Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakość systemu "Matrix" - montowanego przez znaną firmę ochroniarską

DntSLn 12 Feb 2013 21:02 9528 55
Optex
 • #1
  DntSLn
  Level 22  
  Witam,
  Mieszkam w domku jednorodzinnym i zabieram się za zakup systemu alarmowego opartego na ok 6-7 przewodowych czujkach PIR oraz module GSM.

  Na jutro zaprosiłem przedstawiciela firmy S***d w celu dokładnej wyceny. Zawsze tabliczka na płocie pełni dodatkową prewencyjną rolę. Problem jednak w tym, że w rozmowie telefonicznej poinformowano mnie, że alarmy opierałby się na systemie "Matrix", o którym nie najlepiej piszą na tym forum.

  Myślałem nad zbudowaniem własnego systemu opartego o centralę Satel Integra 65 - koszty są bardzo porównywalne [1700-2000zł]. Jaka jest Wasza opinia, czy warto inwestować w aktualny system tej firmy?

  Dodam, że jestem kompletnym laikiem, więc w przypadku osobistego zakładania Satela, potrzebowałbym prawdopodobnie Waszej pomocy.
 • Optex
 • #2
  WP_elewator
  Level 25  
  Witam,
  Po co ci Integra 64 (nie 65) do 7 czujek ? - do tego wystarczy CA10, CA6 .
  Jeżeli już potrzebny moduł GSM to polecam Micre
  http://www.satel.pl/pl/product/429/MICRA
  Można do tego parę czujek bezprzewodowych dodać .

  A że S***d Matrixem stoi to wiedzą wszyscy :D
  Z tego co się orientując to na Twoje życzenie mogą zaproponować ci inny system , ale...... będzie to barrrdzo droga wycena . :D
 • #3
  electricsystem
  Level 11  
  S***d przechodzi na Lightsysa z tego co się ostatnio dowiedziałem i schodzą z Matrixa. Wiec niedługo posypią się pyronixy prawie za darmo na alledrogo.
 • #4
  extremeee
  Level 25  
  A odpowiadając na pytanie autora - kolego jak masz wybór zainstaluj Satela CA-10 lub Verse 10. Nie baw się w żadne matrixy.
 • #5
  DntSLn
  Level 22  
  Dziękuję za odpowiedzi.

  Zależy mi na efektywnym zabezpieczeniu domu - zarówno prewencyjnie jak i w sensie wykrywania ewentualnego włamania.

  Mam już spore doświadczenie jeśli chodzi o włamania do mojego domu, dziś rano zobaczyłem obce ślady obuwia dookoła budynku - ktoś oglądał sobie zabezpieczenia.

  Bardzo proszę o podanie mi modeli najlepszych Waszym zdaniem czujek + manipulator/klawiatura + dobra syrena + moduł GSM.

  Od razu zaznaczam, że ok 5 czujek ruchu będę miał przewodowych i 2 chciałbym bezprzewodowe [zasięg 20m przez 2 ściany nośne lub 2 stropy].

  Jeśli to możliwe, to interesuje mnie również czujka gazu i czujka gazu usypiającego [niedawno temu mojemu koledze uśpili całą rodzinę].
 • Optex
 • #6
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  (moduł GPS.) ?? Chyba kolego chodziło o moduł GSM
 • #7
  DntSLn
  Level 22  
  GSM, oczywiście ;] Z tego wszystkiego omyłkę słowną popełniłem.

  Proszę raz jeszcze o przedstawienie najciekawszych rozwiązań.

