Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens nie dogrzewa - Przed sprzęgłem rura jest gorąca, ale nie idzie w obieg

CzS 12 Lut 2013 23:20 2211 16
  • #1 12 Lut 2013 23:20
    CzS
    Poziom 6  

Witam!

Mam problem. Piec vitodens 200 nie dogrzewa do zadanej temperatury. Rura przed sprzęgłem jest gorąca. Za sprzęgłem chłodna, mieszcze od obydwóch obiegów sa na maks na czerwono ale woda, którą dostają jest chłodna...czemu? o co chodzi...? Sprawdziłem obie pompy za mieszaczami i się kręcą...Piec się ciągle załącza i wyłącza...Jakby nie odbierało ciepła...??? Krzywa dla grzejników 1.4 dla podlogówek 0,7...Ma zadane 23c 24/h na obydwóch obiegach. / w pomieszczeniu z vitotrolem jest ok 20.5 i nie chce wiecej/

Całość to piec vitodens 200w z zasobnikiem vitocell 150l, pogodówka, dwa obiegi / podlogowka i grzejniki /, kazdy z mieszaczem i sprzeglo.

Proszę poprawić błędy pisowni.
    mod - mirrzo

0 16
  • Fibaro
  • #2 12 Lut 2013 23:40
    -west
    Specjalista - systemy grzewcze

Jak sprawdzałeś pompy? Filtry też sprawdzone?

0
  • #3 12 Lut 2013 23:56
    piracik

Zblokowany przepływ przez kocioł. Prawdopodobnie kamień z wymiennika osadził się gdzieś na kolanku i blokuje przepływ.
    Możesz sprawdzić jeszcze pompę i zawór trójdrożny.

0
  • Fibaro
  • #4 13 Lut 2013 01:10
    CzS
    Poziom 6  

W pompach odkrecilem śruby na środku i wlaczylem piec i sie kręcą wirniki. Jeśli taka metoda jest miarodajna...filtrów nie sprawdzalem...pokrywy pieca nie sciagalem bo maksterkowicz ze mnie żaden. Pozdrawiam a jak sie pozbyć ewentualnego przytkania na kolanku?

mod - mirrzo

0
  • #5 13 Lut 2013 07:36
    2134776
    Usunięty  
  • #6 13 Lut 2013 08:14
    wawrzeczko_t

A może kocioł podgrzewa wodę użytkową w bojlerze i dlatego nie ma przekierowania na c.o. (może czujnik c.w.u. w bojlerze umiejscowiony jest w nieodpowiednim miejscu albo jest uszkodzony?). Sprawdź temp. nastawioną i rzeczywistę c.w.u.

0
  • #7 13 Lut 2013 10:33
    CzS
    Poziom 6  

dzieki za dyskusje. piec chyba nie grzeje cwu bo wczesniej jak dziala dobrze to w momencie grzania wody uzytkowej mieszacze od co sie na maks otwieraly tj byly na niebiesko...teraz sa na czerwono czyli piec sam daje sygnal ze potrzeba w obieg puscic ciepla wode ale ona tam nie dochodzi...najbardziej podejrzane dla mnie jest to ze przed sprzeglem i gorna czesc sprzegla...tj ten chyba odpowietrznik sa gorace a rura zasilajaca obiegi ktora wychodzi ze sprzegla dalej jest ledwo letnia...
    ...i pytanie za 100pkt. o jakich filtrach mowicie bo przeczytalem instrukcje obslugi pieca i nic takiego nie widze...chyba ze chodzi o filtry na wejsciu wody przed piecem...to nie mam nic takiego zamontowanego...
    ssprawdzilem wczoraj wieczorem i dzis i piec caly czas sie zalacza i wylacza...nagrzewa do 85c...w ciagu minuty schodzi temp do 45 i tak w kolko...

...temperatura wody cwu jest ok... nastawione 43c i w kranie jest prawie idealnie.

...dodam, ze piec jest na gwarancji...jak wyglada sprawa usuniecia takiej usterki jak zatkanie jakimis cialami stalymi...bo instalacja swieza i mnie troche to wkurza ze juz cos sie zapycha...kto tu dal d...jesli faktycznie sie zapchalo?

mod - mirrzo

0
  • #8 13 Lut 2013 11:02
    2134776
    Usunięty  
  • Fibaro
  • #9 13 Lut 2013 11:22
    CzS
    Poziom 6  

Gwarancja podbita 06.2012. Zadnych zastrzezen do instalacji nie było, aż zejdę jeszcze zobaczyć bo może mam pomroczność z tymi filtrami.

Temp na kotle dochodzi do 85c...a temp wody zasilania na grzejnikach 30c a podlogowka 33c...

