Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór przetworników do zestawu stereo 2.0 DIY

eltetrans 14 Lut 2013 16:29 1137 2
  • #1 14 Lut 2013 16:29
    eltetrans
    Poziom 9  

Witam,

Dział DIY na tym forum śledzę od paru lat, tematyka budowy kolumn teoretycznie nie jest dla mnie nowością, nadszedł czas bym skonkretyzował swój cel, którym oczywiście jest zbudowanie własnych głośników. Mimo że budowa pewnie rozłoży się w czasie ze względów zasobu czasu i środków finansowych to mimo to chciał bym obrać jakiś konkretny cel, określić co konkretnie zbuduję bo bez tego jak wiadomo budowy się nie zacznie...Widziałem wiele projektów, przeczytałem sporo artykułów postów więc wiem mniej więcej jak wygląda sprawa jak wygląda dylemat między ceną a jakością itp, mam też swoje konkretne wytyczne już określone na podstawie waszych doświadczeń i swoich potrzeb.

Ostrzegam, nie posiadam fachowej wiedzy na temat głośników budowy, będzie to mój pierwszy projekt ale chcę zbudować zestaw na lata, z którego będę zadowolony i nie będę żałował ani złotówki ani wielu godzin pracy.

A teraz konkretnie:
    -zestaw dwu drożny, tylko taki wyłącznie wchodzi w grę aby w moim budżecie osiągnąć jak najwyższą jakość przetworników, a za tym dźwięku dzięki mniejszej ilości głośników i prostszej zwrotnicy, co znacznie przekłada się na koszty
    -będzie to kolumna lub monitorki na standach to jeszcze kwestia otwarta, wizualnie wolał bym monitorki jednak kolumny mają większą skrzynie do głośnika niskotonowego
    -pokój ma 14m2
    -nie będę udowadniał ani sobie ani światu że jestem w stanie zaprojektować zestaw, więc chcę zrobić kopię, czegoś co dobrze gra i jest sprawdzone. -Interesuję mnie tylko i wyłącznie sprawdzony dobry projekt, w którym będę posiadał dostęp do wszystkich niezbędnych informacji tj, projekt zwrotnicy, projekt/wymiary skrzyni(chyba że ważna jest tylko objętość) itp itp, mam nadzieję że mnie zrozumieliście.
    -oczywiści obudowę, być może zwrotnicę wykonam sam, mam zaplecze stolarskie, zaplecze techniczne(forum, artykuły, relacje z waszych projektów) i dwie prawe ręce więc spokojnie dam radę.
    -słucham muzyki różnej, wiem to pewnie irytujące stwierdzenie ale na prawdę przez rocka, muzyke elektroniczną po poezję śpiewaną więc ma być to zestaw dość uniwersalny, audiofilem nie jestem, potrzebuję czystego dzwięku, skoku o parę klas wyżej niż zestawy sklepowe za 1500zł i tonsile.

Czego oczekuję i za ile?

Powiem tak, chcę zbudować zestaw który utwierdzi mnie w przekonaniu że było warto, nie ukrywam że górną granicą cenową jest dla mnie ten projekt:
    http://akustyk.com.pl/projekty/HDM_HDMX.html

Mocno on nagina mój budżet ale ilekroć próbowałem podjąć decyzję to zawsze powracałem do niego, mimo ceny zapewnia on projekt gotową zwrotnicę itp, a oprócz tego znalazłem w internecie wiele opini potwierdzających wysoką klasę takiego zestawu firmy przetworników pięknych wysokich tonów itp... Oczywiście następnym etapem będzie wymiana wzmacniacza, ale to dość odległa sprawa, zdaję sobię sprawę że może to być koszt nawet dochodzący do 1000 zł za używany sprzęt.

Jak napisałem ten zestaw mocno nagina mój budżet, zdecyduję się na to w wyniku braku innych perspektyw. A póki co proszę was o pomoc, co proponujecie ? Myślę że dość jasno określiłem swoje preferencję. Postanowiłem że jak wybiorę projekt zacznę budować skrzynki, jak już dojdę do satysfakcjonującego etapu zacznę inwestować w głośniki, nigdzie mi się nie śpieszy a rozłożenie kosztów ulży mi finansowo.

Dodano po 7 [minuty]:

Rozważałem też budowę takiego zestawu jak z akustyka, tylko kupić taniej przetworniki tak jak np tutaj http://audiodrivers.eu/prest/pl/94-vifa-hds-180-exclusive-p830883.html,, jeśli udało by się zejść z ceny 20 % to prawdopodobnie ostatecznie zdecydował bym się na ten zestaw. Czy jest to możliwe ?

• #2 15 Lut 2013 10:30
    Arkadyo
    Poziom 29  

No w cenie tego hds'a 180 jest już pare przetworników do wyboru. Trudna decyzja ale pewnie konstrukcja na każdym z nich Cie zadowoli. Ja tam wolałbym coś lepszego od tej vify nagórze i poniżej seasa 27tbfcg bym "nie zszedł".
    Ja tam lubię aluminium i patrzyłbym w kierunku tym
    http://www.zaphaudio.com/BAMTM.html
    albo tym
    http://www.zaphaudio.com/audio-speaker17.html
    Te daytony podobno fajne a do tego wszystkie elementy do kolumn w jednym miejscu z jedną przesyłką. Obudowa closed ma jednak swoje zalety i mtm również. Jakby tak kupić te daytony w cenie "amerykańskiej" to byłoby bez konkurencji.

• #3 17 Lut 2013 02:19
    eltetrans
    Poziom 9  

Kusi mnie bardzo ten zestaw z akustyka, w przypadku gdybym przeniósł sprzęt do większego pokoju mogę dokupić dwa peerless'y, zmienić zwrotnice, której projekt jest gotowy nowe paczki lub zmodyfikować i zrobić dwu i pół drożną konstrukcję, która kiedyś też była na akustyku. To właśnie kusi mnie bardzo, poza tym czytałem mnóstwo dobrych recenzji tych zestawów. Jaki wzmacniacz polecacie do dwu drożnych HDMX z akustyka ? Obecnie mam pioneera A109 i technicsa su 610. Pewnie żaden z tych wzmacniaczy nie da satysfakcji do tych głośników? Czy można kupić w akustyku sam projekt skrzynek i zwrotnic ?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME