Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkofalarski odbiornik nasłuchowy SSB (LSB) 3.5 MHz

ostol 14 Lut 2013 07:20 31554 21
  • Witajcie!
    Poszukując w internecie odbiornika nasłuchowego, który można by polecić młodym osobom nie mającym doświadczenia w budowaniu tego typu układów postanowiłem samodzielnie przygotować coś takiego. Prezentowany odbiornik przeznaczony jest do odbioru pasma 80 metrów i emisji SSB czyli fonii. Oprócz tego można na nim odbierać mapy pogodowe nadawane w okolicy 3.9 MHz. Odbiornik wyposażony jest w układ ARW niezbędny do komfortowej pracy na pasmie.

Wartości elementów nie są krytyczne, dopuszczalne są dość duże odchyłki (nie dotyczy kondensatorów w obwodach rezonansowych oraz we filtrze kwarcowym).
    Odbiornik po zmontowaniu działa od razu. Trzeba tylko dostroić filtr wejściowy na maksimum sygnału oraz generator BFO.

Do odbiornika wymagane jest zbudowanie najprostszego choć by generatora VFO pokrywającego zakres około 4.2-4.5 MHz. Generator musi być cały zaekranowany i stabilny mechanicznie. Maksymalne odstrojenie od odbieranego sygnału to około 150 Hz. Powyżej tej granicy sygnał staje się nieczytelny. Ja zastosowałem prosty układ DDS VFO mojego pomysłu. Wpinając się ze zwykłym detektorem AM przed drugi mieszacz NE613 można słuchać zwykłej emisji AM.

Pasmo 3.5 MHz czynne jest wieczorami i w nocy. W dzień nie odbierzemy na tym odbiorniku raczej niczego poza zakłóceniami. Do odbioru najlepiej użyć dipola 2x19 metrów drutu rozwieszonego między drzewami.

Opis w pliku PDF

Tutaj można zobaczyć filmik.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Relpol
    lambers
    Poziom 12  
    Na materiale filmowym widoczne są dodatkowe elementy przylutowane od strony montażowej. Jaką spełniają rolę? Poza tym widoczne jest (jeśli dobrze myślę) układ generatora VFO przestrajanego przy użyciu mikrowłączników. Podejrzewam, że układ ten zbudowany jest w oparciu o mikrokontroler. Co sygnalizują trzy diody LED widoczne na filmie? Czy jest możliwość zastosowania generatora analogowego, na przykład takiego przestrajanego potencjometrem? Jakiego typu układu szukać w tym przypadku? Czy można oczekiwać, że pojawi się opis / schemat kompletnego urządzania odbiorczego uzupełnionego o układ VFO i inne zewnętrzne elementy? Pozdrawiam i gratuluję udanego projektu.

EDIT: dopiero teraz zauważyłem, że podany jest link do schematów generatorów VFO, więc odpowiedź na jedno z moich pytań już otrzymałem ;)
    ostol
    Poziom 13  
    marasneo napisał:
    Hmmm, a czy mógłbyś pokierować człowieka całkowicie nie znającego się na krótkofalarstwie na stronę w sieci, wyjaśniającą takiemu jak konstruować takie układy od "0"? Chciałbym je zrozumieć, a później budować.

Układy krótkofalarskie buduje się w zasadzie tak samo jak inne układy radiowe nadawcze i odbiorcze. Filtry, generatory, wzmacniacze działają tak samo jak w odbiornikach AM. Różnica tkwi w detekcji sygnału SSB ale to łatwo będzie Ci zrozumieć jak poczytasz o formowaniu sygnału SSB.

Poszukaj sobie w sieci informacji na następujące tematy:
    - emisje jednowstęgowe SSB
    - sposoby formowania sygnału SSB
    - sposoby detekcji sygnałów SSB
    - modulatory zrównoważone, pierścieniowe

W razie czego pisz na priv. Służę pomocą.

Dodano po 7 [minuty]:

lambers napisał:
    Na materiale filmowym widoczne są dodatkowe elementy przylutowane od strony montażowej. Jaką spełniają rolę?

