Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CTN464FB01 - Instalacja płyty indukcyjnej

akiedytobylo 13 Lut 2013 10:19 7281 9
  • #1 13 Lut 2013 10:19
    akiedytobylo
    Poziom 1  

Witam wszystkich,
    Na początek prośba o wyrozumiałość, nie jestem biegły w w sprawach elektryki.

Chcę podłączyć w kuchni płytę indukcyjną Samsung CTN464FB01.

Specyfikacje płyty:
    Maksymalna moc obciążenia to 7,2 kW.
    Napięcie: 220-240 VAC, 50/60 Hz

Zakończona jest czterema kablami:
    - czarny + brązowy (skręcone)
    - szary
    - zielony

Przy miejscu na płytę mam zrobione zwykłe gniazdko (po poprzedniej płycie - ceramicznej) które jest jako jedyne na bezpieczniku zaznaczonym na zdjęciu na fioletowo. Sprawdziłem to wyłączając kolejno bezpieczniki przy włączonych sprzętach, wyłączając wspomniany bezpiecznik wyłączyła się tylko włączona (stara) płyta ceramiczna.

Poniżej schemat podłączenia z instrukcji do płyty.

Czy wystarczy, że skorzystam ze schematu 1N, zrobię na końcu płyty zwykłą wtyczkę do gniazdka i podłączę do zrobionego już kontaktu?

• #2 10 Sty 2014 12:36
    tajemniczyKlient
    Poziom 1  

Jak najbardziej podłącz płytę tak jak jest narysowane na schemacie 1.
    Żółty- PE (uziemienie urządzenia).
    Szary- N (zero).
    Brązowy i czarny L1 (faza).

• #3 12 Maj 2014 20:36
    marcinv40
    Poziom 8  

Witam.Może ktoś wie pod jakie napięcie jest ta płyta.Jedne sklepy piszą 240V, inne 400V.Ze schematu wynika, że można podłączyć 2 fazy, dobrze myślę?Mam w kuchni gniazdo 3-fazowe i chciałbym je maksymalnie wykorzystać.Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi.Pozdrawiam.

• #4 12 Maj 2014 21:06
    ROBSON33
    Moderator AGD

marcinv40 napisał:
    Witam.Może ktoś wie pod jakie napięcie jest ta płyta.Jedne sklepy piszą 240V, inne 400V.Ze schematu wynika, że można podłączyć 2 fazy, dobrze myślę?

Dobrze myślisz, a ten schemat wszystko wyjaśnia:

Lecz jeśli odczytanie tak prostego schematu sprawia problem to radzę poprosić (zlecić) o podłączenie fachowca, i proszę uwierzyć że będzie taniej i bezpieczniej.

• #5 21 Paź 2014 21:11
    kakaq
    Poziom 1  

Może ktoś jeszcze mi pomoże w tym temacie.
    Ta sama płyta indukcyjna, ten sam schemat podłączenia tylko pod złącze 3-fazowe.
    Mam w puszce na ścianie umieszczony kabel z pięcioma przewodami:
    - czarny
    - szary
    - brązowy
    - żółto-zielony
    - niebieski

Pytanie czy
    Żółty to -PE (uziemienie urządzenia).
    Szary to -N (zero).
    Brązowy, czarny i niebieski to - L1, L2 i L3(fazy).
    Czy mogę zwykłą probówką sprawdzić czy na pewno na wybranych przewodach w puszce jest faza?
    Czy L1 i L2 urządzenia mogę podłączyć bez różnicy z którymi (L1, L2, L3) przewodami fazowymi w puszcze?

Tak na marginesie czy obojętnie który przewód fazowy z przewodem N (zero) w tej puszce daje 230V?
    Dzięki za odpowiedź.

• #6 21 Paź 2014 22:11
    marcinv40
    Poziom 8  

Raczej niebieski to zero a szary faza, ale sprawdź dla pewności próbówką bo to różne cuda potrafią robić.To na marginesie tak, na każdym.

