotowa, więc pozostało przemyśleć dobór elementów i wszystko polutować.
    Oczywiście w dalszej kolejności przysła potrzeba obudowy, wiec padło na idealnie pasującą Z-59.

Jaki dobór elementów czy obudowy, kiedy w opisie kitu wszystko jest podane? Można tam znaleźć wszystkie informacje włącznie z możliwością zmian tranzystorów. DIY, bo własnoręcznie polutowane? :) Samo lutowanie mogłoby być lepsze, bo te krople z cyny nie wyglądają poprawnie. Wycięcie otworu na gniazdo LPT też nie zachwyca.
    Tarzan21
    Level 12  
    witam

Tytuł mnie zainspirował dlatego zacząłem podziwiać...ale...pierwsze zdjęcia i schematy od razu przypomniały mi jedno pismo elektroniczne...po wczytaniu się potwierdziłeś że to KIT. Nasuwa się pytanie...gdzie tu DIY ??? Według mnie nic nie zmieniłeś...upchałeś coś tylko do ładnie zrobionej obudowy. Piszesz o "plątaninie kabli"....wystarczyło sobie porobić reflektory z odrębnym zasilaniem a sterować tylko sygnałem wyzwalającym...nie musiałbyś ciągnąć z sygnałem także kabli prądowych. Jak dodałbyś jeszcze możliwość prostego łączenia tych reflektorów na zasadzie przesyłania sygnału sterującego do kolejnego to wystarczył by Ci tylko jeden kabel do sterowania....choćby zwykła skrętka.

pozdrawiam
  • IGE-XAO
    adam951
    Level 14  
    Heh... Wykonanie samo w sobie w porządku. Martwi mnie jednak brak inwencji twórczej w projekt... Zaimplementowanie jakiegoś kitu w bardziej rozbudowany projekt z uzasadnionych powodów (np. jeśli kit okazuje się tańszy od własnoręcznego rozwiązania) jest jak najbardziej na miejscu. Ale Ty w zasadzie nic własnego nie dodałeś. Jedynie podmieniłeś tranzystory gdzie lekkie sugestie miałeś w instrukcji od kitu. A tutaj jest co modyfikować. Tak jak kolega Tarzan21 wspomniał możnaby było zmodyfikować sposób wyzwalania reflektorów. Jak dla mnie bezsensem jest ciągnięciem 8 metrowego kabla przy napięciu 12V ze względu na pewne straty. Nie wiem jakiej grubości przewód zastosowałeś więc ciężko sprecyzować. W każdym razie druga kwestia to plątanina tych kabli jak to określiłeś. Jeśli sprzęt ma być montowany w różnych miejscach to choćby dla wygody warto byłoby pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Pomysł z sygnałem wyzwalającym na skrętce taki głupi nie jest. Jeszcze fajniejszym pomysłem byłoby wyzwalanie bezprzewodowe (tutaj trochę więcej zabawy).
    Sprawa druga która mnie boli to koszty. ;p Zawsze stawiam na jak największą oszczędność pieniężną. Płytki reflektorów nie są za specjalnie trudne więc osobiście wolałbym je zrobić samemu nawet pisakiem. Co do głównej płytki to chyba taniej by wyszło zamówić samo PCB a elementy kupić gdzieś w jakiejś hurtowni (no chyba że takiej nie masz dość blisko). Do tego gdybyś inaczej rozwiązał połączenia to w sumie już byś zaoszczędził 100zł (kabel + płytki / nie odliczyłęm kosztów zrobienia płytek w domu - jak na moje oko ~20zł).
    Powiedz mi jakie parametry ma zasilacz do tego urządzenia.

Pozdrawiam!
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Podstawowe pytanie co do zasadności tytułu tematu do jego opracowania.

Tytułem jest : Superefekt Stroboskopowy (BLS - BEAT LIGHT SYSTEM)
    i gdzie tu można szukać tego efektu - stroboskopu/stroboskopowego - . :?:

Wydaje mi się, że to urządzenie jest jakby tylko rejestrem przesuwnym, ponieważ tak to "widać" na załączonych plikach wideo.

Wypowiedź moja jest jako osobista wypowiedź/pytanie i nie jest związana z regulaminem tego Forum. :cry:

Projekt wygląda dość "schludnie" i jestem "za" - tylko gdzie ta stroboskopia ... no gdzie. ?

Pozdrawiam. Adam
    7936
    Level 18  
    Kolego Zlata_n. Inni forumowicze mają racje, nie jest to efekt stroboskopowy, tylko zwyczajny rejestr przesuwny. Osiągnął byś stroboskopa jeśli byś przez diody prostownicze zmostkował wszystkie wyjścia układu, i dopiero połączył pod panele ledowe. Gdzie i panele musiały by byś też zmostkowane. w ten czas będziesz miał stroboskop. Poszukaj na elektrodzie schematu "kogut policyjny" to bedziesz wiedział o co chodzi. Sam projekt i wykonanie jest ok, efekt też.
    Jackziom
    Level 23  
    Witam!

Bardzo ładnie wykonany projekt. Szczególnie podoba mi się estetyka wykonania płytek. Mam pytanie- gdzie kupowałeś LED białe 75cd? Też bym takich potrzebował...
    Zlata_n
    Level 14  
    stepawel :arrow: Fakt wszystkie informacje są podane ale kupując ten kit dawno dawno temu nie doczytałem dokładnie opisu i nie wiedziałem, że są sugerowane tranzystory. Obudowa też może i jest podana ale nie trzeba jej stosować, napisałem tylko, że sprawdziłem ją u siebie i pasuje idealnie. Dlaczego uważasz, że projekt nie nadaje się na DIY? Może i nie jestem wybitnym fachowcem i ekspertem, nie robię idealnych lutów ale projekt sam w sobie kosztował mnie dużo pracy,przemyśleń i starań. Kupując ten układ 4 lata temu nie wiedziałem do końca co się z czym je, a bardzo chciałem go wykonać. Mijały lata a kit leżał w szafie, więc zwyczajnie się za niego wziąłem. Istota wrzucenia tego na elektroda nie miała na celu chwalenia sie, bo faktycznie aż tak bardzo nie ma czym. Chodziło mi o pokazanie uzyskanego efektu oraz na doradztwie w sprawie wykonania jakiegoś statywu/uchwytu do tego ;) Proszę o więcej wyrozumiałości.

Tarzan21 :arrow: Proszę mi powiedzieć co jest złego w tym, że osoba początkująca/interesująca się elektroniką jak ja kupiła sobie dawno KIT i wgłębiając się w schemat zaczyna rozumieć zasadę działania, to jest chyba jakaś forma nauki/rozwoju/myślenia? Nie każdy potrafi wymyślać nie wiadomo co i wykonywać płytki w domowym zaciszu. Według Ciebie nic nie zrobiłem? Przykro mi czytać takie wypowiedzi, niestety... Co do przewodów to wiem, że nie wygląda to ładnie/ergonomicznie/minimalnie ale taką formę wybrałem ;) Według mnie opinia trochę zbyt surowo.

adam951 :arrow: Dzięki za ocenę. Co do pomysłów twoich i przedmówcy faktycznie zgadzam się, że sposób wyzwalania można było zmienić, ale nie wpadłem na to wcześniej. Miałem wolne pomysły o transmisji bezprzewodowej ale wiąże się to z wytrawieniem nowej płyty sterownika a nie potrafię jeszcze wykonywać płytek w domu. Chciałem po prostu wykonać projekt bo byłem bardzo ciekawy jaki będzie efekt na 10 panelach. Z kosztami też się zgadzam, za drogo, jednak zbytnio tego nie odczułem bo projekt rozłożył się na ponad 2 lata...