Na filmie widac egzemplaż testowy. Te elementy są juz umieszczone na aktualnej płytce drukowanej.

lambers napisał:
    Poza tym widoczne jest (jeśli dobrze myślę) układ generatora VFO przestrajanego przy użyciu mikrowłączników. Podejrzewam, że układ ten zbudowany jest w oparciu o mikrokontroler. Co sygnalizują trzy diody LED widoczne na filmie? Czy jest możliwość zastosowania generatora analogowego,

Na filmiku widać prosty syntezer częstotliwości mojego pomysłu. Zamiast niego można zastosować dowolny, stabilny przestrajany generator 4.2 - 4.5 MHz. Diody oznaczają krok przestrajania 10Hz, 100Hz, 1kHz. Wyświetlacze to jeszcze inny układ - zastosowałem prosty miernik częstotliwości, która mierzy częstotliwość wyjściową VFO uwzględniając poprawkę częstotliwości pośredniej. W najprostszym przypadku wystarczy generator z wyskalowanym kondensatorem lub potencjometrem.
  • Relpol
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Ten układ odbiornika to sam wymyśliłeś czy jest zaczerpnięty z jakiejś publikacji bo mam wrażenie ze już go gdzieś widziałem.
    ostol
    Poziom 13  
    Układ powstał w oparciu o kilka schematów, które można znaleźć po wpisując w Google hasła "NE612 receiver". Głownie sugerowałem się transciverem Kajman i odbiornikiem Cypisek.

Nie można powiedzieć że układ został zaprojektowany od zera, raczej zaprojektowałem płytkę do układu który wykonałem wcześniej "na pająka" korzystając z w/w schematów. Poprawiłem charakterystykę filtra kwarcowego obliczając kondensatory według innego wzoru, dodałem stopień wzmocnienia po filtrze kwarcowym i zmieniłem charakterystykę układu m.cz. korygując wartości kilku kondensatorów.

Najważniejszą poprawką jest układ ARW ograniczający poziom sygnału docierającego do pierwszego mieszacza. Najtrudniejszym zadaniem był dobór zaledwie kilku elementów tak aby ARW działało w miarę niezauważanie przy nagłych zmianach poziomu sygnału i to się udało. Praca na odbiorniku bez układu ARW jest delikatnie mówiąc denerwująca.
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    OK to mi wystarczy ja jednak w celach szkoleniowych zaproponowałbym vfo wykonać np takie jak do radia wg.SP5WW . Umiejętność dobrania układu generatora byłaby nie oceniona w przyszłości w wielu konstrukcjach krótkofalarskich.
    dariuszsq2
    Poziom 10  
    Witam

Super konstrukcja, niezła baza dla odbiornika wielopasmowego! Dopatrzyłem się jednak dwóch błędów (lub nie):

- po pierwszym mieszaczu na płytce jest kondensator i dalej do filtru kwarcowego - na schemacie brak takiego kondensatora?
    - wzmacniacz w.cz. po filtrze drabinkowym jest zrobiony na tranzystorze BC547 czy 2N2222?

Mam pytanie do kolegi. Jaką metodą kolega dobierał kwarce do filtru (częstotliwości kwarców) oraz jaką metodą zostały obliczone kondensatory filtru drabinkowego?

Przymierzam się do wykonania filtru na 10MHz i z tego powodu wszelkie wskazówki mile widziane

Pozdrawiam!
    ostol
    Poziom 13  
    dariuszsq2 napisał:

Dopatrzyłem się jednak dwóch błędów (lub nie):

- po pierwszym mieszaczu na płytce jest kondensator i dalej do filtru kwarcowego - na schemacie brak takiego kondensatora?
    - wzmacniacz w.cz. po filtrze drabinkowym jest zrobiony na tranzystorze BC547 czy 2N2222?

Faktycznie, rozbieżności się pojawiły. Ciężko się samemu sprawdza swoją pracę.
    Kondensator na wejściu filtra kwarcowego ma być na schemacie. Musze go dorysować. Ma być na wejściu i na wyjściu 470pF. Niezwłocznie naniosę poprawki.

