Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłogówka i ESBE VTA322 help! -

13 Lut 2013 20:14 24339 53
  • Poziom 9  
    Podłogówka i ESBE VTA322 help! - Witam.

Problem polega na tym, że zawór trójdrożny nie spełnia moich oczekiwań. Producent uwzględnia montowanie tego zaworu do obsługi ogrzewania podłogowego ale u mnie nie działa to tak jak powinno.
    Zawór ma to do siebie, że często nie przepuszcza wody do układu przez co podłogówka jest zimna.
    Podejrzewam, że spowodowane jest to zbyt ciepłą wodą w układzie a szczególnie w powrocie.

Prosiłbym osoby z doświadczeniem o pomoc w ustawieniu pieca, temperatur, zaworu, etc lub pomoc w dobraniu sprzętu przy jak najmniejszej ingerencji w istniejącą instalacje.

Piec to Kostrzewa MiniBio 10kw pracujący w trybie automatycznym z temperaturą maksymalną 65 st. Pompa obiegowa załącza się od 45 st. Piec działa w połączeniu z czujnikiem pokojowym zainstalowanym w pokoju z podłogówką.
    Cała instalacja przedstawiona jest w uproszczony sposób na schemacie, reszta widoczna jest na zdjęciach.

Najczęściej jest tak, że zawór zamyka przepływ wody a piec usilnie próbuje osiągnąć zadaną temperaturę w pokoju z podłogówka pracując np całą noc na maksymalnie ustawionej temperaturze pieca :( a podłogówka zimna. Zadziała dopiero jak wyłączę i wystudzę piec. Regulacja na zaworze praktycznie nie działa, ponieważ minimalne obniżenie temperatury zamyka dopływ wody zapewne przez zbyt gorący powrót.

Wszystko działa jak zawór ustawiony jest na max temperaturę ale wtedy podłoga jest za gorąca, termometr na rozdzielaczu zasilania pokazuje prawie 65 st. Zapewne ciepło przechodzi przechodzi przez rurki metalowe (termometr opaskowy, zewn.) ale mimo wszystko podłoga gorąca.
    Podłogówka ma odpowietrzacze powyżej poziomu podłogi.

Wszelkie sugestie mile widziane. W wypowiedziach proszę traktować mnie jako laika w tej dziedzinie ;) Podłogówka i ESBE VTA322 help! - Podłogówka i ESBE VTA322 help! - Podłogówka i ESBE VTA322 help! -
  • Poziom 36  
    Kto robił projekt tej instalacji ?
  • Poziom 9  
    Mamy w rodzinie hydraulika, ktory od lat sie tym zajmuje. Jest to osoba starszej daty wiec nie chce szarpac jego nerwow, ktore i tak nadwyrezylem podczas calej instalacji.
  • Poziom 36  
    Ja się nie pytałem kto wykonał instalację (ją powinien wykonać hydraulik) i wstępnie do jej montażu raczej się nie czepiam .
    Zapytałem się kto wykonał projekt instalacji .
    Błąd według mnie jest w projekcie . Należy winić przez to projektanta . :D
  • Poziom 9  
    Projekt w locie robil hydraulik. Kiedy wujka prosilem aby rozrysowal wszystko i dokladnie przemyslal - mozecie wyobrazic sobie ugodzona dume. Projektu nie bylo, zapewne robil taka czy podobna instalacje nie pierwszy raz "z glowy" a ja teraz cierpie :(
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Jak pisalem przedchwila projektu nie bylo, zreszta jest to nieistotne. Prosilem o pomoc w problemie..
  • Poziom 36  
    Tak jak murarz nie projektuje domów tylko je muruje, tak hydraulik/instalator też raczej nie powinien projektować instalacji.
    Radzę udać się do projektanta. Wstępnie podejrzewam gdzie jest błąd ale musiał bym to przeliczyć.
  • Poziom 9  
    Liczylem na pomoc tutaj...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Zawór powinien być przed pompą aby pompa dostała wymieszaną wodę. W takim rozwiązaniu jak u Ciebie to na zasilanie idzie od razu tyle co na kotle i termostat zamyka szybko nie puszczając nic.

Ps. Aby nie robić wielkiego bałaganu w skrzynce od podłogówki (brak miejsca na przeróbki) prościej było by przenieść zawór trójdrogowy do kotłowni.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Czy jest mozliwe zrobienie tego w tej szafce?
  • Poziom 15  
    Tak powinien wyglądać prawidłowo zmontowany rozdzielacz prostego ogrzewania podłogowego. Należy uzupełnić go jeszcze o głowicę termostatyczną i zabezpieczenie przed przekroczeniem temperatury granicznej dla inst. podłogowej -termostat wyłączający pompę.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Lepszy byłby tu VTA 570, 320 jest właściwie do cwu. Tu może starczyć bo tylko cztery pętle ale to wymaga sprawdzenia. Główną przyczyną problemu jest błąd montażu: pompa podłogówki zainstalowana po niewłaściwej stronie. Powinna wymuszać obieg wody w pętlach podłogówki a przed nią powinien być ten trójdrożny dopuszczający gorącą wodę w miarę potrzeby czyli przy spadku temperatury w obiegu podłogowym.

Schemat znajdziesz też w instrukcji załączonej do zaworu.
  • Poziom 36  
    Jeśli dobrze odczytałem z instrukcji producenta to zawór może być zainstalowany za pompą (strona 116).
    Można oczywiście spróbować poprzerabiać to na kilka-kilkanaście sposobów metodą prób i błędów albo ....... (to rozwiązanie podałem wyżej) . :D
  • Poziom 9  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    albo ....... (to rozwiązanie podałem wyżej) . :D

Tzn?