  Ta micra robi na mnie pozytywne wrażenie, jaki manipulator do tego potrzebuję? Chciałbym mieć 3 strefy, w których mógłbym oddzielnie załączać alarm.
 • #8
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Kolego Dn'tSLn
  Co do centrali to polecałbym Integre 24 do tego ekspandor wejść 8 linni, ponieważ na płycie mamy 4 wejście
  Czujniki Aqua Plus ( Co to są za pomieszcznie, duże małe, jest duża zmiana temperatury, czy jednym z pomieszczeń jest garaż, jeśli tak to preferowałbym microfalę dać ) Ewentualnie Aqua Plus Luna wtedy mamy dobrej jakości oświetlenie led-owe, którym możemy sterować np. timerami ( ale w przypadku np. INTEGRY 64 gdzie mamy 4 OUT-y )
  Co do czujników to mają być zwykłe PIR ( o wiele tańsze ) czy z mikrofalą Satel Cobalt, różnica jest taka że w czujnikach PIR AQUA alarm wywoływany jest przez jedno kryterium, a w przypadku czujnika Cobalt dwa kryteria PIR + Mikrofala
  Takie pytanko jeszcze. Czy w domu są zwierzaki ?

  Co do manipulatora Satela to różnią się kształtem i wyglądem (kolor podświetlenia ) proponowałbym Manipulator INTKLCDSGR Integra, bo nie jest panu potrzebna opcja zbliżeniowa kart.

  Czujniki gazu
  Czujnik gazu usypiającego (oparów chloroformu) DG1 TCM firmy Satel
  a ten drugi gazu to dokładnie jakiego (gazu ziemnago, propan butan, tlenku węgla)

  Czujniki bezprzewodowe to mogę polecić w dwóch wariantach:
  I wariant
  System Abax (droższy)

  Kontroler systemu bezprzewodowego ACU100
  i ABAX bezprzewodowa czujka PIR APD100

  Lub Elmesa (tańsza wersja )
  Odbiornik radiowy CH4CH
  Bezprzewodowy pasywny detektor podczerwieni PTX 50

  Sygnalizator na Diodach LED
  SP 4003 R


  Sprawa modułu GSM, to pytanko czy ma pan stałe IP, ponieważ Integra współpracuje z ETHM-1 Modułem komunikacyjnym TCP/IP, gdzie możliwy jest zdalny dostęp do centrali, np. przez telefon czy komputer
 • #9
  DntSLn
  Level 22  
  Dziękuję Panu za obszerną odpowiedź.

  Możliwość zbliżeniowej karty "wpadła mi w oko" już na samym początku, bowiem moja mama jest bardzo przeciwna wstukiwaniu kodu za każdym wyjściem na zakupy. Różnica w cenie wynosi jednak ok 200zł, prawda?

  Zwierząt nie posiadam, czujniki będą póki co jedynie na terenie budynku. W przyszłości chciałbym umieścić czujniki na zewnątrz - musiałyby być odporne na koty.

  Zależy mi na tym, by mieć możliwość podłączenia ok 2-3 czujników bezprzewodowych, bowiem nie mam możliwości pociągnięcia kabla do garażu lub piwnicy. Najlepiej by wszystkie czujki miały funkcję antysabotażową, która "poinformuje" centralę.

  IP mam stałe, mam również router. Zależy mi na powiadomieniu SMS w razie włamania.
 • Helpful post
  #10
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Skoro pan przewiduje rozbudowę systemu, to na pewno lepiej wybrać INTEGRE 32, wtedy juz na płycie mamy 8 wejść i możliwość rozbudowy nadal jest do 32. ( a przeliczając z Integry 24 + ekspandor to wyjdą te same pieniądz)
  Jeśli myśli pan o oświetleniu LED w czujnikach to polecałbym INTEGRE 64, wiem że koszty rosną, ale wtedy zaoszczędzi pan na ekspandorach gdzie są one po około 150 zł
  Wszytko zależy od budżetu

  Co do manipulatora z czytnikiem kart to jest taka różnica. ( Napisał pan "bowiem moja mama jest bardzo przeciwna wstukiwaniu kodu za każdym wyjściem na zakupy" jest przecież możliwość tak zwanego szybkiego uzbrajania strefy po naciśnięciu kolejno klawiszy [0] i [#]

  Co do powiadomienia, czy będzie miał pan system w monitoringu ?? Jeśli tak to jest możliwość aby stacja monitoringu informowała o alarmie.

  Co do czujników zewnętrznych, to temat będzie ciekawy : )

  Dodano po 6 [minuty]:

  Większośc czujników bezprzewodowych mają funkcję antysabotażową
 • #11
  DntSLn
  Level 22  
  Z monitoringu prawdopodobnie chciałbym skorzystać, jednak dopiero bliżej wakacji.

  Czy sama Integra 24 lub 32 jest w stanie obsłużyć czujki bezprzewodowe, czy potrzebuję do niej jeszcze jakiś moduł?

  Kwestia uzbrojenia nie stanowi problemu... gorzej ze wstukaniem kodu, kiedy w rękach są zakupy ;]

  Bardzo zależy mi na powiadamianiu poprzez SMS, jakie rozwiązanie będzie najtańsze? Zauważyłem, że Satel Micra ma już wbudowany modłuł GSM, jednak ilość obsługiwanych czujek pozostawia sporo do życzenia.
 • Helpful post
  #12
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Sama Integra nie obsłuży czujników bezprzewodowych, potrzebny jest jak wcześniej pisałem odbiornik elmesa około 80 zł albo abaxa około 380 zł
 • #13
  DntSLn
  Level 22  
  Cena jest bardzo zróżnicowana - w czym tkwią różnice? Zasięg?
 • Helpful post
  #14
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Prawdę mówiąc taniej wyjdzie, jak od tego czasu będziesz korzystał z usługi stacji monitoringu niż zakup osprzętu. Jeśli nie bierzesz pod uwagę już micry, ponieważ nie ma ona możliwość rozbudowy systemu typu strefy, czujniki, (ponieważ nie ma sensu pchać kilku czujników na jedną linie, żadnych przeciwskazań nie ma poza tym że nie mamy kontroli na odrębnymi czujnikami , nie mamy identyfikacji w razie usterki przewodu, czujnika czy zdarzenia losowego.
 • #15
  DntSLn
  Level 22  
  Podział na co najmniej 2 strefy jest dla mnie bardzo istotny, ponieważ są miejsca, z których np zimą nie korzystam wcale.

  Z drugiej zaś strony kupno oddzielnie modułu GSM i odbiornika do czujek bezprzewodowych generuje spore koszty.

  Przekalkuluję to na spokojnie i w razie wątpliwości będę pytał.

  Dziękuję bardzo za pomocne wypowiedzi.
 • #16
  SystemDomu.pl
  Level 14  
  Więc zmiana wariantu CA-10, powiadomienie gsm GPRS-T2 SATEL, manipulator Klawiatura CA10 KLCD L, czujki bez zmian i wyjdzie o wiele taniej

  Dodano po 4 [minuty]:

  skoro tak zależy na powiadomieniu
 • Helpful post
  #17
  suworow
  Admin of Property security
  Przepraszam że się wtrącę, ale zdecydowanie lepszym zakupem pozostając oczywiście w kręgu satela, od CA 10 ( stare rozwiązanie nie rozwijane, pozostawione w zasadzie tylko ze względu na przyzwyczajenia grupy instalatorów) bedzie Versa 10. Łatwiejsza obsługa, zdecydowanie większe możiwości rozbudowy konfiguracji( a więc przystosowania do swoich potrzeb) no i co tez ma znaczenie możliwość pracy po magistrali z odbiornikiem czujek i pilotów bezprzewodowych dedykowanych do Mikry ( VERSA MCU). Cenowo w zasadzie to samo.
  Odnośnie czujników i odbiorników czujników bezprzewodowych:
  1. ideał to system abax ( praca na częstotliowści 868, pełna komunikacja z centralą, co przekłada się na komfort obsługi i bezpieczeństwo.
  2. Moze być. System MCU dedykowany do Versy pracujący z nią po magistrali Praca na częstotliwości 433, a więc w paśmie które wykorzystują też piloty do bram.
  3. Elmes.Sam system nie gwarantuje już wysokiego poziomu bezpieczeństwa Poza tym nie ma możliwośći podłączenia go do magistrali versy ( jak i każdego innego systemu) a jedynie do wejść. Zajmie nam więc wejścia a dodatkowo nie przekaże pełnej informacji do centrali o stanie czujników ( część informacji będziesz mógł odczytać z migających lampek na kontrolerze.

  Zanim sie zdecydujesz warto poczytać tu na elektrodzie o różnicach miedzy nadajnikami satela T1 i T2 ewentualnie nadajnikami Ropam, które mogą być niezłą alternatywa dla T2 w przypadku gdy chcemy sterować sms-ami,, było tez kilka razy o Versie np tu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1303361.html
  no i o elmesie. Czytaj i pytaj.
  Pozdrawiam
 • #18
  DntSLn
  Level 22  
  Witam,
  Bardzo Panu dziękuję za konkretną odpowiedź.

  suworow wrote:
  no i co tez ma znaczenie możliwość pracy po magistrali
  - Nie wiem czy dobrze rozumiem... Czy w tym przypadku mogę grupować czujki w określone [w tym przypadku chyba dwie] strefy oraz dostawać komunikaty o awaryjności którejkolwiek z nich? Mówiąc jeszcze dokładniej - czy każda czujka bezprzewodowa figuruje mi w manipulatorze jako pojedynczy element, który mogę przypisać do określonej grupy oraz otrzymać o nim informacje dot. awarii/braku zasięgu lub wzbudzenia alarmu?

  Fajnie by było, gdybym widział na manipulatorze która dokładnie czujka wykryła ruch - wtedy wiedziałbym na którą część posesji powinienem się udać kontrolnie.


  Odnośnie systemów - na 80% wybiorę właśnie Versa 10 lub 15. Cenowo jest bardzo ok, do niej kupię przewodowe czujki a odbiornik i czujki bezprzewodowe przy okazji następnej wypłaty. Planuję wybrać VERSA-KLCD-GR - czy umożliwi mi ona tak jak pisałem wyżej, podział na strefy oraz wyświetlanie informacji dot. każdej pojedynczej czujki?

  Wyczytałem, że czujki kablowe można łączyć szeregowo, rozumiem, ze wtedy cały szereg będzie widoczny jako jedna czujka?

  Odnośnie GSM - bardzo dziękuję za informacje, niebawem o tym poczytam.
 • #19
  suworow
  Admin of Property security
  Odbiornik pracujacy po magistrali nie tylko pokaże który czujnik został naruszony miał sabotaż , pozwoli je dowolnie przypisywać ale też np stan baterii, zakłócenia w transmisji.
  Versa pokaże każdą czujkę oddzielnie, ma 2 sterfy (w praktyce mało wykorzystywane) bo w każdej z tych stref po trzy tryby uzbrojenia ( całkowity i dwa częściowe)

  Można na jednym kablu podłączyć kilka czujników ale nie zaleca sie ich wieszac na tych samych żyłach ( a więc tej samej linii centrali) kabel moze iśc od czujnika do czujnika tyle zę w praktyce nawet w bardzo budżetowych instalacjach staramy sie nie przekraczać tu liczby 3 czujników. Ja bym proponował Ci zakup kabla 8 żyłowego YTDY i wieszania na nim po dwa czujniki lub klawiatura + czujnik kontaktronowy. W przypadku 8 żyłowego kabla i dwóch czujników masz wspólne zasilanie ( dwie żyły), po dwie żyły na czujnik i dwie w zapasie. Szczególnie na budynku już wykończonym dopasowuje się kable ( ilość żył) i ilość wieszanych na nich czujników do warunków
  instalacji, które na odległość raczej trudno ocenić.....

