Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Efekt gitarowy. Jaka powinna być impedancja wejściowa, wyjściowa?

mrgr 15 Feb 2005 22:39 3026 19
    mrgr
    Level 15  
    Chcialbym zrobić sobie jakiś mały efekcik...
    pytanie jest nastpujące..
    jaka powinna być impedancja wejściowa, wyjściowa i jaki powinien być maksymalny poziom sygnału na wyjściu takiego cuda :)??
    darkfenriz
    Level 22  
    Zwe>1M (=fet na wejściu)
    Zwy byle jaka
    poziom sygnału<1V chyba
    coolart
    Level 11  
    tak poziom sygnalu najlepiej jesli bedzie wynosil okolo o,76 v jesli chcesz moge podac ci wartosci wyjscia z gitarki elektro akustycznej:)
    mrgr
    Level 15  
    wszelkie informacje mile widziane :)....
    jeszcze taka kwestia... na wejsciu dawac filtr dolnoprzepustowy??
    mrgr
    Level 15  
    jakies rady???
    :)[/b]
    janek11389
    Level 42  
    Witam! Trudno coś takiego doradzić, rzecz gustu, a żeby zrobić taki elekt i żeby miał ręce i nogi, to przydałby się oscyloskop, generator, multimetr, to wiadomo, podstawa, chyba, że masz coś sprawdzonego, to można iść w ciemno. A czego oczekujesz po takim wynalazku?
    Pozdrawiam
    mrgr
    Level 15  
    caly wymieniony sprzet posiadam... nawet za duzo :)
    czyli tak.. na poczatek interesowalo by mnie cos prostego.. zwykle przesterowanie z obcieciem szczytow sygnalu....
    a tak szczerze mowiac docelowo interesowaloby mnie jakies trashmetalowe brzmienie :)...

najlepiej by bylo gdzyby dalo sie to projektować w postaci, że tak powiem, modułowej.... :).... zrobic kilka bloczkow a potem je łączyć i patrzeć jak brzmi :)...
    mrgr
    Level 15  
    drobne pytanko... czy w pierwszej czesci ukladu nalezy wstepnie wzmocnic sygnal, czy tez operowac na malym sygnale rzedu mV i dopiero na wyjsci dac jakas regulacje wzmocnienia?? :|
    mrgr
    Level 15  
    powie ktos cos?? :(
    nie wiem czy skladac cos takiego... i czy to przesuniecie w fazie ma znaczenie...
    ozzman
    Level 26  
    gdzies tam w jabelu mają kit Fuzz gitarowy, nie wiem czy to działa dobrze ale możesz zobaczyć
    mrgr
    Level 15  
    mialem ten fuzzz...
    ale tu chodzi nie o to zeby miec tylko zrobic...
    przyjemnosc tworzenia..
    :)
    mrgr
    Level 15  
    czy jest jakaś nadzieja na wnoszace cos do tematu porady??? :(
  • Helpful post
    bobo
    Level 29  
    Jak, bys skorzystal z przycisku SZUKAJ ( taki kwadracik z lupka, u gory witryny obok ikony Regulamin ) i wpisal slowo gitara, effekty gitarowe, fuzz, echo, itd, itd, zapewne nie musialbys sie denerwowac ze nikt nie pisze. Na forum elektroda, bylo juz chyba wszystko o tych "klockach" do gitary i nie tylko.
    Pozdrowka
    mrgr
    Level 15  
    wiesz, chodzilo mi o to zeby mnie ktos porpowadzil "za reke" jak to zaprojektowac, nie interesuja mnie zadne gotowe schematy tyko sugestie co jak i dlaczego.... mimo to dzieki.. poszperam sobie i moze z cudzych postow uda mi sie cos wywnioskowac...
  • Helpful post
    darkfenriz
    Level 22  
    na wejście radziłbym coś na J-fecie dle dużej impedancji we.
    większość prostych przesterów przesterowuje sygnał tak jak idzie, a to źle , bo dźwięk jest zamulony.
    Ja na razie bawiłem się w DSP i sugeruję silne podbicie czętotliwości z zakresu 800-2000Hz. Zrobisz to na jednym wzmacniaczu operacyjnym (np tl07x będą w porządku). Na drugim dał bym przesterowanie. Proponuję też na operacyjnym (w układzie owracającym) i drabince dioda-rezystor w sprzężeniu zwrotnym. Pamiętaj-podstawowym warunkiem tej słodkiej drugiej (i innych parzystych) harmonicznej jest niesymetryczne obcinanie!! Najlepiej chyba użyć kilku germanek w drabince, bo mają miękką charakterystykę.
    Na koniec oczywiście filterek EQ.
    powodzenia
    mrgr
    Level 15  
    czyli ten sygal jak na rysunku ma jakis sens ( z tym że obciolem symetrycznie)?? :)
    mrgr
    Level 15  
    :D czyli tylko przesunać punkty pracy :D:D...
    A w jaki sposób moglbym otrzymać metalowe brzmienie??
    Zakladam ze potrzebne tu by bylo jakieś sprytnieszje sprzeżenie zwrotne albo jakies zmieszanie sygnalu z inna częstotliwościa... :D
  • Helpful post
    bobo
    Level 29  
    Mozesz poeksperymentowac z ukladem jaki zamieszczam ponizej. Uklad wymaga sterowania z wtornika wej. oraz obciazenia wysoko oporowego. Pewne zmiany mozna dokonac dobierajac elementy C1, R2 oraz dobierajac PR1, uklad dosc latwo sie wzbudza wiec nalezy go jakos skompensowac.
    Pozdrowka