Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dafi IPX4 5,5 kW - Pobiera dużo prądu

Viper89 13 Feb 2013 19:59 9054 9
    Viper89
    Level 2  
    Witam,

popsuł mi się jakiś czas temu podgrzewacz przepływowy wody w kuchni (nie wiem jakiej był firmy i mocy ponieważ miał pewnie z 20-30 lat i nie było na nim takich informacji). Jako iż nie wiedziałem jakiej był mocy to w ciemno zakupiłem podgrzewacz Dafi IPX4 o mocy 5,5 kW.
    Stary podgrzewacz był podłączony do zasilania poprzez wtyczkę a nowo zakupiony podgrzewacz nie miał zamontowanej wtyczki (montowane są tylko w produktach o mocy 3,7 kW). Jednak ja zamontowałem do nowego ogrzewacza wtyczkę i wpiąłem do gniazdka. Wszystko działało bez zarzutu, jednak rachunki za prąd podwyższyły się niemal dwukrotnie.

Dodam jeszcze że ciepłej wody w kuchni używam jedynie do mycia naczyń które nie mieszczą się w zmywarce (czyli większe garnki, patelnie, deski do krojenia), więc zużycie wody jest niewielkie.

Pytanie brzmi czy wyskoki pobór energii spowodowany jest niewłaściwym podłączeniem urządzenia do sieci? Czy może 5,5 kW to znacznie za duża moc do kuchni i lepiej kupić podgrzewacz o mocy 3,7 kW (chyba że możecie podać jakieś konkretne podgrzewacze które są oszczędne, woda nie musi być gorąca tylko letnia)
    [19-21.10.2021] Technology Days Zapisz się darmo
  • Helpful post
    BILGO
    Level 38  
    Viper89 wrote:
    Jednak ja zamontowałem do nowego ogrzewacza wtyczkę i wpiąłem do gniazdka

Popełniłeś duży błąd, ponieważ taki podgrzewacz jest montowany na stałe, w puszce przyłączeniowej, do której doprowadzone są przewody o odpowiednich przekrojach które zaś są zabezpieczone odpowiednimi aparatami zabezpieczającymi...
    Przecież teraz przez to gniazdo przepływa prąd rzędu 24A... Może dojść do poważnego uszkodzenia instalacji elektrycznej...
    Viper89 wrote:
    Czy może 5,5 kW to znacznie za duża moc do kuchni i lepiej kupić podgrzewacz o mocy 3,7 kW

Uważam że 3.7kW jest lekko na wyrost...
    A 5.5kW to jest duuuża przesada...
    Viper89 wrote:
    jednak rachunki za prąd podwyższyły się niemal dwukrotnie.

Może to też być zbieg okoliczności... Ale na pewno w duuużym stopniu przychylił się do tego podgrzewacz 5.5kW.

Szukałbym podgrzewacza o mocy w przedziale 1 - 1.5kW to powinno spokojnie wystarczyć...
    Viper89
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź.

Podgrzewacz na szczęście odłączyłem od zasilania 2 miesiące temu aby zobaczyć czy to on jest winny takich rachunków za prąd.

Możesz mi polecić jakiś ogrzewać w przedziale mocy 1-1,5kW ponieważ najsłabszy jaki znalazłem to 3,7kW od Dafi i 3,6kW od Siemensa. Podgrzewacze o niższej mocy jakie widziałem były pojemnościowe a ja potrzebuję ciśnieniowy (nie ma sensu aby woda grzała się przez 24h skoro używam wody w kuchni tylko przez max 15min dziennie)
    bartekfigura
    Level 28  
    Ja bym jednak polcał Ci pojemnościowy podgrzewacz. Po pierwsze obciążenie instalacji jest o wiele mniejsze bo takie małe podgrzewacze mają od 1 kW do 1,5 kW, a przecież możesz takie podgrzewacz zaopatrzyć w zegar sterujący i będzie grzał wodę tylko wtedy gdy potrzeba. Przykładowo potrzebujesz rano ciepłej wody to ustawiasz na 7 grzanie o 8 woda będzie gotowa i wieczorem też na 17 grzanie na 18 będzie woda gotowa. Niewielkie 10-15 litrowe ogrzewacze nie potrzebują wiele czasu na podgrzanie wody. A czas podtrzymania jest dość długi ponieważ ogrzewacze takie są dość dobrze izolowane. Ja mam w mieszkaniu ogrzewacz Ariston Shape 100 l. Woda w nim jest lekko ciepła nawet po 3 dniach. Dodam, że podgrzewacz grzeje wodę do 65 st.
    serwisor
    Level 29  
    A ja jednak polecam przepływowy, w przypadku używania 15 min dziennie.
    Bartku, zastanów się nad sensem małego pojemnościowego, raz użyjesz całą wodę i czekasz aż się zagrzeje, a nawyków osób myjących nie znasz, czy pod bieżącą wodą itd.

Przepływowy zagrzeje wodę wtedy, kiedy będzie ona potrzebna, a nie "na zapas", dodatkowo nie będzie problemu, że a nóż ciepła woda się skończy.
    bartekfigura
    Level 28  
    To są podgrzewacze pojemnościowe. Wystarczy też porównać moc. przepływowe nawet te najmniejsze mają moc około 4 kW.
    User removed account
    User removed account