  Pozdrawiam
 • #20
  DntSLn
  Level 22  
  Rozumiem. Czy mogę podłączyć również syrenę z czujnikiem na jednym przewodzie 8-żyłowym? To byłby dobry sposób na wyprowadzenie czujnika na zewnątrz, bez konieczności kupowania bezprzewodowego.

  Rezygnując z manipulatora z czytnikiem kart, mógłbym kupić w przyszłości piloty, które włączałbym za pośrednictwem odbiornika ABAX lub MCU. Jak wygląda potwierdzenie załączenia/wyłączenia określonej strefy? Pojedyncze błyśnięcie syreny, jak w samochodach?

  Najbardziej martwi mnie zaprogramowanie i ustawienie wszystkiego. Mowa tu również o Odbiorniku ABAX [lub MCU] oraz GSM. Wiem, że najłatwiej jest to zrobić za pośrednictwem kabla [który też swoje kosztuje]. Czy będę w stanie wprowadzić wszystkie te ustawienia za pośrednictwem manipulatora VERSA-KLCD?
 • Helpful post
  #21
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Dn'tSLn wrote:
  Czy mogę podłączyć również syrenę z czujnikiem na jednym przewodzie 8-żyłowym?


  Można, jeśli nie ma innego wyjścia. Jeśli jest możliwość, położenie kabelka do każdego urządzenia świadczy o fachowości i profesjonalnym podejściu.

  Dn'tSLn wrote:

  Rezygnując z manipulatora z czytnikiem kart, mógłbym kupić w przyszłości piloty, które włączałbym za pośrednictwem odbiornika ABAX lub MCU.


  Tak, trzeba mieć tylko jedno na uwadze - zwiększasz komfort obsługi kosztem bezpieczeństwa systemu ("guziczek" w pilocie włącza/wyłącza cały Twój majątek).

  Dn'tSLn wrote:

  Jak wygląda potwierdzenie załączenia/wyłączenia określonej strefy? Pojedyncze błyśnięcie syreny, jak w samochodach?

  Tak, potwierdzenie na sygnalizatorze (optyka/akustyka itp.)

  Dn'tSLn wrote:

  Wiem, że najłatwiej jest to zrobić za pośrednictwem kabla [który też swoje kosztuje]. Czy będę w stanie wprowadzić wszystkie te ustawienia za pośrednictwem manipulatora VERSA-KLCD?


  Można wszystko (oprócz GSM) zaprogramować za pomocą LCD. NIE POLECAM.
  Kabel kosztuje 50zł., do całego systemu to nie jest duży wydatek.
  Komfort programowania systemu, jego diagnostyki i pewności, że wszystko jest jak należy. Z poziomu klawiatury może zostać niedosyt, że czegoś nie zrobiłeś - szczególnie jeśli nie jesteś w tym biegły.

  Programując z klawiatury zapewne będzie dużo pytań co i jak. Stracisz mnóstwo czasu na konsultacje, a ludzie którzy będą Ci pomagać nie będą w stanie dokładnie (będą, ale to jest masakra) poprowadzić Cię przez niektóre opcje.
  W przypadku programowania z komputera będziesz miał plik konfiguracyjny, będzie istniała możliwość przesłania go do fachowca z prośbą o sprawdzenie, czy wszystko jest jak należy.
 • #22
  DntSLn
  Level 22  
  Koledzy, od znajomego dostałem obudowę wraz z transformatorem/zasilaczem, chyba centralą i modułem GSM - pomóżcie mi proszę ocenić przydatność tych części i ewentualną możliwość połączenia ich z systemem Versa, o którym mówiliśmy wyżej.

  Podaję dokładne oznaczenia:
  - Zasilacz AC/AC TRP 40/16/18 40VA
  - Sterownik Obiektowy firmy ELTE Kraków ET-GSM-1
  - Moduł GSM firmy ELTE Kraków, G20 W2 ze znaczkiem Motorola F3004DL
  - Obudowa Pulsar AWO166, typ: 7/TRP40/AJL GSM - miejsce na aku 7Ah


  Wydaje mi się, że montowała to firma S***d.
 • #23
  extremeee
  Level 25  
  To co dostałeś kolego to sam moduł GSM podłączyć go do systemu możesz owszem. Potrzebny Ci będzie program do konfiguracji - polecam kontakt z producentem. ;)
 • #24
  DntSLn
  Level 22  
  Super, o tyle dobrze.

