Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór przewodu do silnika elektrycznego

13 Lut 2013 19:44 4614 7
  • Poziom 2  
    Witam. Dziś byłem w hurtowni aby zamówić przewód pod silniki elektryczne, pan sprzedawca powiedział mi, że jak przekrój będzie za mały to silnik może np po roku czy nawet szybciej się spalić, rozumiem, że będą grzały się przewody ale silnik się spali?
  • Poziom 17  
    A o jakich mocach mówimy?
    Spalić się silnik? Pan w hurtowni coś pokręcił, albo źle go zrozumiałeś.
    Jak przewody będą miały za mały przekrój, będą się przegrzewać.
    Jeżeli mówimy o mocach rzędu kilku kW, a przewody będą dużo za małe, to nie rozwinie maksymalnej mocy, bo rezystancja przewodów ograniczy maksymalny prąd przez nie płynący.
  • Poziom 2  
    będzie ok 6 wiertarek moc ok 25 kW(łącznie) przewód główny będzie 10mm2 no i z puszki do każdej wiertarki plus zabezpieczenie przed nią. Wyraznie powiedział, że jak przewody są za małe to może to wpłynąć na życie silnika. Nie, że po kilku miesiącach się spali ale skróci jego żywotność.
  • Specjalista elektryk
    Zajrzyj tu Link i ściągnij sobie suwak DIL-PKZ Selection
  • Poziom 2  
    dzięki za link ale przed sobą mam wersje papierową suwaka Mollera i wynika z niego, że dobór jest ok. Tylko nie problem w doborze przewodu ale w tym co powiedział Pan z hurtowni, że jak będą za małe przewody to może to odbić się na żywotności silników.
  • Poziom 18  
    Jezeli przekrój przewodu będzie za mały to będą większe spadki napięcia i silniki będą miały mniejszą moc. Wtedy łatwiej przeciążyć silnik.
  • Poziom 34  
    Każdy silnik powinien być zabezpieczony przed przeciążeniem. I wtedy nastąpi wyłączenie silnika niezależnie od przyczyny.
  • Poziom 33  
    jerzyna53 napisał:
    powiedział Pan z hurtowni, że jak będą za małe przewody to może to odbić się na żywotności silników.

A jak klient wierząc w dobrą wolę Pana z hurtowni kupi przewymiarowany kabel/przewód to odbije się to na marży handlowej hurtowni. Korzystnie oczywiście.
    O kieszeni klienta mowy tu nie ma :)
    V.