Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna - podłącznie bezpiecznika

semco_1802 12 Lut 2013 22:32 6612 41
  • #1 12 Lut 2013 22:32
    semco_1802
    Poziom 14  

Witam. Słyszałem od elektryka z którym pracuję a ja jestem praktykantem że bezpiecznik tak zwany ES jak się podłącza jako główne zabezpieczenie za licznikiem podłącza się plusa a minusa się mostkuje. Czy to prawda?

0 29
  • #2 12 Lut 2013 22:37
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Lut 2013 22:41
    waldekel
    Poziom 28  

tomekkurowski napisał:
    Słyszałem od elektryka z którym pracuję a ja jestem praktykantem
    Co praktykujesz i czego się uczysz?

0
  • #4 12 Lut 2013 22:42
    janek1815
    Poziom 38  

Lepiej zmień opiekuna bądź kierunek nauki.

0
  • #5 12 Lut 2013 22:43
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Z pewnością coś usłyszałeś nie zrozumiałeś a teraz cie dręczy to i pytasz a pytanie jest jakie jest :D
    Niema plusa i minusa jest L N i PE
    Jedyne co mi przychodzi do głowy to może chodziło o rozdział PEN czyli po twojemu tfu plus czyli L a tfu minus czyli PEN daje się na szynę PE i z niej robi ten mostek na szynę N i oto tak mamy rozdzielony PEN na PE i N czyli z instalacji TN-C mamy TN-C-S z dwu przewodowej trzy przewodową w tym przypadku piszę o sieci 1 fazowej :D

0
  • #6 12 Lut 2013 22:48
    1861421
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 12 Lut 2013 23:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

No właśnie - a jak wystepuje tam również PE, lub mamy tylko PEN, co wtedy, kolego milosek ?

0
  • #8 13 Lut 2013 10:06
    semco_1802
    Poziom 14  

Chodziło mi o to że jak ze złącza idzie WLZ L, N, PE (L-przewód fazowy, N-przewód neutralny, PE-przewód ochronny).
    W złączu mamy zabezpieczenia np.32A. I idzie ta WLZ do naszej rozdzielnicy głównej do której mamy dostęp bo do złącza nie mamy. I są te 3 przewody L,N,PE.
    I podłączamy bezpiecznik esa 20A. To jak go podłączamy oczywiście pomijamy już róznicówki i inne tego typu zabezpieczenia tylko podłączy tego esa. To podłączy do jednego końca przewód fazowy-L (brązowy) i z drugiej strony też brązowy.
    A co robimy z niebieskim czyli neutralnym-N. Mostkujemy czyli np połączmy kostką.

0
  • #10 13 Lut 2013 10:26
    semco_1802
    Poziom 14  

Przecież WLZ ja nie mocuję tylko zakład energetyczny to oni rozdzielili a ja chcę zmostkować tylko przewód N z N z mojej domowej instalacji i PE z PE z mojej domowej instalacji np o to chodzi. A nie mostkowanie PE z N.

0
  • #11 13 Lut 2013 10:41
    kkas12
    Poziom 41  

Kolego nie potrafisz sformułować pytania, które nie ma prawa się pojawić.
    Napisałeś bowiem

Cytat:
    A co robimy z niebieskim czyli neutralnym-N. Mostkujemy czyli np połączmy kostką.

Jasnym jak słońce i nie podlegającym żadnym dywagacjom jest to, że przewód N z w.l.z. wprowadzamy na szynę N a przewód PE wprowadzamy na szynę PE.
    Szyna PE jest jedna, zaś szyn N może być więcej w zależności od ilości zastosowanych wyłączników RCD.

Jeśli wszystko jasne to proszę zamknąć temat.

P.S.
    I nikt niczego nie mocuje, lecz układa lub montuje.

0
  • #12 13 Lut 2013 10:48
    semco_1802
    Poziom 14  

Poniżej daję zdjęcie o co mi biega. I co zrobić z przewodem N jak nie mamy róznicówki? Instalacja elektryczna - podłącznie bezpiecznika
    Czy normalnie się ciągnie dalej?

0
  • #13 13 Lut 2013 10:58
    kSmuk
    Poziom 18  

Kolego, a co chcesz z nim zrobić? Montujesz FR, na niego fazowy i neutralny, za nim przepięciówka ewentualnie, zabezpieczona. Z przepięciówki (lub z FR jeśli nie ma przepięciówki) linki L oraz N doprowadzasz do wyłączników RCD równolegle. Od RCD na N dajesz szynę N, a przewód L od RCD ciągniesz do wyłączników nadprądowych i te łączysz linką lub szyną.

Potem L danego obwodu podłączasz do wyłącznika nadprądowego (lub 3xL w przypadku trójfazowego obwodu), N do szyny rozgałęziającej N wyłącznika różnicowo-prądowego RCD zabezpieczającego dany obwód, a PE do szyny zbiorczej PE.

Jak dalej nie rozumiesz, proponuje obejrzeć tabice rozdzielcze w internecie.

0
  • #14 13 Lut 2013 11:05
    semco_1802
    Poziom 14  

Ale jak nie mamy żadnych różnicówek tylko bezpiecznik nadmiarowy to N i PE ciągniemy dalej normalnie tylko zabezpieczenie jest na L. Jak się zrobi zwarcie pomiędzy N a L to bezpiecznik nadmiarowy powinien rozłączyć L.

0
  • #15 13 Lut 2013 11:26
    ROSOMAK7
    Poziom 15  

tomekkurowski napisał:
    Jak się zrobi zwarcie pomiędzy N a L to bezpiecznik nadmiarowy powinien rozłączyć L.
    Tak, rozłączy, do tego służą te bezpieczniki
    wyłączają obwód gdy nastąpi zwarcie i gdy obwód zostanie przeciążony.

0
  • #16 13 Lut 2013 12:58
    kSmuk
    Poziom 18  

tomekkurowski napisał:
    Ale jak nie mamy żadnych różnicówek

Jak modernizujemy tablicę rozdzielczą, powinniśmy też dostosować instalację do obowiązujących norm i przepisów. A wtedy w TN-C-S lub TN-S należy zastosować różnicówkę.

W instalacji TN-C i TT wyłącznika różnicowo-prądowego nie montujemy.

Moderowany przez Łukasz-O:

W TT instaluje się wyłączniki RCD

0
  • #17 13 Lut 2013 12:58
    adwlodar
    Poziom 14  

kSmuk napisał:
    Montujesz FR, na niego fazowy i neutralny,

Na pewno tak?

0
  • #18 13 Lut 2013 13:12
    TWK
    Specjalista elektryk

kSmuk napisał:
    W instalacji (...) TT wyłącznika różnicowo-prądowego nie montujemy.
    Czemu nie montujemy? Jak zapewnimy inaczej samoczynne wyłączenie zasilania? Skąd w ogóle taki pomysł?

0
  • #20 13 Lut 2013 16:25
    semco_1802
    Poziom 14  

No a jak jest WLZ dwu żyłowa to skąd wziąć uziemienie?

0
  • #21 13 Lut 2013 18:21
    sebek3
    Poziom 27  

Jak WLZ jest dwużyłowy, to zapewne jest tam L i PEN, więc PEN należy rozdzielić na N i PE, a szynę PE dodatkowo uziemić.

0
  • #22 13 Lut 2013 19:11
    retrofood
    Moderator

sebek3 napisał:
    Jak WLZ jest dwużyłowy, to zapewne jest tam L i PEN, więc PEN należy rozdzielić na N i PE, a szynę PE dodatkowo uziemić.

Jesteś tego pewien?

0
  • #23 13 Lut 2013 19:47
    kSmuk
    Poziom 18  

adwlodar napisał:

Na pewno tak?

Jeżeli rozdziału dokonujemy przed FR (a tak powinniśmy zrobić), to tak, jest to przewód N, gdyż PEN został uprzednio rozdzielony na PE i N.

TWK napisał:
    Czemu nie montujemy? Jak zapewnimy inaczej samoczynne wyłączenie zasilania? Skąd w ogóle taki pomysł?

Mój błąd, jakoś tak automatycznie wrzóciłem sieć TT obok TN-C. Oczywiście należy montować.

0
  • #24 13 Lut 2013 19:54
    adwlodar
    Poziom 14  

Chodzi mi o to, czy jest uzasadnienie, żeby przewód N był rozłączany?

0
  • #25 13 Lut 2013 20:12
    kkas12
    Poziom 41  

Przewód N jest takim samym przewodem roboczym jak przewód L.
    Nie ma wiec jakichkolwiek wskazań by go nie przerywać.
    Oczywiście mam tu na myśli układy jednofazowe, gdyż w układach trójfazowych jest już to inna bajka.

A to Link prędzej czy później do nas dotrze.

0
  • #26 13 Lut 2013 20:22
    semco_1802
    Poziom 14  

Ja w domu mam główny bezpiecznik nadmiarowy 25A B esa.
    I chciałem sobie założyć w warsztacie 16A automat taki starego typu. Podobny jak na linku poniżej.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Samoczynny_wy%C5%82%C4%85cznik_nadmiarowy
    I chciałem sprawdzić czy w razie zwarcia czy wybije mi ten 16A. I chyba jest zły bo wypiło mi ten w domu 25A B. Bo trochę naprawiam silniki i podłączam je i czasem coś się źle podłączy i wywala mi bezpiecznik w domu. A chciałbym żeby wyrzucało mi w warsztacie. A ten w warsztacie nie wiem jaka charakterystykę ma. Jak dobrać bezpiecznik żeby był dobry?

0
  • #27 13 Lut 2013 20:28
    TWK
    Specjalista elektryk

tomekkurowski napisał:
    Jak dobrać bezpiecznik żeby był dobry?
    Poszukać na temat selektywności zabezpieczeń. Pomierzyć instalację. Wstępnie podejrzewam, że należy dobrać odpowiedni wyłącznik nadprądowy selektywny. Oczywiście selektywny ten w domu, a nie w warsztacie.

0
  • #28 13 Lut 2013 20:32
    semco_1802
    Poziom 14  

Zabezpieczenia w Złączu mam 32A to ten w domu powinien być chyba 20A.
    A co to jest wyłącznik nadprądowy selektywny?

0
  • #29 13 Lut 2013 21:17
    1044571
    Użytkownik usunął konto