7936 :arrow: Pierwsza konkretna odpowiedź/podpowiedź w temacie, dzięki za linka na pewno wezmę pod uwagę te wieszaki ;) Co do wypowiedzi odnośnie tytułu urządzenia to uważam, że nie jest to klasyczny stroboskop ale posiada taką własność więc nie jest błędem użycie tego w tytule. Co do sposobu, który opisujesz, to czy nie chodzi czasem o ten? "filmik Beat Light System #Testowanie i Tryby Pracy ", i 0:35 minuta"?

SP5ANJ :arrow: Zgadzam się z tobą to urządzenie działa na zasadzie rejestru przesuwnego, używam licznika która zlicza do 10 i wyzwala matryce. Jednak mimo wszystko efekt jest stroboskopowy, na filmiku dokładnie tak tego nie widać.Nie wiem co dla ciebie jest efektem stroboskopowym bo dla mnie stroboskop to urządzenie(lampa, palnik), które wytwarza synchronizowane błyski wyzwalane generatorem lub muzyką. Klasyczny stroboskop oczywiście to np. jeden kanał i białe światło, w którym można zmienić częstotliwość błysków. Otóż i u mnie jest taki efekt. Proszę obejrzeć jeszcze raz dokładnie film BLS` Beat Light System #Testowanie i Tryby Pracy ", i mam pytanie co to za efekt w 0:35 minucie? Urządzenie to może także działać jako klasyczny stroboskop jednak efekt jest ciekawszy jeśli kanały rozstawimy w losowej kolejności. Poprzez odpowiednią zmianę zworek "S" można także ustawić pewien tryb "kilukrotne mignięcie" i wtedy także widać miły dla oka, kilkukrotne światło a'la stroboskopowe.