  Panowie, reasumując:
  - centrala VERSA 10 lub VERSA 15 [w zależności od budżetu]
  - manipulator VERSA-LCD-GR czy VERSA-LCDM-WH - różnice chyba tylko w wyglądzie? [w przyszłości dokupiłbym INT-CR, który obsłuży karty zbliżeniowe]
  - obudowa z transformatorem - 40VA wystarczy?
  - akumulator 7Ah firmy BOSCH - czy jakiś inny?
  - syrena SP-4003 R
  - czujki PIR przewodowe Satel Aqua Plus lub BOSCH BPR2-W12 - który wybrać, może jakieś inne?
  - Przewód YTDY 8X0,5 - wystarczy?
 • #25
  dariusz.bembenek
  Stationary Alarms specialist
  Jest OK.

  Klawiatura kwestia wyglądu (WH większy czytelniejszy wyświetlacz).
  Trafo wystarczy, aku OK.
  Jedno mi nie pasuje.. "syrena" ;) Proponuję używać fachowego słownictwa, bo syrena z tego co kojarzę to w Warszawie ;) Czyli po prostu sygnalizator zewnętrzny - SP4003 - dobry wybór.
  Co do czujek. W mojej opinii obie prezentują podobny poziom (łatwo można się skusić na markę Bosch, ale raczej w tym budżecie nie zaobserwuje się tej "klasy" sprzętu). Przewód 8x wystarczy, najczęściej kładzie się 6x0,5mm, ale nadmiar nie szkodzi.
  Polecam jeszcze do środka sygnalizator (choćby SPW-100).
 • #26
  DntSLn
  Level 22  
  Czy w takim razie poleci Kolega lepsze czujki w cenie do 80-100zł?

  W budynku nie ma zwierząt oraz wyraźnie silnej klimatyzacji.
 • #27
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Ja w Twoim przypadku, chcąc zabezpieczyć dom, pomyślałbym o większym akumulatorze (17Ah). Chociażby dlatego, że w przyszłości chcesz rozbudować system. Transformator też lepiej zastosować 60VA, różnica w cenie jest niewielka. Pomyśl o dwóch manipulatorach (jeden przy drzwiach, a drugi w sypialni).
  Czujki polecam Ivory, a moduł GSM - Satel T1.
  Jak już chcesz coś zrobić - zrób to porządnie.

  Pozdrawiam.
 • #28
  DntSLn
  Level 22  
  Odnośnie dwóch manipulatorów - bardzo chętnie, ale nie od razu. Chciałbym jedynie wiedzieć, czy Versa 15 ma możliwość podłączenia 2 manipulatorów.
 • #30
  Robkowy
  Level 13  
  To może zaproponuje coś od siebie. Widzę, że potrzeba modułu bezprzewodowego i powiadomienia GSM, Micara odpada (mało wejść) więc może "wszystko mająca" INTEGRA 128WRL.
  Czyli:
  INTEGRA 128WRL: 1155zł. (wbudowany GSM i ABAX, z obudową i antenami)
  Transformator 60VA: 55zł.
  Manipulator KLCDS-GR: 325zł.
  Manipulator z czytnikiem kart (jako opcja) KLCDR-GR: 482zł.
  Czujnik przewodowy BOSCH BPR2-W12 ok. 53zł. lub półka wyżej Simens IR-120C ok.94zł.
  Czujnik bezprzewodowy APD-100: 188zł.
  Sygnalizator zewnętrzny ok.70zł.
  Akumulator 12V/17Ah ok. 100zł.

  I mamy gotowy komplety zestaw.

  Ceny detaliczne netto.