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuje za odpowiedzi. Rozumiem, że zawor trojdrozny zamontowany jest w zlym miejscu. Patrząc od zasilania montuje najpierw zawor pózniej pompę. Rozdzielacz powrotu poprzez trojnik montuje z powrotem CO i zaworem (od strony z niebieskim paskiem na zaworze). Jeśli dobrze zrozumiałem.
    W jaki sposob pompa będzie teraz pracować jeśli będzie odpowiednia temperatura w podłodze? Czy może w jakiś sposob muszę jeszcze zrobić krótki obieg? Bo tego wogole nie rozumiem :(
  • Poziom 36  
    dch9 napisał:

Tzn?

Jeżeli producent ( ESBE ) we własnych materiałach umieścił informację, że pompa może być zamontowana przed zaworem 3D to na 100% ich konstruktorzy to sprawdzili. :D To nie jest firma "krzak" .
    Jestem pewien, że jeśli projektant (ktoś kto zna się na projektowaniu) zaprojektował tak, że pompa była by przed zaworem 3D to działało by to bez problemu i nie zakładał byś tego wątku.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    dch9 napisał:

Tzn?

Jeżeli producent ( ESBE ) we własnych materiałach umieścił informację, że pompa może być zamontowana przed zaworem 3D.

Może być zamontowana w ten sposób ale dla JEDNEJ pętli.
    Przy większych oporach, czyli kilku, musi być jak na drugim rysunku.
    Tak jak w instrukcji:
    http://infoweb.esbe.se/files/56426/Anv_VTA300_98140118_utgG_lr.pdf
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    Najprościej to przenieś to do kotłowni, i po kolei zawór 3d , pompa , zawór zwrotny rozdzielacz. Coś koło tego;

https://obrazki.elektroda.pl/38_1227044046.jpg

Aby zrobić to w ten sposób musiałbym rozkuć tynki - co w przypadku instalacji z PP graniczy sie z cudem.

Dziekuję wszystkim za odpowiedź, wnioskuję że muszę w skrzynce rozdzielacza zamienić pompę z zaworem. Zapewne nie będzie na to miejsca i znowu zaczną się kombinacje :(
  • Poziom 29  
    Jakbyś miał to przenosić do kotłowni to pamiętaj o powiększeniu średnic rur. Zgrzewany ma grube ścianki.
    Przy okazji czy to jest zgrzewany PP do ogrzewania? Jeśli nie to za parę lat będziesz miał problem z mułem korozyjnym w instalacji. Musiałbyś teraz dokładnie wypłukać i dodać jakiś inhibitor korozji.
  • Poziom 36  
    dch9 napisał:

Dziekuję wszystkim za odpowiedź, wnioskuję że muszę w skrzynce rozdzielacza zamienić pompę z zaworem. Zapewne nie będzie na to miejsca i znowu zaczną się kombinacje :(

Radzę jednak zanim zaczniesz kuć zrobić próbę na zewnątrz.
    Nie jestem do końca przekonany, że po tym zabiegu wszystko będzie idealnie działać.

Na przyszłość najpierw robi się projekt a dopiero potem montuje. :D
  • Poziom 32  
    Aby zrobić to w ten sposób musiałbym rozkuć tynki - co w przypadku instalacji z PP graniczy sie z cudem.
    A po co rozkuwać przecież instalację w kotłowni masz po wierzchu.
  • Poziom 9  
    gersik napisał:
    A po co rozkuwać przecież instalację w kotłowni masz po wierzchu.

W kotlowni tak, ale skrzynki rozdzielaczy nie sa w kotlowni i sa juz zatynkowane a tam znajduje sie trojnik ktory laczy obydwie skrzynki.
    Jestem juz umowiony z instalatorem na ogledziny czy bedzie w stanie przerobke zrobic w samej skrzynce. Bede relacjonowal postepy.

Poki co oszczedzam pelet, mam mniejsze temperatury i dziala. Ale tego tak nie zostawie.
  • Poziom 38  
    Wymontuj ta pompe i wstaw w to miejsce rurke.
    Jesli rozdzielacz na grzejniki zalozyles bez pompy i dziala to podlogowka tez powinna.
    Tak w ogole to jakiej mocy jest ta pompa i jakiej jest ta przy kotle?
    Przypuszczam ze ta pompa przy kotle jest mniejsza moca od tej przy podlogowce, ale tak ogolnie to wystarczylo by miec wieksza pompe przy kotle, a ta od podlogowki zlikwidowac.

Teraz jak wyglada obieg w tej podlogowce, otoz w zaworze trojdroznym, jesli sa otwarte oba kanaly (cieply i zimny) to zimna woda nie bedzie w stanie wejsc do obiegu za zaworem bo cisnienie wytwarzane na pompie nie pusci zimnej, a nawet bedzie lewy obieg, z pompy przez zawor do powrotu, wiec woda ciepla praktycznie nie ma prawa wejsc do rozdzielacza.

Mysle ze jak wyrzucisz ta pompe to powinno dzialac. :-)
  • Poziom 9  
    saskia napisał:

Mysle ze jak wyrzucisz ta pompe to powinno dzialac. :-)

Podlogowka bez pompy? Nah podziekuje. Jesli dobrze pamietam mam tam 250-300 m pexy 16tki. Pozostane przy podpowiedziach innych osob i przy schematach rozdzielaczy kompletnych do podlogowki. Zamienie miejscami 3d i pompe.
  • Poziom 17  
    Jak widać pętle są cztery czyli wszystko w normie.