Tranzystor na początku był 2N2222 lecz z braku możliwości znalezienia takowego zastosowałem BC547 i z takim tranzystorem dzisiaj odbiornik działa. To nie jest zbyt wymagający układ więc w zasadzie powinien działać każdy tranzystor npn małej mocy.

dariuszsq2 napisał:
    Jaką metodą kolega dobierał kwarce do filtru (częstotliwości kwarców) oraz jaką metodą zostały obliczone kondensatory filtru drabinkowego?
    Przymierzam się do wykonania filtru na 10MHz i z tego powodu wszelkie wskazówki mile widziane
    Pozdrawiam!

Odszukam wzór do liczenia kondensatorów i zamieszczę w następnym poście.

Dodano po 32 [minuty]:

Błędy zostały poprawione i niezbędne obrazki oraz PDF zamienione.

Kwarce dobierałem z odbiornikiem mojej radiostacji i częstościomierzem "na zdudnienie". Ustawia się odbiornik SSB żeby odbierał sygnał z generatora z testowanym kwarcem. Potem każdy kwarc po kolei wkładasz do generatora i spisujesz wygenerowane częstotliwości audio dla każdego kwarca.

Kondensatory do filtra dobierałem przy pomocy tego wzoru:

Potem się jeszcze bawiłem na ucho bo nie mogłem znaleźć dokładnie takich wartości jak mi wyszły z obliczeń. Generalnie dobry filtr kwarcowy w domu jest trudno zbudować nie mając wobulatora. Trzeba się pogodzić z tym że robione filtry będą miały mankamenty. Mi filtry kwarcowe nie wychodzą :-(

Co do kwestii wielopasmowości - osobiście uważam, że przy dzisiejszych realiach finansowych nie ma sensu. Cena rdzeni, dobrych rdzeni do filtrów pasmowych na wejście i do syntezy na wyjście, porządnego filtra kwarcowego, odpowiedniej syntezy, przekaźników i całej masy podzespołów jest porównywalna z używanymi odbiornikami ICOM, YAESU. Tych parametrów i tak się nie osiągnie na tych scalakach. Lepsze są AD831, dynamiką powalają NE612 na kolana ale cena wysoka.
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    DziadzioMiecio napisał:
    OK to mi wystarczy ja jednak w celach szkoleniowych zaproponowałbym vfo wykonać np takie jak do radia wg.SP5WW . Umiejętność dobrania układu generatora byłaby nie oceniona w przyszłości w wielu konstrukcjach krótkofalarskich.

Nie stabilizowane generatory to była konieczność, kiedy elektronika cyfrowa była w powijakach. Trzeba iść z postępem...

:arrow: ostol
    Skoro filtry kwarcowe nie wychodzą Ci, czemu nie poszukałeś gotowego?
    ostol
    Poziom 13  
    Ja mam w zapasach dwa fabryczne filtry kwarcowe. Projekt odbiornika jest przeznaczony dla początkujących nasłuchowców, a kupno filtra było by niepotrzebną barierą do pokonania, tym bardziej że jego koszt (około 100zł) przekracza dwukrotnie cenę pozostałych podzespołów odbiorniczka.

W wolnej chwili zamieszczę opis tej syntezy, którą widać na filmiku. Dzisiaj młodzi nie boją sie tak bardzo cyfrówki więc z syntezą sobie poradzą. Zbudowanie stabilnego VFO to faktycznie dość spore wyzwanie a efekt i tak nie powala.
    DziadzioMiecio
    Poziom 27  
    Niestabilizowane generatory to była konieczność, kiedy elektronika cyfrowa była w powijakach. Trzeba iść z postępem...

Zgadzam się z tobą, ale osoba, która nie spotka się ani razu z układem nie stabilizowanym elektronicznie nie zrozumie wielu aspektów układów analogowych. Posłużę się takim przykładem "użyje czołgu do zabicia muchy".
    smock21
    Poziom 9  
    Noo, tak... Fikuśna ta kompilacja. Początkujący radioamator - konstruktor - nasłuchowiec, może dowiedzieć się z widoku płytki że obudowy kwarców lutuje się dla (zapewne?) uzyskania lepszych ich stabilności. Zarówno mechanicznej, jak i (pewnikiem!) częstotliwościowej. Pzdrawiam.
    xen
    Poziom 13  
    Witam Wszystkich,
    Kol. ostol postanowiłem skopiować Twój odbiornik.
    Płytkę wykonałem wg załącznika, układy NE612 będę miał w sobotę.
    Czym mogę zastąpić rdzenie Amidon? Jeśli nawinę cewki wejściowe na karkasach 7 mm np. ze starych odbiorników TV, to strata czułości/dobroci będzie do zaakceptowania?
    Początkowo jako generator zastosuję wykonany kiedyś przestrajany generator szerokopasmowy. Niestety układ AD9851 do syntezy kosztuje 65PLN, trochę dla mnie za drogo...
    Nie mam doświadczenia w budowaniu konstrukcji radioamatorskich, kiedyś w latach 90-tych, na podstawie opisu w Radioelektroniku, zbudowałem odbiornik CB z podwójną przemianą częstotliwości (2MHz i 465kHz) strojony kondensatorem zmiennym. Działał i działa do dzisiaj, chociaż stabilność częstotliwości jest nie do przyjęcia.

Największy problem przy budowie obecnego odbiornika widzę w dobraniu kwarców do drabinki. Posiadam 10 rezonatorów 8MHz i ...żadnego doświadczenia. Nie posiadam wobulatora.
    Przeczytałem dużo opisów dobierania rezonatorów, ale nie znalazłem informacji (być może źle szukałem) jak wpłyną na pasmo przenoszenia, na tłumienie, źle dobrane rezonatory.

Bardzo proszę o wszelkie sugestie, porady co do konstrukcji tego odbiornika.

Koledzy proszę nie udzielajcie porad w stylu: ten odbiornik jest zły, trzeba zrobić inny, trzeba kupić, nie opłaca się itp.
    Buduję ten, nie inny odbiornik KF. Buduję z samej chęci budowania. O wadach/ zaletach przeczytałem.

A góry dziękuję za porady.
    Serdecznie pozdrawiam.
    Życzę Zdrowych, Wesołych i Spokojnych Świąt Wielkanocnych
    xen
    Poziom 13  
    Bardzo Dziękuje,
    Proste i jasne...
    przeoczyłem ten opis.

Pozdrawiam
    Roman
    xen
    Poziom 13  
    Witam,
    Zbudowałem omawiany odbiornik. Kwarce dobierałem na minimalną odchyłkę częstotliwości. Z 43 sztuk wybrałem cztery.
    Różnice mam max 40Hz. Nie posiadam rdzeni Amidon (z AVT chyba nigdy nie dojdą...). Cewki nawinąłem na rdzeniach 6mm. VFO analogowe, komfortu strojenia żadnego, ale częstotliwość stała. Odbiornik niestety działa połowicznie.
    Odbieram stacje KF jednak dźwięk (mowa) jest niezrozumiały, chrapliwy, po dokładnym wsłuchaniu się można zrozumieć pojedyncze wyrazy.
    Prawdopodobnie to wina źle dobranej drabinki. próbowałem stosować innej wartości kondensatorów, bez rezultatu.
    Mam pytanie w związku z dławikiem przy NE612. Na schenacie jest 220uH, na rysunku montażowym jest 100uH. W innych konstrukcjach widziałem 330-470uH.
    Jaki powinien być? U mnie zmiana dławika nie wpływa na jakość dźwięku.
    Kol. ostol, na zdjęciu zmontowanego odbiornika, na wejściu drabinki widzę kondensator, na schemacie ideowym i montażowym go nie ma, podobnie kondensator przy drugim NE612 jest pojemności (widać) 27pF na schemacie 47pF.
    Diody w ARW jak widzę są germanowe ja zastosowałem 1N4148, ale to chyba nie ma znaczenia dla otrzymanej jakości dźwięku.
    Bardzo proszę o sprecyzowanie.
    Proszę o porady co zrobić, aby odbiornik działał prawidłowo.
    Czy mogę się spodziewać, że Kol. opublikuje syntezę do tego odbiornika?
    Z góry dziękuje, pozdrawiam
    Roman.
    kokolino24
    Poziom 12  
    Witam
    Dostrój się do jakiejś stacji i dostrajaj BFO.
    Dławik 220uH i kondensatory 22n tworzą filtr dolnoprzepustowy.
    Sprawdź jeszcze BFO

"Częstotliwość naszego generatora BFO powinna być wyższa od częstotliwości
    pośredniej o ok. 2khz czyli wynosić ok. 8.666 Mhz (jeśli filtr jest 8664MHz)"
    Z TRX Kacper
    sp5-4013
    Poziom 16  
    xen--podałem ci link prościej nie da się stroić filtrów drabinkowych (dobrych)....problem to żeby znać język rosyjski....ale ze schematów wyczytasz wszystko.
    xen
    Poziom 13  
    Witam Wszystkich,
    przepraszam, że nie piszę, nie mam czasu.
    Odbiornik uruchomiłem. W sumie działał od razu po zmontowaniu, jedynie miałem problem z charczącą niezrozumiałą fonią.
    Przyczyną był zły generator VFO.
    Zamiast normalnego VFO miałem podłączony przestrajany generator wcz wykonany kiedyś z EdW.
    Okazało się, że oglądając przebieg na oscyloskopie sinusoida była bardzo zniekształcona, pofalowana.
    Zrobiłem drugi generator 4,2-4,6Mhz na podstawie VFO z Cypiska i niestety też mam z nim problem.
    Sinus jest asymetryczny, jednak teraz już można odsłuchiwać SSB prawie normalnie.
    Teraz muszę wykonać kolejny generator, tylko nie wiem który.
    Myślę nad generatorem Wacker'a.
    Do trymera generatora BFO dolutowałem równolegle kondensator 22pF.
    Nadal nie mam rdzeni amidon, filtr wejściowy nawinąłem na karkasach 6 mm (50 zwojów drutu DNE 0,1mm) ze starego TV - działa, czy dobrze zobaczę jak AVT przyśle rdzenie...
    Dławik dałem 330uH.
    Kondensatory przy NE612 47pF,
    Kolejna sprawa to podczas pierwszego uruchomienia miałem zamiast wzmacniacza TDA7056, układ TDA7056A.
    Układ z literą A ma inną aplikację - wzmocnienie jest sterowane napięciowo z piątej nogi potencjometrem 100k do masy.
    Reasumując:
    1.Jest to mój pierwszy odbiornik KF,
    2.Odbiornik godny polecenia dla początkujących (skopiowałem projekt Kol. ostol i działa!),
    3.Trzeba mieć dobry generator VFO,
    4.Trzeba dobrać kwarce o jak najmniejszej różnicy częstotliwości,
    5.TDA7056 to nie to samo co TDA7056A,
    6.Moja antena to 20 metrów drutu DNE 1mm 5 metrów nad ziemią,
    Odbieram wieczorem wiele stacji CW i SSB, bardzo dobrze słychać stacje z południowej Polski i wiele obcojęzycznych, niemieckie, rosyjskie, czeskie. Mieszkam na Pomorzu.
    7.Jestem zaskoczony, że tak prosty odbiornik ma tak duże możliwości.
    8.Będę budował kolejny...

Przepraszam za chaotyczny opis.
    Dziękuję Kol. ostol za projekt, Wszystkim za porady.
    W przypadku pytań służę pomocą, jednak mam trochę mało czasu aby codziennie tu zaglądać.
    Jak dokończę w pełni odbiornik (VFO i filtr) to wstawię fotkę.

Pozdrawiam serdecznie.
    Roman
    ostol
    Poziom 13  
    kilka uwag co do TDA 7065A i nie A - różnica w praktyce polega na tym iż suwak potencjometru głośności podłączamy przez 100nF lub bezpośrednio do scalaka.

Zamiast VFO polecam najprostrzy generator DDS. Zrobienie dobrego VFO leży poza możliwościami początkującego, a i często zaawansowanego elektronika. Problemem jest stabilność częstotliwości.