...no wiec filtry oczywiście są...wstyd ide pic ;-)

mod - mirrzo

0
  • #10 13 Lut 2013 11:31
    1131673
    Usunięty  
  • #11 13 Lut 2013 20:49
    piracik

Skoro pisze, że temperatura CWU jest OK więc jest OK. Gdyby grzał cały czas ciepłą wodę zagrzałby ją do tych 85*C nieprawdaż?
    Problem jest taki, że przepływ przez kocioł jest zbyt mały w porównaniu do przepływu przez obiegi grzewcze.
    Może zawór 3D w kotle się przyblokował lub tak jak pisałem wcześniej.

0
  • #12 13 Lut 2013 22:19
    zybie
    Poziom 30  

Zmniejsz wydajność pomp na obiegach grzewczych.

0
  • #13 14 Lut 2013 10:11
    gersik
    Poziom 31  

zybie napisał:
    Zmniejsz wydajność pomp na obiegach grzewczych.

To może być to. Pokarz zdjęcia sprzęgła i mieszaczy.

0
  • #14 14 Lut 2013 11:14
    piracik

Kocioł rozgrzewa się do 85*C ponieważ system pogodowy żąda temperatury powiedzmy 45*C na sprzęgle.
    Kocioł mierzy tą temperaturę, ale czujnik jest schładzany wodą powrotną z obiegów ponieważ suma wydajności pomp na obiegach jest kilkukrotnie wyższa od wydajności pompy w kotle.
    Zmniejszenie wydajności pomp na obiegach troszeczkę pomoże ale będzie to różnica niewielka. Nadal kocioł będzie grzał blisko 80*C aby uzyskać na sprzęgle te około 45*C (zależnie od temp. zew.)
    Należy wyeliminować przyczynę zbyt małego przepływu przez kocioł. Inaczej nie będzie on pracował z sprawnością jaką przewidział producent.

Dodam jeszcze, że jeżeli przyjdą plusowe temperatury i pogodówka będzie wymagała na sprzęgle temperatury około 35*C to kocioł będzie pracował 10s po czym będzie stał minutę na anty takcie.
    Pomaga wtedy wymontowanie czujnika temperatury na sprzęgle (należy również wyłączyć go w kodowaniu). Kocioł zakłada wtedy, że temperatura na sprzęgle jest równa temperaturze kotła.
    Pomaga to na antytakt ale nie usunie istniejących problemów. Obiegi nadal będą nie dogrzewać.

Dodano po 15 [minuty]:

Jeżeli chcesz sprawdzić jaki przepływ jest obecnie przez kocioł to:
    Na obiegu z podłogówką przekręć mieszacz ręcznie na skrajnie niebieskie pole.
    Mieszacz od grzejników daj skrajnie na czerwone, a pompkę ustaw na pierwszy bieg.
    Jeżeli temperatura przed sprzęgłem nadal jest wyższa od temperatury za sprzęgłem to możesz spróbować przykręcać zawór na obiegu grzejnikowym tak aby temperatura się zrównała.
    Da Ci to obraz jak wolno płynie woda przez kocioł. Pompka w kotle ma zaś wydajność wyższą od jednej pompki jaka masz np. na grzejniki więc powinna dawać więcej.

Wszystko oczywiście przy założeniach, że instalacja jest poprawnie wykonana i jest to domek do 250m/2

0
  • #15 19 Lut 2013 18:04
    CzS
    Poziom 6  

Dziękuję Wam za pomoc. Problem został wyeliminowany. Jak koledzy sugerowali nie było przepływu przez piec bo był totalnie zapchany filtr na powrocie wody do pieca.

W związku z tym mam pytanie...co ile normalnie taki filtr ma prawo sie zapchac? bo teraz sie martwie czy nie mam totalnie zasyfionej instalacji skoro u mnie zapchalo go w polowie 1 sezonu grzania...

Moderowany przez serwisant73:

Kolego, w związku z notorycznym łamaniem p.3.1.13, oraz brakiem reakcji na wpisy i zalecenia moderatora, który kilkukrotnie zwracał koledze uwagę, zasadna jest kara w postaci ostrzeżenia. I taką właśnie nakładam.

0
  • #16 19 Lut 2013 18:49
    piracik

W pierwszych miesiącach od uruchomienia dużo szybciej się zapychają filtry. Spowodowane to jest różnymi pozostałościami po montażu instalacji. Wióry, konopie, taśma teflonowa itp itd.
    Przynajmniej raz w roku powinno się czyścić.

0
  • #17 19 Lut 2013 21:51
    wawrzeczko_t

Tak szybkie zanieczyszczenie filtra spowodowane jest brakiem wykonania obowiązkowego płukania instalacji po jej wykonaniu.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo