Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Crossover cyfrowy na - 2x ATmega32

DJ_Pawlak 12 Lut 2013 22:15 1350 8
  • #1 12 Lut 2013 22:15
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam mam taki problem że zaczynam współpracę w szkole jak i prywatnie z Atmegą chciałbym wykonać jako pierwszy projekt i jednocześnie po to że mi się przydaje przy nagłaśnianiu imprez.

Chciałbym na początek prosty crossover zbudować wchodząc sygnałem stereo, aby było odcinane poniżej 30Hz i powyżej 15kHz i regulacja volume dla kolumn i dla basu od 30Hz do 130 Hz i przy basie regulacja volume i bass i jeżeli dałoby radę przesunięcie fazowe dla basu zmieniać.

Posiadam programator USBasp AVR.

Czy jest wgl. możliwość zrobienia na dwóch Atmegach32 tqfp obudowa ewentualnie jakie układy dodatkowe, czy ktoś może mnie nakierować albo jeszcze lepiej by było jakby miał jakiś schemat ideowy takiego urządzenia za co z góry serdecznie dziękuję.

0 8
  • #2 13 Lut 2013 23:24
    McMonster
    Poziom 32  

Na pierwszy projekt to sugerowałbym coś znacznie prostszego jednak.

0
  • #4 14 Lut 2013 19:40
    komatssu
    Poziom 28  

Takie rzeczy cyfrowo to się robi na procesorze z jednostką DSP zmiennoprzecinkową, a nie na uniwersalnym 8-bitowym mikrokontrolerze.

0
  • #5 15 Lut 2013 09:32
    TWl
    Poziom 19  

komatssu napisał:
    Takie rzeczy cyfrowo to się robi na procesorze z jednostką DSP zmiennoprzecinkową

A można wiedzieć do czego ta jednostka zmiennoprzecinkowa potrzebna?

Pzdr
    TW

0
  • #6 15 Lut 2013 10:57
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Ktoś ma Cię nakierować i schemat urządzenia podać?
    A program potem napiszesz sam? A niby jak, skoro nie wiesz jak to ma działać.
    Więc jaki Twój wkład ma być w ten projekt i co masz zamiar się przy tym nauczyć?
    Na początek zacznij od mrugania diodą, zrozum zasadę działania mikrokontrolera.
    Nie będziesz musiał wtedy zadawać pytań o gotowy schemat.

0
  • #7 15 Lut 2013 11:47
    TWl
    Poziom 19  

drzasiek napisał:

Na początek zacznij od mrugania diodą.

A potem poczytaj o przetwornikach A/C i C/A audio, a w szczególności o tym czy da się je podłączyć do Atmegi32. Tutaj AVRowcy dogłębnie przedyskutowali ten temat i nie doszli do zbyt optymistycznych wniosków.

Następnie polecałbym lekturę nt. filtrów cyfrowych. Jeśli nie chcesz się uczyć teorii DSP i całej tej koszmarnej matematyki, to przynajmniej znajdź kod w C sekcji bikwadratowej i jak policzyć jej współczynniki dla filtrów o zadanej charakterystyce. Napisz taki crossover na PC, przetestuj na plikach wav, a dopiero na końcu wybierz procesor (ARM, dsPIC?), który "pociągnie" twoją aplikację.

Powodzenia,
    TW

0
  • #8 15 Lut 2013 12:21
    michal.bedzin
    Poziom 15  

Na atmedze bardzo wątpliwe jest żeby to działało prawidłowo.
    Filtry jakie chcesz zrobić są dosyć wąskie, dlatego rząd filtru będzie bardzo szybko rosnąć (jeżeli chce się otrzymać dobre parametry). A co z tego wyniknie to ogromna ilość mnożeń i akumulacji wyników - dlatego wykorzystuje się do takich rozwiązań procesory sygnałowe lub FPGA - pierwsze posiadają wbudowane bloki MAC (Multiply&Accumulate), a w drugich samemu można je napisać.

Dopisuję się do rad kolegów powyżej - nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu - i lepiej zacząć od czegoś prostszego (mruganie diodą, obsługa LCD, itp.)

0
  • #9 17 Mar 2013 13:58
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Po nauczeniu się obsługi mrugania diod, uruchamiania za pomocą swich, i wyświetlaczy obsługiwania pokusiłem się na początek o procesor dźwięku który mi polecił kolega TDA7439, i moje pytanie brzmi czy za pomocą tej kosteczki moża uzyskać regulowane filtry dolno i górno przepustowe ;) ??

Kumpel który się zna wyśmiał mnie bo jak to powiedźiał ATmegi uduszą się sygnałem akustycznym xd

Najpiewr muszę poczytać o szynie I2C no ale robię postępy bo chce się tego nauczyć w końcu mam specjalizacje z programowania uC xd

0