Najlepiej kupić na eBay chińską niebieską płyteczkę z AD9850 i poprosić mnie o podełsanie sterowania do DDS-a. Płytka wielkości paczki zapałek (Atmega8, 7805, kilka kondensatorów). Jest to mój prosty projekt, co prawda nie ma wyświetlacza ale można podłączyć skalę cyfrową za kilkanaście zł od kolegi Łukasza SQ2DYL i już wszystko widać. Do takiego odbiorniczka pasuje IDEALNIE a przede wszystkim układ jest bajecznie prosty. Dla chętnych mogę wrzucić tutaj opis i wsad do procka. Trzeba pamiętac o tym aby sygnał z DDS-a nie był zbyt silny gdyż przytka mieszacz i spadnie czułość odbiornika. Kilka pF po drodze wystarczy.

Ten odbiorniczek po podłączeniu anteny omijając filtr pasmowy oraz wyłączając BFO może słuzyc jako odbiornik szerokopasmowy.
    http://ostol.wrzuta.pl/film/3qumVhSTfS7/synteza_dds_ad9850_+_odbiornik_nasluchowy_na_ne612
    ostol
    Poziom 13  
    Witam po długiej przerwie.
    Opis udoskonalonej syntezy jest w przygotowaniu. Synteza mi już już działa na płytce uniwersalnej ale muszę do niej zaprojektować płytkę dedykowaną.
    Synteza współpracuje z układem AD9850 (chiński moduł do nabycia na ebay za kilkanaście zł lub płytka BFO DDS od SP2SWJ) plus wyświetlacz LCD 2x16 do którego idzie tylko 7 przewodów :-). Synteza ma dwa VFO i kilka kroków strojenia do wyboru. Niestety nie potrafię jeszcze zrobić zapamiętywania częstotliwości przy wyłączaniu więc zawsze będzie się zgłaszać na 3722 kHz. I będzie też niespodzianka dla wszystkich, którzy ją uruchomią :-)

Ta synteza, która widoczna jest na filmiku jest o wiele prostsza i materiały do jej zbudowania włącznie z wsadem zamieszczę jak najszybciej :-) Napiszcie jakie częstotliwości p.cz. macie to przygotuję odpowiednie wsady do procesora.

Co do filtrów kwarcowych to ilu konstruktorów tyle rad. Nie ma jednego sposobu na dobieranie kwarców. To czy ktoś dobierał spośród 10 czy spośród 40 sztuk świadczy tylko o jakości kwarców i o niczym więcej. Nie ma, powtarzam nie ma możliwości skonstruowania idealnego filtra w domu nie dysponując co najmniej wobuloskopem o czym uprzedzam, jednak na potrzeby takiego odbiorniczka kwarce wystarczy dobrać z dokładnością "na ucho" moim sposobem, który polecam początkującym jako łatwy do zastosowania w praktyce. Jeden z moich kolegów w ogóle nie dobierał kwarców i odbiornik też działał!!!

Cewki do filtrów wejściowych można wykonać na kilka sposobów. Nie trzeba nawijać ich na amidonach. Można na karkasach z ferrytem. Ważna jest indukcyjność. Miałem egzemplarz odbiornika, w którym wlutowałem fabryczne dławiki 10uH i taki filtr też działał i na potrzeby tego odbiornika wystarczało to w zupełności. (uprzedzam sceptyków aby nie bili piany bo nie ma po co)

Reasumując - postaram się szybko zamieścić materiały do najprostszej syntezy, która działała z tym odbiornikiem jednak proszę o wyrozumiałość - z czasem u mnie krucho. W międzyczasie proszę o pomoc jakiegoś kolegę, który jest dobry w programowaniu aby mi łopatologicznie wyjaśnił jak zrobić zapamiętywanie częstotliwości (long) po wyłączeniu zasilania. Byłoby to świetne udogodnienie. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

Niestety nie potrafię tutaj dodać paczki ZIP.
    Dla zainteresowanych proszę o kontakt na gg to podeślę materiały do wykonania najprostrzego syntezera dds, który widac na filmiku.