Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu silnika 230V - prosze o sprawdzenie schematu

13 Lut 2013 21:42 2304 6
  • Poziom 28  
    Witam.
    Jest sobie piec węglowy z szufladką podającą węgiel z pojemnika (taki podajnik napędzany silnikiem 230V, który włącza się na chwilę co jakiś czas).
    Szuflada co jakiś czas blokuje się przez węgiel, który "niefortunnie" się układa. Zablokowany silnik zaczyna pobierać duży prąd i wybija bezpiecznik 3,15A umieszczony w sterowniku pieca. Czasem zdarza się to dwa razy dziennie a czasem raz na tydzień lub dwa.

Projektuję układ, który za pomocą przekładnika prądowego AS-100 podłączonego do komparatora ATTiny13 (AIN0) wykrywał będzie zwiększony pobór prądu i przekaźnikiem odwracał kierunek wirowania silnika (Żeby otworzyć zablokowaną szufladkę i zamknąć jeszcze raz). Do AIN1 będzie podłączony potencjometr, którym będę mógł regulować próg zadziałania komparatora.

Silnik prądu zmiennego na 230V oznajmia na tabliczce znamionowej, ze nominalny pobór prądu to 2,5A, nie wiem jaki prąd płynie przy zablokowanym rotorze. Proszę o sprawdzenie części układu odpowiedzialnego za pomiar prądu (a raczej spadku napięcia na rezystorze). Czy czegoś brakuje, czy coś powinienem zmienić? Może zamiast mostku z diod schottky'ego (dałem go aby nie obcinać za bardzo napięcia) dać równolegle do przekładnika jedną zwykłą diodę aby obciąć połówkę sinusoidy prądu? Attiny13A będzie zasilany 5V z osobnego zasilacza.

Silnik:

Układ pomiaru:

Napięcie odniesienia:

Datasheet AS-100:
    Link
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Pomysł z jedną diodą jak najbardziej wskazany:
    Zamiast D5 daj rezystor 470R, D4 i D6 usuń, dolny zacisk przekładnika do GND i ewentualnie D3 podłącz równolegle do diody zenera.
    Nie wiem tylko jaki poziom napięcia uzyskasz wykorzystując ten przekładnik.
    Testowałeś to ?

pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 28  
    Według datasheet gdy jako obciążenie dam 50 Ohm powinienem uzyskać napięcia które umieściłem w tabelce ze screenem z układu pomiaru w lewym dolnym rogu. Są to napięcia jeszcze przed mostkiem. Policzyłem dla 2,3,4A bo są to prądy bliskie prądowi pracy silnika czyli 2,5A. Przekładnik jeszcze nie zamówiony więc nie mam jak zmierzyć, zresztą nie potrzebne mi dokładne pomiary bo napięcie/prąd zadziałania wyreguluję potencjometrem doświadczalnie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Warto by jeszcze pomyśleć o najprostszym filtrze RC zanim wprowadzisz sygnał do kontrolera.....
    Sprawdź PW.

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    No nie do końca......
    D3 ma sens tylko wtedy, gdy spadek na niej jest mniejszy, niż na diodzie zenera w przewodzeniu. Generalnie nie jest konieczna, bo DZ skutecznie zabezpiecza wejście przed ujemną polaryzacją.
    Zamiast dławika proponuję rezystor rzędu 10kΩ.

pozdrawiam