Jackziom :arrow: Dzięki wielkie za opinie. Jeżeli chodzi o DIODY LED białe to połowę z nich kupiłem w elektroniku w Poznaniu(szczegóły na PRIV), a połowę jeszcze na stronie AVT (ostatnio długo już ich nie było, może i dobrze bo były bardzo drogie) http://sklep.avt.pl/p/pl/483227/dioda+led+f5+biala+50cd+ospw5111p.html
    hetm4n
    Level 20  
    osobiście wolałbym zastosować w 4diody 3W z odbłyśnikiem i soczewką na moduł. Efekt kilkakrotnie lepszy by był;p ale też większa inwestycja pieniężna niestety.
    7936
    Level 18  
    Pod poniższym linkiem,na schemacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic177948.html
    jest pokazany cd4017 wraz z diodami,do tego układu wystarczy dodać ne555 jako generator impulsu i bajer gotowy. Sam go owego czasu robiłem i też wiem ze jako gadget jest ok. Jeśli byś zrobił twój układ z tą samą metodą połączenia to miał byś stroboskop. Czyli mostkujesz wszystkie wyjścia układu przez diody, dajesz to przez tranzystor i sterujesz "dowolną" ilością paneli led. "dowolną" bo to zależy od zasilania. A jeśli idzie o wieszaki, to ja moge powiedzieć polecam, tylko znajdz firme tak aby ci cenowo było na rękę,ja też takie i nie tylko te modele używam do wieszania oświetlenia scenicznego. Lecz kto wie jesli masz smykałkę to sam zrób, za kawał płaskownika stalowego ,śrubę,nakrętke zapłacisz grosze niż kupując gotowce.
    User removed account
    User removed account  
    marcin979797
    Level 10  
    Witam Cię kolego Zlatan. Ja też się pozwolę włączyć do tego tematu sterownika. Ja już go zrobiłem około dwa lata temu ale nie zdążyłem się nim pochwalić:). Ja zastosowałem na wyjściach tranzystory Buz 11 i dałem dwa wentylatory jeden tłoczący drugi wydmuchujący powietrze bo grzał mi się tranzystor T1 BD140. Zamiast diod 5mm mam na każdym wyjściu po dwie równolegle zastosowane power LEDY (białe) mam je w przyszłości część wymienić na niebieskie żeby efekt był jeszcze lepszy:) w ogólnie jestem zadowolony z tego sterownika. Wykorzystuję go na prywatnej imprezie. Jeżeli będę miał troszkę czasu dam zdjęcia i filmik:) Pozdrawiam
    Zlata_n
    Level 14  
    marcin979797 faktycznie brzmi ciekawie jak napisałeś o tych power ledach. Ile takie ledy pobierają prądu? i jakiego używasz zasilacza w tym wypadku? Czekam na zdjęcia i film z niecierpliwością.
    marcin979797
    Level 10  
    Witam. Power Ledy na jednym wyjściu pobierają mi prąd 1.33A i używam zasilacza komputerowego 200W. Idzie uzyskać ten efekt stroboskopowy ale najlepiej wychodzi na żywo niż na filmiku. Oprawki do lamp zrobiłem z halogenów a diody przykręcone do kawałka polerowanej blaszki aluminiowej i włożone do obudowy. Jak na pierwszy raz myślę że wyszło mi dobrze:) pozdrawiam. Kolego Zlatan mam problem z umieszczeniem tych zdjęć spróbuję przesłać Ci je na maila.
    ciarek15
    Level 16  
    Gratuluje konstrukcji :) Chociaż rzeczywiście, gdybyś chociaż zrobił własnoręcznie PCB, można było by to już nazwać DIY. Ale praca włożona w ten bajer i tak była nie mała. Mnie się podoba :) Sam jestem zainteresowany zrobieniem tego efektu. Złożyłem discolitez, stroboskop 1,5kW też już prawie na ukończeniu no i teraz chciałbym wykonać to co i kolega tutaj. Pytanie tylko czy ma może ktoś wzór PCB z rozmieszczeniem elementów? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
    Zlata_n
    Level 14  
    ciarek15 dziękuje za opinie, lecz co do własnych PCB to zamierzam już niedługo nauczyć się je wyrabiać w domu. Wtedy może projekty staną się jeszcze ambitniejsze. Na razie skupiam się na gotowych bądź na płytce stykowej. Co do wzorów PCB to projektów serii AVT warto szukać na elportalu. Proszę link do płytek: http://elportal.pl/ftp_05/200503avt2743.zip
    ciarek15
    Level 16  
    Dzięki wielkie za link ;) Jak tylko skończę zaczęte projekty to biorę się za ten. Na twoim filmiku widać że warto się pomęczyć przy tym bajerku :) A co do robienia swoich PCB to nie jest takie trudne jak się wydaje. Nie warto płacić za te gotowe, i do tego dochodzi czekanie. A lutując swoje płytki jest jeszcze większa satysfakcja :)
    zyziowarka
    Level 2  
    Hmm... Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na to moje pytanie ale zaryzykuje:P Mianowicie planuje stworzenie takiego układu, a raczej po prostu złożenie go w całość i nie wiem czy dobrze rozumiem, czy jak dam tranzystory BD139 zamiast oryginalnych BC548 to czy będę mógł podłączyć do tego układu 10 matryc o prądzie 1,5A każda czy wszystkie razem mają mieć do 1,5A? Z góry dzięki za odpowiedz.

Pozdrawiam
    saint999
    Level 11  
    daj BD139 (1,5A, 12,5W) albo BUZ11 jeśli chcesz podłączyć coś mocniejszego.
    Musisz również wymienić T1 na np. BD680 (4A, 40W) - z uwagi, że on najbardziej pracuje to też troche się grzeje. Zamiast zaproponowanych przez Autora KIT'u matryc polecam użyć np. DIODA LED 3W + RADIATOR 3,4 700mA - 200lm -nieźle świecą

pozdrawiam
    zyziowarka
    Level 2  
    Jeszcze się nie zdecydowałem czy dać coś mocniejszego czy po prostu więcej diod. Co do T1 to wiem i rozumiem, że każda z matryc może mieć pobór prądu rzędu 1,5A?