Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar temperatury - Stykowy czy bez stykowy? Połączenie i wizualizacja wykresu

adam_mazur 13 Lut 2013 15:22 1887 8
 • #1 13 Lut 2013 15:22
  adam_mazur
  Poziom 7  

  Witam:) mam taki problem, chciałbym zrobić sobie urządzenie do pomiaru spadku temperatury na elemencie nagrzewanym za pomocą pieca indukcyjnego, element będzie wysuwany z pieca i w ten będzie dokonywany pomiar. Element jest metalowy w postaci czopa. Zastaniawiam się jaki sposób pomiaru temperatury byłby najlepszy. Chciałbym poźniej połączyć to z kompem za pomocą portu LPT. Chciałem wykorzystać czujniki stykowe ale myśle nad rozwiązaniem czujników na podczerwień? Co myślicie o tym rozwiązaniu? Czy z łatwościa uda mi się zintegrować z komputerem ?

  0 8
 • Testo
 • #2 13 Lut 2013 19:51
  EAPOL
  Poziom 11  

  Witam,
  Pomysł dobry, są czujniki do pomiaru bezstykowego, ale czy jest sens pchać się w LPT? Może po RS485 zwykły pomiar by Ci wystarczył:
  Tutaj jest miernik z możliwością komunikacji po RS485
  http://eapol.pl/sklep/product.php?id_product=106
  Do tego zwykły nawet konwerter RS485--->USB i po sprawie jeżeli nie masz RS w kompie.
  Co do czujników temperatury stykowych, to możemy Ci zaproponować coś z tej oferty:
  http://eapol.pl/sklep/category.php?id_category=5
  Ty wiesz jak to można zamontować i wybrać najlepszą dla siebie metodę pomiaru.

  Łukasz

  0
 • #3 13 Lut 2013 21:06
  gervee
  Specjalista Automatyk

  adam_mazur napisał:
  Witam:) mam taki problem, chciałbym zrobić sobie urządzenie do pomiaru spadku temperatury na elemencie nagrzewanym za pomocą pieca indukcyjnego, element będzie wysówany z pieca i w ten będzie dokonywany pomiar. Element jest metalowy w postaci czopa. Zastaniawiam się jaki sposób pomiaru temperatury byłby najlepszy. Chciałbym poźniej połączyć to z kompem za pomocą portu LPT. Chciałem wykorzystać czujniki stykowe ale myśle nad rozwiązaniem czujników na podczerwień? Co myślicie o tym rozwiązaniu? Czy z łatwościa uda mi się zintegrować z komputerem ?


  Co to będzie - rozgrzewanie w celu hartowania powierzchni czopa? Czujniki stykowe to bym sobie darował - choć nie napisałeś do jakiej temperatury będziesz mieć nagrzany element/jaki zakres temperatur chcesz mierzyć.
  Pomiar bezstykowy byłby chyba najbardziej dogodny (http://www.par.pl/pomiary/czujniki-i-systemy-pomiarowe/256-pirometryczny-pomiar-temperatury).

  Jeśli ma to sygnalizować określona temperaturę to może -> http://www.introl.pl/pl/katalog/sygnalizatory_podczerwieni/sygnalizator_podczerwieni_od100

  Jeśli miałby być to pomiar wartości to możne coś z tego -> http://www.introl.pl/pl/katalog/Introl_pirometry_stacjonarne.

  Ps. suwać, wysuwać ... :)

  0
 • Testo
 • #4 13 Lut 2013 22:57
  adam_mazur
  Poziom 7  

  "Co to będzie - rozgrzewanie w celu hartowania powierzchni czopa?"

  Dziękuje za zainteresowanie moim postem:)
  Właśnie nie sprecyzowałem: Temperatura max 300 'C
  Cały zestawik potrzebuje to określenia wykresu temperatury chłodzenia w zależności od czasu. Może znacie jakiś konkretny program współpracujący z czujnikami temperatury na podczerwień który ułatwi mi w dużym stopniu pracę?
  A jeśli chodzi port to zapomniałem o tym zupełnie, zawsze bawiłem się na LPT.

  0
 • #5 14 Lut 2013 11:28
  gervee
  Specjalista Automatyk

  W sumie jeśli czujnik ma wyjście np 4-20 mA/ 0-10 itp. to wystarczyłby multimetr z rejestracją danych i przesyłem przez np. RS232 (zazwyczaj dołączone oprogramowanie ma możliwość gromadzenia danych i ich prezentacji w postaci wykresu).

  0
 • #6 14 Lut 2013 11:34
  EAPOL
  Poziom 11  

  gervee napisał:
  W sumie jeśli czujnik ma wyjście np 4-20 mA/ 0-10 itp. to wystarczyłby multimetr z rejestracją danych i przesyłem przez np. RS232 (zazwyczaj dołączone oprogramowanie ma możliwość gromadzenia danych i ich prezentacji w postaci wykresu).


  Dokładnie, choćby nawet coś z tego:
  http://eapol.pl/sklep/category.php?id_category=15
  Zależnie jaki czujnik kolega znajdzie, możesz pytać w firmie CZAH pomiar z Katowic.

  0
 • #7 14 Lut 2013 12:14
  manio978
  Poziom 11  

  Chyba do elementów gładkich połyskujących dobrze by było żeby czujnik na podczerwień miał regulowaną wartości współczynnika emisyjności [ε] podobno przy gładkich metalicznych powłokach jest lekkie przekłamanie.

  0
 • #9 14 Lut 2013 14:44
  adam_mazur
  Poziom 7  

  Dziękuję za informacje. Zdecyduje się jednak na pirometr stacjonarny. Tylko zastanawiam się czy nie będzie problemu z odczytem temperatury z elementów o wysokim połysku...? Czy pirometr nie będzie oszukiwał wyników dla wypolerowanych powierzchni? Czy moze dla takich elementów polecacie inny sposób pomiaru temperatury bezstykowo?

  0