Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tańsza metoda pasywacji wafli krzemowych

exti 13 Lut 2013 21:16 3681 3
 • Tańsza metoda pasywacji wafli krzemowychJednym z etapów obróbki krzemu przy produkcji układów scalonych i ogniw słonecznych jest pasywacja. Zwykle polega ona na wytwarzaniu na powierzchni wafla warstwy azotku krzemu, która wiąże wolne elektrony i zabezpiecza krzem przed utlenianiem się, co pogorszyłoby jego właściwości elektryczne. Taka metoda pasywacji wymaga podgrzania wafla krzemowego do 400 stopni Celsjusza, co pochłania duże ilości energii. Przez to pasywacja azotkiem krzemu jest jedną z najdroższych faz obróbki krzemu.

  Zespół naukowców z MIT opracował tańszą, a przy tym nie mniej skuteczną metodę pasywacji. Polega ona na pokrywaniu krzemu warstwą polimeru. Proces nie wymaga podgrzewania wafla krzemowego i pochłania znacznie mniej energii niż zwykła żarówka w tym samym czasie.

  Powierzchnia krzemu nie poddana pasywacji w ciągu kilku minut ulegałaby utlenieniu, natomiast pokryta polimerem po ponad 200 godzinach testu nie zmieniła w zauważalny sposób swoich właściwości elektrycznych.

  Niższa temperatura procesu, oprócz korzyści w postaci mniejszego kosztu, umożliwia wykorzystanie polimerów i innych związków organicznych, które uległyby zniszczeniu w wysokiej temperaturze. To z kolei otwiera drogę do nowych zastosowań układów scalonych, na przykład biosensorów.

  Źródło:
  http://www.eurekalert.org/pub_releases/2013-02/miot-acw021313.php

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 114, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #3
  markovip
  Poziom 34  
  "Cooler" to nie tylko "Fajniejszy"...
 • #4
  smokeing
  Poziom 12  
  Albo chłodniejszy, nawet by miało sens.