Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr DT 9208A - kalibrowanie miernika - identyfikacja potencjometrów.

swiercm 13 Lut 2013 21:20 5895 4
  • #1 13 Lut 2013 21:20
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Witam.

Mam kłopot z multimetrem Digital Multimeter DT 9208A, a mianowicie "oszukuje" dość znacznie przy pomiarze napięć (prąd stały i zmienny), temperatur w stosunku do miernika UNI-T oraz do faktycznego stanu rzeczy. Reszty nie sprawdzałem.
    Wiem, że da się go wyregulować, ale nie bardzo wiem, który potencjometr, za co odpowiada.
    Poniżej zamieszam zdjęcia rozkręconego miernika.
    Multimetr DT 9208A - kalibrowanie miernika - identyfikacja potencjometrów. Multimetr DT 9208A - kalibrowanie miernika - identyfikacja potencjometrów. Multimetr DT 9208A - kalibrowanie miernika - identyfikacja potencjometrów.

Może ktoś wie, jak to zrobić w domowych warunkach, bo szkoda mi go jest sprzedawać, a innego niestety nie posiadam, a potrzebuję go do pomiaru głównie w zakresie 20V prądu stałego.

0 4
  • Pomocny post
    #2 13 Lut 2013 23:55
    oj
    Poziom 42  

Schemat:

+ Aplikacja ICL7106 powinna pomóc

4
  • #3 14 Lut 2013 00:02
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Dziękuję, ale dla mnie to czarna magia (elektronika) na schematach znam się tylko troszeczkę (o wiele za mało).

Chodziło mi bardziej o to, którym potencjometrem regulować, by obniżyć podawane wyniki na zakresie prądu stałego (najbardziej zależy mi na zakresie 20V).

Metodą prób i błędów nie chcę próbować, stąd moja prośba o pomoc.
    Albo w skrócie.
    Na podstawie zdjęć, tych które zrobiłem, który potencjometr jest od czego?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Lut 2013 15:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

DT 9208A to tani miernik, ale zanim zaczniesz kręcić, sprawdź w instrukcjach, czy rzeczywiście ten UNI-T, na danym zakresie, daje kilkukrotnie lepszą dokładność, żeby było pewne że można go użyć jako wzorca.

0
  • #5 14 Lut 2013 15:57
    swiercm
    Moderator na urlopie...

jarek_lnx napisał:
    DT 9208A to tani miernik, ale zanim zaczniesz kręcić, sprawdź w instrukcjach, czy rzeczywiście ten UNI-T, na danym zakresie, daje kilkukrotnie lepszą dokładność, żeby było pewne że można go użyć jako wzorca.

UNI-T był ten z wyższej półki, pozyczony od konserwatora mającego na codzień styczność z elektroniką. Na pewno był dużo lepszy niż mój DT.

Co do DT. Już ustawiłem. Właśnie skończyłem.

Zdjęcie 1 i 2.
    Skrajny lewy-dolny potencjometr jest od temperatury
    Od góry z lewej strony drugi jest od napięcia.

Wyregulowałem i teraz wskazuje bardzo dobrze. Wzorowałem się na wskazaniach UNI-T.
    Temperaturę natomiast wyregulowałem porównując wskazania termometru rtęciowego.
    Zakres błędu przy temp jest w normie (około 0,5°C) wcześniej było około 8°C różnicy.

Zakres napięć także w granicach tolerancji. Na tą chwilę mi to wystarczy. Jeśli znajdę inne źródło/odnośnik do kalibrowania - już wiem, jak to poprawić.

Reszta potencjometrów - nie ruszałem.
    Bardzo czułe te potencjometry są i troszkę mi to czasu zajeło, bo po zamknięciu obudowy, wartości były troszkę inne, niż bez obudowy, zwłaszcza temperatura.

Dziękuję za pomoc.

1
  Szukaj w 5mln produktów