Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

VIESSMANN - VIESSMANN VITODENS 100 1F czy 2F

indor88 12 Feb 2013 21:37 5205 12
 • #1
  indor88
  Level 11  
  witam

  zastanawiam się nad wyborem pieca raczej zakupię VIESSMANN VITODENS 100 ale czy 1F z zasobnikiem czy 2F bez zasobnika nie potrafię zadecydować. Sytuacja wygląda u mnie następująco mam łazienkę na piętrze oddalona od pieca ok 8-9m rurki stara instalacja bez cyrkulacji, kuchnia i mała łazienkę (tylko umywalka) na parterze(2-3m rurki od pieca). Piec planuje w piwnicy. Dom ma 120mkw mieszkamy we dwoje niedługo troje. Może ktoś mi sensownie doradzi co wybrać piec 1F -z zasobnikiem 100l czy też 2F. Czy przy tej odległości konieczna jest cyrkulacja? Z jakim dziennym poborem gazu trzeba się liczyć w miesiącach letnich w przypadku pieca 1F z zasobnikiem na utrzymanie stałej temp. wody.
 • Helpful post
  #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Tylko 1-funkcyjny + bojler.
 • #3
  indor88
  Level 11  
  Mógłby Pan rozwinąć swoją opinię? Czy przy 1F z zasobnikiem konieczna jest cyrkulacja i czy kocioł jest wyposażony w pompę cyrkulacyjną?
 • Helpful post
  #4
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Cyrkulacja (pompa cyrkulacji c.w.u.) nie jest bezwzględnie potrzebna. W praniu wyjdzie czy ją potrzebujesz czy też nie. Żeby móc ją zabudować w terminie późniejszym to oczywiście od razu należy odpowiednio wykonać instalację wodną.
  Kocioł nie jest wyposażony w pompę do cyrkulacji c.w.u. Posiada pompę, zresztą też cyrkulacjną, ale do wody grzewczej.
 • Helpful post
  #5
  vitus3k
  Level 18  
  Zamontuj na kondygnacji gdzie pobierasz wodę, a jeśli nie, zamontuj rury do cyrkulacji, a na bieżąco wyjdzie czy będziesz jej potrzebował czy nie, jak również sugeruje kolega wyżej, myśle że to najlepsze wyjście

  Pozdrawiam: -)
 • #6
  indor88
  Level 11  
  Panowie! A kocioł 2F odradzacie tylko ze względu komfortu użytkowania (oczekiwanie za ciepłą wodą) czy ekonomicznie to wychodzi inaczej? Dodam ze do grzania ciepłej wody mam piecyk beretta przepływowy i za wodą czekam ok 15s oczywiście jeżeli beretta raczy szybko odpalić. Jezeli przy viessmanie miałbym czekać za wodą powiedzmy 5s to nie stanowi dla mnie dużego dyskomfortu. Wydaje mi się że grzanie zbiornika z wodą nawet jak nie ma nikogo w domu to przepłacanie. Jaka jest różnica finansowa między grzaniem bojlera cały rok a przepływem.
 • #7
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A kto mówi, że masz zbiornik grzać cały czas?
 • #8
  indor88
  Level 11  
  Czyli rozumiem ze istnieje możliwość ustawienia okresów grzewczych w których chcę mieć dostępną ciepłą wodę. A co do samego kotła VIESSMANN czy to dobry wybór? - pytanie do instalatorów. IMMERGAS kusi 5 letnią gwarancją za podobny zestaw. wiadomo że każdy sprzedawca zachwala swoje prodykty.
 • #9
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  indor88 wrote:
  rozumiem ze istnieje możliwość ustawienia okresów grzewczych w których chcę mieć dostępną ciepłą wodę.

  W Vitodens 200-W tak a 100-tce nie.
 • #10
  indor88
  Level 11  
  A z wszego doświadczenia jak długo należy czekać po otwarciu wody aż ciepła woda z kotła 2F pokona drogę ok 10m i uzyskam ciepłą wode w najdalszym punkcie. Napewno w VIESSMANNIe i Victrix-ie (ostatnio taki rozważałem) jest to lepiej i bardziej wydajnie niż w mojej starej berrecie ( fakt mam ja zamontowana w łazience) a kocioł montuje w piwnicy
 • #11
  irus.m
  Heating systems specialist
  Może rozważ zastosowanie kotła 2F z wbudowanym zasobnikiem warstwowym(10-15 litrów). Konstrukcja taka daje natychmiast ciepłą wodę i jej duży wydatek. Parę firm ma takie w ofercie, niektóre w necie za przyzwoite ceny.
  pozdrawiam
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  indor88
  Level 11  
  generalnie widzę tendencję na kotły jednofunkcyjne z zasobnikiem ale zależy mi na minimalnym zużyciu gazu obecnie przy przepływowym ogrzewaczu beretta rocznie płace 600 zł za podgrzewanie ciepłej wody z tym że w sezonie zimowym przez 60% czasu grzeję bojler 80 l kotłem węglowym. Osobiście sądzę ze wydajność ciepłej wody i tak mi się zwiększy kiedy zamontuję nowy kocioł 2F.

  Proszę poprawić błędy pisowni.
  mod - mirrzo