• #7 22 Paź 2014 11:29
    zelmer2
    Poziom 12  

Jeżeli wszystko w Pana istalacji jest podłączone prawidłowo to żółto zielony to przewód ochronny (lub ochronno neutralny) do niego podłancza Pan przewód o tym samym kolorze wychodzący z płyty.
    Przewód niebieski w Pana instalacji to przewód neutralny - N (dla pewności proszę sprawdzić czy przytknięta do niego próbówka nie świeci. JEŚLI ŚWIECI NIE PODŁĄCZAĆ Jeśli nie jest to przewód N) i do tego przewodu podłącza Pan szary przewód wychodzący z płyty.

W puszce ma Pan jeszcze przewody Szary, brązowy i czarny. Powinny być to przewody fazowe (Próbówka powinna na nich świecić JEŚLI NIE ŚWIECI NIE PODŁĄCZAĆ )

Z płyty wychodzą przewody czarny i brązowy.
    Dlatego że do prawidłowego działania tejże płyty wystarczą dwie fazy czyli dwa z trzech przewodów (szary, brąz, czarny) wychodzących z Pana puszki.

Jeśli oba te przewody (wychodzące z płyty) podłaczy Pan do któregoś z przewodu wychodzącego z puszki (szary lub brązowy lub czarny) Płyta będzie działać na jednej fazie. <-- w Pana przypadku NIEZALECANE

Jeśli rozdzieli Pan te przewody wychodzące z płyty i podłączy osobno .
    Np. czarny (z płyty) do czarnego (z puszki) oraz
    brązowy (z płyty) do brązowego (z puszki)
    Płyta zadziała i takie podłączenie w Pana przypadku zalecałbym.

W puszce pozostanie jeszcze przewód szary którego nie należy już do płyty podłączać. Należałoby go zaizolować i pozostawić.

Jednakże aby nie stracić gwarancji płyta musi być podpięta przez uprawnionego elektryka który pozostawi swoją pieczęć w karcie gwarancyjnej
    I TAKIE ROZWIĄZANIE W PANA PRZYPADKU BYŁOBY NAJLEPSZE

• #8 22 Paź 2014 18:25
    phoe
    Poziom 29  

kakaq napisał:

Tak na marginesie czy obojętnie który przewód fazowy z przewodem N (zero) w tej puszce daje 230V?
    Dzięki za odpowiedź.

Napięcie jakie dostajesz to 230/400V, między Fazą(obojętnie którą), a N masz 230V, a miedzy fazami masz 400V, to rozwieje chyba twoje wątpliwości.

Z 1 fazy jak taką płytę zasilisz to przy 7200W, masz 7200W/230V = około 31A, nie znam się na płytach, ale przy podłączeniu 1 fazowym raczej moc całej płyty będzie niższa niż 7,2KW, bo nie stosuje się w domach aż tak dużych zabezpieczeń przecież.

I patrząc na zdjęcie tych 4 przewodów które dałeś, wynika że to 3 fazowa płyta, masz 3 fazy(szary + czarny + brązowy) i żółto-zielony standardowo jako ochronny. - ale nie jestem pewny, mogę się mylić.
    Bo ze schematu wynika dość jasno że to 2 fazowa płyta.

• #9 22 Paź 2014 22:07
    marcinv40
    Poziom 8  

Ta płyta jest 2-fazowa.Ja 3 fazę wykorzystałem na piekarnik.

• #10 22 Paź 2014 22:27
    zhudomel
    Specjalista AGD

phoe napisał:
    wynika że to 3 fazowa płyta, masz 3 fazy(szary + czarny + brązowy) i żółto-zielony standardowo jako ochronny. - ale nie jestem pewny, mogę się mylić.
    I właśnie się mylisz. Jest na schemacie wyraźnie pokazane, że szary to N, a brązowy i czarny to L lub L1 i L2 (w zależności od podłączenia). Gdyby ktoś zasugerował się tym stwierdzeniem: "masz 3 fazy(szary + czarny + brązowy)" (piszesz o przewodach wychodzących z płyty) i tak podłączył (to znaczy do takich kolorów w gnieździe zasilającym), to po płycie i po gwarancji.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME