Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka żarówka do panelu słonecznego 12V

13 Lut 2013 22:15 2094 9
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    materkamil napisał:
    Otóż posiadam panel słoneczny 10W z akumulatorem 7,2Ah. Mam zamiar ładować go w dzień a w nocy oświetlać jeden pokój.... Nikt normalny tyle NIE DA za żarówkę!!! Szukałem, szukałem cały czas i kompletnie nie wiem jaką żarówkę wybrać do panelu słonecznego w miarę tanią. Zwykła żarowa żarówka kosztuje zwykle 3 zł, a energooszczędna około 15 zł.
    Chyba że warto jednak zainwestować w te LEDy?

Te 10W panelu, to teoria. Przy jakim nasłonecznieniu? Przez ile godzin dziennie, szczególnie zimą mamy pełne słońce?
    Zwykła żarówka - poczytaj "sprawność żarówki".
    Kup świetlówkę lub zainwestuj w LED.
  • Poziom 42  
    Energooszczędną, można sobie przerobić na 12V - ale nie licz że uzyskasz tyle lumenów z świetlówki za 15zł
  • Poziom 26  
    oj napisał:
    Energooszczędną, można sobie przerobić na 12V - ale nie licz że uzyskasz tyle lumenów z świetlówki za 15zł

Racja, nawet za 50zł, skuteczność świetlna wynosi ok. 50 lm/W. Np. Philips 11W - 600lm
  • Poziom 34  
    Mając mało wydajne źródło energii, trzeba zainwestować w wysokowydajne źródło światła - niestety.

Komercyjne w trudny sposób będzie Koledze kupić dobrą lampę LED. Może się Kolega wybrać do najbliższej hurtowni elektrycznej i zapytać o najbardziej sprawną lampę LED. Tutaj spokojnie mogę Koledze polecić lampki dichroiczne MR16 z LEDami CREE, aktualnie mają najlepszą sprawność na rynku (400lm przy 4,3W).

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Philips nie znalazłem, jest OSRAM Link
    Przy LED, jeśli mają oświetlać pomieszczenie, trzeba brać pod uwagę kąt świecenia.

• VIP Zasłużony dla elektroda