Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zasilacz] Poszukuje tranzystora albo zamiennika

14 Lut 2013 08:52 1821 9
  • Poziom 13  
    Witam.

Poszukuje tranzystora o oznaczeniach tsb20600t, albo zamiennika. Nie mam schematu urządzenia więc więcej nie mogę podać informacji. Tranzystor pochodzi z ładowarki impulsowej Hilti c4/36ACS.

Dziękuje za pomoc
  • Poziom 28  
    Przejrzałem zamknięty temat z którego wywodzi się Twoje zapytanie i wydaje mi się, że źle szukasz.
    Jeśli pali się bezpiecznik w urządzeniu szukaj zwarcia - diody na wtórnym lub tranzystor na pierwotnym - oba na radiatorach. Do sprawdzania wylutuj.
    Jeśli zwarcie o jakim piszesz występuje na wyjściu, sprawdź czy nadal będzie po wylutowaniu prostownika na wtórnym. Tu bym celował.
  • Poziom 13  
    Dziekuje Ci za odpowiedź. Poprzedni temat dotyczył faktycznie zwarcia. Zamknąłem go ponieważ nie było żadnego odezwu i zacząłem sam działać. Powodem zwarcia okazał się mostek prostowniczy, po wymianie nie wywala bezpiecznika, ale jest martwy. Wygląda to na tranzystor. 1 podejrzany to ten właśnie tranzystor, który napisałem. Jest jeszcze możliwość że dodatkowo rezystor zasilający mniejszą przetwornice siadł. Ale jego jeszcze nie zmierzyłem. Na razie doszedłem to tranzystora.

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Wydaje mi się, że on napędza przetwornicę pomocniczą. Zdjęcie spodu płytki może by pomogło.
    Jeśli spalony był mostek, przyjrzyj się tranzystorowi głównemu i jego okolicy - mostek sam z siebie rzadko wysiada.
  • Poziom 13  
    Dokładnie tak też mi się wydaje. Tzn tak wychodzi z pomiarów. Tylko tego tranzystora nie można nigdzie dostać, ani żadnej jego specyfikacji aby dobrać jakiś zamiennik. Jak będę miał chwile wrzucę zdjęcie spodu. Jeszcze dla pewności raz go zbadam, może coś źle zrobiłem. Ale z tego co pamiętam pomiar między nóżkami dawał w każdym przypadku wartość nieskończoną na mierniku więc to chyba oznacza że tranzystor poleciał (mówię chyba bo nie jestem ekspertem tylko amatorem pasjonatem )
  • Poziom 28  
    Mierzysz na zakresie dla diod? Wylutowujesz do pomiarów?
    Tranzystor jakiś nieznany albo coś źle czytasz oznaczenia.
  • Poziom 13  
    Tak oczywiście tranzystor wylutowany do pomiarów. Mierzyłem na zakresie diód oraz dodatkowo na zakresie oporów 2 mega. Sprawdze to jeszcze raz natomiast tranzystor właśnie mało znany z tego co się dowiedziałem od znajomego, który siedzi w sklepie z częściami elektronicznymi to ponoć element robiony na zamówienie do tajwańskich sprzętów i nie idzie zdobyć dokumentacji :(
  • Poziom 13  
    Witam.

Po raz kolejny pomierzyłem wszystko i okazało się iż rezystor o którym mowa wyżej jest ok. Tranzystor przy pomiarze między emiterem a kolektorem daje wartość 800 na pomiarze diód. Każda inna kombinacje daje wartość nieskończoną. W załączniku spód płytki jak prosiłeś (w razie potrzeby dokładniejszej fotki kawałka proszę mówić).

Dziękuje
  • Poziom 7  
    Witam

mam ten sam problem u mnie wysadziło tego tranzystora tsb20600t i też by sie sprzydało namierzyć jakiś zamiennik. nigdzie nie moge tego dostać :/
  • Poziom 17  
    Witam
    To nie tranzystory(w oznaczeniu piszesz TSB ale sprawdź dobrze bo to TS8). Poczytaj dokładnie ten temat.
    Link