Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MT08 - Kuchenka mikrofalowa nie grzeje - pomoc w diagnozie

12 Lut 2013 22:32 8262 2
  • Poziom 20  
    Kuchenka "no name" model MT08.
    Objaw: Wszystko działa, brak grzania mikrofalami.
    Co sprawdziłem:
    -bezpiecznik wysokonapięciowy sprawny
    -napięcie 230V do transformatora dochodzi
    -uzwojenie wysokonapięciowe ma ok 200R oporu, pierwotne niecałe 3R, na uzwojeniu żarzenia występuje napięcie ok ~3.4V, niestety nie mam możliwości zmierzyć napięcia HV. Wizualnie bez żadnych przypaleń itp.
    -magnetron (WITOL 2M217J): obwód żarzenia ok 1R, brak przejść do masy nawet na największym zakresie omomierza, wizualnie idealny - pierścienie ferrytowe nie popękane, brak nadtopień
    -dioda sprawdzona przez podłączenie w szereg z żarówką 25W - żarówka migocze, świeci na połowę mocy
    -kondensator nie wiem jak przetestować, po przyłożeniu omomierza rezystancja szybko rośnie i wychodzi poza zakres, nie ma przejścia do obudowy. Może jest jakiś sposób na jego przetestowanie?

Usterka wystąpiła nagle, po południu działała a wieczorem już nie. Podczas pracy (z usterką) nie słychać jakiegoś nadmiernego buczenia, raczej jednostajny szum. Na początku wydawało mi się że było słychać lekkie bzyczenie jednak teraz ustało całkowicie. Po włączeniu mikrofali bez diody nic się nie zmienia w odgłosie.

Moim głównym podejrzanym jest magnetron, jednak nie mam żadnych części na podmianę ani przyrządów którymi mógłbym coś dokładniej pomierzyć więc to czysty strzał.
    Czy możliwe jest uszkodzenie magnetronu bez widocznego stopienia lub uszkodzenia bezpiecznika HV?
    A może te objawy wskazują na jakąś inna usterkę?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Lukasr29 napisał:
    A może te objawy wskazują na jakąś inna usterkę?

Raczej nie. Możliwe, że magnetron stracił próżnię. Podmień. Dużo nie kosztuje używany.
  • Poziom 20  
    Faktycznie, uszkodzony okazał się magnetron - po wymianie kuchenka działa jak nowa.
    Zauważyłem jedną rzecz, nie wiem czy ma to jakieś znaczenie:
    stukając lekko w sprawny magnetron słychać było delikatne brzęczenie, coś jakby w środku sprężynowało. Natomiast w uszkodzonym nie było tego odgłosu, ale możliwe że to tylko kwestia egzemplarza i nie ma nic wspólnego z uszkodzeniem.